Fransiya hukumati Bordo shahridagi Britaniya kruiz kemasi 'Ambition' bortida 50 ga yaqin shubhali gastroenterit holati aniqlangandan so‘ng, 1233 yo‘lovchi va 514 ekipaj a’zosining kemani tark etishini vaqtincha taqiqladi.
Kema asosan Britaniya va Irlandiya fuqarolari hamda bir fransuz fuqarosini olib, Belfast va Liverpuldan suzib kelgan va seshanba kuni kechqurun Fransiyaning janubi-g‘arbiy qismidagi Bordoga yetib kelgan.
Viloyat sog‘liqni saqlash boshqarmasi chorshanba kuni bergan bayonotda, ushbu oshqozon grippi avj olishining Argentina va Kanar orallari o‘rtasida suzib yurgan hashamatli MV Hondius kemasida qayd etilgan hantavirus to‘planishi bilan bog‘liq emasligini ma’lum qildi.
Rasmiylar kemadan tushishni cheklash tibbiy tekshiruvlar o‘tkazilayotganda ehtiyot chorasi ekanligini ta’kidladi.
Ambassador Cruise Line operatori kemada darhol kuchaytirilgan sanitariya va profilaktika choralari joriy etilganini bildirdi. Kompaniya chorshanba kuni ertalab 48 yo‘lovchi va bir ekipaj a’zosida oshqozon-ichak simptomlari kuzatilganini ma’lum qildi.
Ambassador ma’lumotlariga ko‘ra, kasallik holatlari yo‘lovchilar shanba kuni Liverpulda kemaga chiqqanidan keyin ko‘paygan. Bordo portidagi barcha ekskursiyalar bekor qilingan va zarar ko‘rgan yo‘lovchilarga to‘liq tovon to‘langan.
92 yoshli britaniyalik yo‘lovchi dushanba kuni Brest portida to‘xtash vaqtida yurak xurujidan vafot etgan. Ushbu o‘lim hozircha oshqozon-ichak avj olishi bilan bog‘liq emas.
Oshqozon-ichak kasalliklari kruiz kemalarida nisbatan keng tarqalgan, chunki viruslar yopiq joylarda tez tarqaladi. AQSh Kasalliklarni nazorat qilish markazi bu yil kruiz kemalarida to‘rtta avj olish holatini qayd etgan.

Французские власти временно запретили 1233 пассажирам и 514 членам экипажа покидать британское круизное судно Ambition, пришвартованное в Бордо, после сообщений о почти 50 случаях подозрения на гастроэнтерит на борту.
Судно, на котором находились в основном граждане Великобритании и Ирландии, а также один француз, прибыло из Белфаста и Ливерпуля и достигло юго-западной Франции вечером во вторник.
В заявлении в среду региональный орган здравоохранения сообщил, что нет никаких признаков связи данной вспышки желудочного гриппа с кластером хантавируса, зафиксированным на роскошном судне MV Hondius, следовавшем между Аргентиной и Канарскими островами.
Чиновники подчеркнули, что ограничение на высадку является мерой предосторожности на время проведения медицинских тестов.
Оператор Ambassador Cruise Line заявил, что на судне немедленно введены усиленные санитарные и профилактические меры. Компания сообщила, что по состоянию на утро среды у 48 пассажиров и одного члена экипажа наблюдались желудочно-кишечные симптомы.
Ambassador отметил, что данные показывают рост числа случаев после посадки пассажиров в Ливерпуле в субботу. Все береговые экскурсии в Бордо были отменены, а пострадавшим пассажирам предложен полный возврат средств.
Один 92-летний британский пассажир скончался на борту от сердечного приступа в понедельник во время остановки в Бресте, Бретань. Эта смерть, по-видимому, не связана со вспышкой желудочно-кишечного заболевания.
Желудочно-кишечные заболевания относительно распространены на круизных лайнерах, поскольку вирусы быстро распространяются в замкнутых пространствах. Центры по контролю и профилактике заболеваний США сообщили о четырех вспышках на круизных судах с начала года.