Karantin kemada epidemiologik vaziyat yomonlashganidan keyin joriy etilgan. Dastlab 90 yoshli yo‘lovchi vafot etgani, so‘ngra yana 50 ga yaqin kishida o‘tkir ichak infeksiyasi belgilari aniqlangani ma’lum qilingan.
Laynerda asosan Buyuk Britaniya va Irlandiya fuqarolari bo‘lgan. Kema 6 may kuni Shetland orollaridan yo‘lga chiqib, Belfast, Liverpul va Brestga tashrif buyurgan. Ispaniya portlariga rejalashtirilgan kirish bekor qilingan.
Hozirda yo‘lovchilar o‘z kabinalarida qolmoqda, fransuz shifokorlari esa sanitariya tekshiruvlari va epidemiyaga qarshi tadbirlarni o‘tkazmoqda.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti Atlantika okeanida “Xondius” kruiz laynerida hantavirus epidemiyasi haqida xabar bergan edi. Argentinadan 1 aprel kuni chiqqan kemada 7 ta kasallik holati aniqlangan, ulardan 3 tasi o‘lim bilan yakunlangan.

Во Франции почти 2 тысячи человек оказались на карантине на борту круизного лайнера Ambition после подозрения на вспышку норовирусной инфекции, сообщает France24.
Карантин был введен после ухудшения эпидемиологической ситуации на судне. Первоначально сообщалось о смерти 90-летнего пассажира, а затем симптомы острой кишечной инфекции выявили еще примерно у 50 человек.
Всего на лайнере находятся более 1,7 тысячи человек, включая пассажиров и экипаж. Большинство пассажиров — граждане Великобритании и Ирландии. Лайнер компании Ambassador Cruise Line начал путь 6 мая с Шетландских островов и посетил Белфаст, Ливерпуль и Брест. Заход в порты Испании отменен.
В настоящее время пассажиры остаются в своих каютах, французские медики проводят санитарные проверки и противоэпидемические мероприятия.
Ранее ВОЗ сообщила о вспышке хантавируса на круизном лайнере «Хондиус» в Атлантическом океане. На борту судна, вышедшего из Аргентины 1 апреля, выявлено 7 случаев заболевания, 3 из которых закончились летальным исходом.