AQShning Luiziana shtati 1-may kuni bir qancha praymerizlarni o‘tkazishi kerak edi, jumladan Senat, shtat Oliy sudi va mahalliy lavozimlar uchun. Biroq, Vakillar palatasining olti okrugi bo‘yicha praymeriz to‘xtatildi.
To‘xtatishga shtat gubernatori Jeff Landri buyruq berdi. Bunga AQSh Oliy sudining aprel oyidagi qarori sabab bo‘ldi. Sud 6:3 nisbatda 1965 yilgi Saylov huquqlari to‘g‘risidagi qonunning muhim qismini bekor qildi. Bu qonun qora tanlilarning ovoz berish huquqini himoya qilardi.
Sud qaroriga ko‘ra, kongress okruglari faqat irqiy sabablar isbotlangan taqdirdagina shikoyat qilinishi mumkin. Tanqidchilarning fikricha, buni isbotlash juda qiyin. Luizianada 2024 yil yanvarida tuzilgan ikkinchi qora tanlilar ko‘pchilik okrugi konstitutsiyaga zid deb topildi.
Gubernator Landri “Konstitutsiyaga zid xarita ostida saylovlar o‘tkazish tizimning yaxlitligiga putur yetkazadi”, dedi. U qonunchilarga yangi xarita tayyorlash uchun vaqt berishni maqsad qilgan. Luiziana Senati respublikachilari dastlabki qayta chizilgan xaritani ilgari surdi.
Huquq himoyasi guruhlari saylovlarni to‘xtatishga qarshi chiqdi. Ular harbiylar va sirtdan ovoz berganlar allaqachon ovoz bergan bo‘lishi mumkinligini ta’kidladi. “Bu noqonuniy buyruq demokratik tizimning yaxlitligiga tahdid soladi”, deyiladi ularning bayonotida.
Luizianadagi vaziyat butun mamlakat bo‘ylab okruglarni qayta chizish jarayonining bir qismidir. Prezident Donald Tramp Texasda respublikachilarga qulay okruglar yaratishni so‘raganidan keyin ko‘plab shtatlar xaritalarni qayta chizdi. Demokratlar hali ham noyabrdagi oraliq saylovlarda Vakillar palatasini qaytarib olishga favorit hisoblanadi.

В американском штате Луизиана 1 мая должны были состояться несколько праймериз, в том числе в Сенат, Верховный суд штата и на местные должности. Однако праймериз по шести округам Палаты представителей были приостановлены.
Приостановку распорядился ввести губернатор штата Джефф Лэндри. Причиной стало решение Верховного суда США в апреле. Суд соотношением 6:3 отменил ключевое положение Закона об избирательных правах 1965 года, защищавшее право голоса чернокожих.
Согласно решению, оспаривать округа можно только при доказательстве расистских мотивов. Критики заявляют, что это крайне сложно. В Луизиане второй округ с чернокожим большинством, созданный в январе 2024 года, признан неконституционным.
Губернатор Лэндри заявил: «Проведение выборов по неконституционной карте подорвет целостность системы». Он дал законодателям время на подготовку новой карты. Республиканцы в сенате штата продвинули первоначальный пересмотренный вариант.
Правозащитные группы оспорили приостановку, отметив, что военные и голосующие по почте уже могли проголосовать. «Этот незаконный указ угрожает целостности демократической системы», — говорится в их заявлении.
Ситуация в Луизиане — часть общенационального процесса перекройки округов. После того как президент Дональд Трамп призвал техасских республиканцев создать более выгодные округа, многие штаты перерисовали карты. Демократы по-прежнему считаются фаворитами на возвращение Палаты представителей в ноябре.