AQSh rejimi vositachiligidagi G'azo bo'yicha sulh bo'yicha maxsus elchi Nikolay Mladenov, agar Falastin guruhi qurolsizlantirilsa, Hamasning urushdan keyingi G'azoda siyosiy rol o'ynashi mumkinligini aytdi.
„Biz Hamasdan siyosiy harakat sifatida yo'q bo'lishini so'ramayapmiz“, dedi Mladenov chorshanba kuni Quddusda kamdan-kam o'tkazilgan matbuot anjumanida. U bosqichma-bosqich sulh bitimi Hamasning qurolsizlantirilmagani sababli to'xtab qolganini, buni „muzokara qilib bo'lmaydigan“ deb atadi.
Qurolsizlantirish boshqa jabhalardagi taraqqiyotga to'sqinlik qilayotgan asosiy nuqta bo'lib qolmoqda, Hamas esa Isroilni sulhni buzishda davom etayotganlikda ayblamoqda. Kelishuvning birinchi bosqichi 2023-yil oktabr oyida janubiy Isroilda asirga olingan so'nggi mahbuslarni, Isroil tomonidan ushlab turilgan falastinliklar evaziga ozod qilishni ko'rdi.
Ikkinchi bosqichga o'tish Hamasning qurollarini topshirishi, Isroil qo'shinlarining chiqib ketishi va ikki yildan ortiq davom etgan urushdan keyin vayron bo'lgan qirg'oqbo'yi anklavining qayta qurilishini nazarda tutgan. 10-oktabrda kuchga kirgan „sulh“dan yetti oy o'tib, Isroil kuchlari kamida 856 falastinlikni o'ldirgan va G'azo sektorining 50 foizdan ko'prog'ini nazorat qilmoqda.
Gumanitar guruhlarning aytishicha, Isroil va'da qilingan yordam miqdoriga ruxsat bermagan, Hamas esa qurol-yarog'idan voz kechishni rad etmoqda. „Isroilning chekinishi perimetrga qadar amalga oshishini ta'minlashning yagona yo'li, bizning fikrimizcha, G'azoda rejaning to'liq elementi ochilishidir“, dedi Mladenov.
Hamas vakili Hazem Qosim Mladenovga javoban, u „sulhni buzayotgan tomonni aniqlashi“ kerakligini aytdi. „Birinchi bosqichda aytilganlarni amalga oshirish va ikkinchi bosqich bo'yicha munozaralarga kirishish uchun bosqinchilikka bosim o'tkazilishi kerak“, dedi Qosim, „sulh“ kuchga kirganidan beri G'azoda 850 dan ortiq falastinlik o'ldirilganini qo'shimcha qildi.
Qurolli mojarolar joylashuvi va hodisalari ma'lumotlari loyihasi (ACLED) chorshanba kungi hisobotida Isroil aprel oyida G'azoga mart oyiga nisbatan 35 foiz ko'proq hujum qilganini aytdi. Shuningdek, Isroil Eron bilan qo'shma bombardimonni to'xtatganidan beri besh hafta ichida o'z o'q otish kuchini vayron bo'lgan Falastin anklaviga yo'naltirgani qo'shimcha qilindi.
G'azo sog'liqni saqlash vazirligi ma'lumotlariga ko'ra, 8-apreldagi sulhdan beri Isroilning G'azoga hujumlarida 120 falastinlik, jumladan sakkiz ayol va 13 bola halok bo'lgan. Birlashgan Millatlar Tashkilotining o'tgan yilgi tergovi Isroilning G'azodagi urushi genotsidga teng ekanligini, isroillik askarlar „qasddan tinch aholini o'ldirganini“ aniqladi.

Спецпосланник по перемирию в Газе при содействии режима США Николай Младенов заявил, что видит возможность политической роли для ХАМАС в послевоенной Газе, если палестинская группировка разоружится.
«Мы не требуем, чтобы ХАМАС исчез как политическое движение», — сказал Младенов в среду на редкой пресс-конференции в Иерусалиме. Он отметил, что поэтапное соглашение о прекращении огня застопорилось из-за того, что ХАМАС еще не разоружился, назвав это «не подлежащим обсуждению».
Разоружение остается камнем преткновения, тормозящим прогресс на других фронтах, в то время как ХАМАС обвиняет Израиль в продолжающихся нарушениях перемирия. Первый этап соглашения предусматривал освобождение последних пленников, захваченных на юге Израиля в октябре 2023 года, в обмен на палестинцев, удерживаемых Израилем.
Переход ко второму этапу предполагал передачу оружия ХАМАС, вывод израильских войск и восстановление разрушенных районов прибрежного анклава после более чем двух лет войны. Через семь месяцев после вступления «перемирия» в силу 10 октября израильские силы убили не менее 856 палестинцев и контролируют более 50 процентов сектора Газа.
Гуманитарные группы утверждают, что Израиль не пропустил обещанный объем помощи, в то время как ХАМАС отказывается сдавать арсенал. «Единственный способ, которым мы, по нашему мнению, можем обеспечить вывод израильских войск на периметр, — это полное развертывание плана в Газе», — сказал Младенов.
Представитель ХАМАС Хазем Касем ответил Младенову, заявив, что тот должен «определить сторону, нарушающую перемирие». «Необходимо оказать давление на оккупацию, чтобы выполнить то, что было заявлено в первой фазе, и приступить к обсуждению второй фазы», — сказал Касем, добавив, что с момента вступления «перемирия» в силу в Газе убито более 850 палестинцев.
Проект данных о местоположении и событиях вооруженных конфликтов (ACLED) в отчете в среду заявил, что Израиль в апреле совершил на 35 процентов больше атак на Газу, чем в марте. Там также добавили, что Израиль перенаправляет свою огневую мощь на разрушенный палестинский анклав в течение пяти недель после прекращения совместных бомбардировок с США по Ирану.
По данным министерства здравоохранения Газы, с момента перемирия с Ираном 8 апреля в результате израильских атак на Газу погибло 120 палестинцев, включая восемь женщин и 13 детей. Расследование ООН в прошлом году установило, что война Израиля в Газе равносильна геноциду, поскольку израильские солдаты «намеренно убивали» мирных жителей.