Braziliya Oliy sudi sudyasi Aleksandr de Moraes sobiq prezident Jair Bolsonaro va uning tarafdorlariga 2022-yilgi saylovdagi mag‘lubiyatdan keyin davlat to‘ntarishiga urinishda ayblangan ish bo‘yicha jazoni qisqartirish imkonini beradigan qonunni to‘xtatdi.
De Moraes qonunning amal qilishini to‘xtatib, Oliy sud to‘liq majlisda uning konstitutsiyaviyligini ko‘rib chiqmaguncha, ushbu tartibni saqlab qolishni buyurdi. Qonun dekabr oyida konservativ ko‘pchilikka ega Kongress tomonidan qabul qilingan edi.
Bolsonaro sentyabr oyida 27 yillik qamoq jazosiga hukm qilingan edi. Uning advokatlari jazoni bekor qilishni so‘rab apellyatsiya bergan bo‘lsa, tarafdorlari bu jarayonni siyosiy ta’qib deb atamoqda.

Судья Верховного суда Бразилии Александр ди Мораес приостановил действие закона, который мог бы значительно сократить тюремный срок бывшего президента Жаира Болсонару за участие в попытке госпереворота после поражения на выборах 2022 года.
Ди Мораес распорядился приостановить закон до полного рассмотрения Верховным судом апелляций о его конституционности. Закон был принят консервативным большинством Конгресса в декабре.
Болсонару был приговорен к 27 годам тюрьмы в сентябре. Его адвокаты подали новую апелляцию, назвав приговор «судебной ошибкой», а союзники экс-президента называют процесс политической охотой на ведьм.
Президент Лула наложил вето на закон в январе, но сторонники Болсонару в Конгрессе преодолели вето в апреле. Теперь Верховный суд должен решить, соответствует ли закон конституции.