AQSh Davlat departamenti hantavirus tarqalgan MV Hondius kruiz kemasida bo‘lgan amerikaliklarni evakuatsiya qilish uchun maxsus reys tashkil etayotganini ma’lum qildi. Kema 140 dan ortiq yo‘lovchi bilan Ispaniyaning Kanar orollaridagi Tenerifega yo‘l olgan.
Departament vakilining so‘zlariga ko‘ra, repatriatsiya parvozlari tashkil etilmoqda va kema Tenerifega yetib borgach, amerikaliklarga konsullik yordami ko‘rsatiladi. Kemadagi 17 nafar AQSh fuqarosi bor.
Ispaniya hukumati yo‘lovchilarni yakshanba kuni kemadan tushirib, o‘z mamlakatlariga jo‘natishni rejalashtirgan. Biroq ob-havo sharoiti tufayli evakuatsiya tezda amalga oshirilishi kerak, aks holda kema yana jo‘nab ketishi mumkin.
Hantavirusning And tog‘lari shtammi bilan bog‘liq bo‘lgan ushbu epidemiyada uch kishi halok bo‘lgan. JSST xavfni past deb baholasa-da, inkubatsiya davri olti haftagacha cho‘zilishi mumkinligi sababli qo‘shimcha holatlar kuzatilishi mumkin.
Singapurda kemada bo‘lgan ikki kishi virusga salbiy test bergan bo‘lsa-da, 30 kunlik karantinga olingan. Germaniyada bir ayol testi salbiy chiqqan, ammo simptomlar paydo bo‘lishi mumkinligi sababli himoya choralari saqlanmoqda.

Госдепартамент США заявил о подготовке рейса для эвакуации американских граждан с круизного судна MV Hondius, на котором вспыхнула вспышка хантавируса. Лайнер направляется к испанскому острову Тенерифе с более чем 140 пассажирами на борту.
Представитель Госдепа сообщил, что организован репатриационный рейс, и ведомство готово оказать консульскую помощь американцам по прибытии судна на Тенерифе. На борту находятся 17 граждан США.
Правительство Испании планирует высадить пассажиров в воскресенье и отправить их на родину. Однако из-за неблагоприятных погодных условий эвакуацию необходимо провести быстро, иначе лайнеру придется покинуть остров.
Вспышка вызвана андийским штаммом хантавируса, который может передаваться от человека к человеку. Три пассажира скончались. ВОЗ оценивает общий риск как низкий, но не исключает появления новых случаев из-за длительного инкубационного периода.
В Сингапуре двое бывших пассажиров, у которых тесты на вирус оказались отрицательными, помещены на 30-дневный карантин. В Германии госпитализированная женщина также дала отрицательный результат, но меры предосторожности сохранены.