Glazgo, Buyuk Britaniya – Angliyadagi mahalliy kengash saylovlarida leyboristlar partiyasi og‘ir mag‘lubiyatga uchradi. Partiya 136 ta kengashdan 300 ga yaqin o‘rinni yo‘qotdi, bu Bosh vazir Kir Starmer uchun navbatdagi katta zarba bo‘ldi.
O‘ng qanot populistik Reform UK partiyasi esa katta yutuqlarga erishdi. Partiya rahbari Nayjel Farajning so‘zlariga ko‘ra, "Leyboristlar o‘zining eng anʼanaviy hududlarida Reform UK tomonidan yo‘q qilinmoqda". Reform UK 500 dan ortiq o‘rin va to‘rtta kengashni qo‘lga kiritdi.
Edinburg universiteti professori Jeyms Mitchellning fikricha, Reform UK mahalliy hokimiyatda o‘zini ko‘rsatishi kerak bo‘ladi. "Mahalliy hukumatda asosga ega bo‘lish keyingi saylovlarda muhim rol o‘ynashi mumkin, ammo bu muammolarni hal qilishni talab qiladi."
Leyboristlar partiyasi Starmer rahbarligida o‘ngga siljigan bo‘lsa-da, 2024 yilgi umumiy saylovlardan beri bir qator siyosiy qiyinchiliklarga duch kelmoqda. Partiya ichidagi isyonlar va Starmerning Mandelsonni AQShga elchi qilib tayinlashdagi muvaffaqiyatsiz qarori uning obro‘siga putur yetkazdi.
Yashillar partiyasi va Liberal demokratlar ham o‘z o‘rinlarini ko‘paytirmoqda. Yashillar rahbari Zak Polanskiyning taʼkidlashicha, "Yashil siyosat – bu mahalliy hamjamiyat siyosati. Reform UK esa milliarderlar tomonidan qo‘llab-quvvatlanib, hokimiyatni tepada saqlashga intilmoqda."
Reform UKning immigratsiyaga qarshi platformasi saylovchilarni tashvishga solmoqda. Saylov oldidan partiya migrantlarni saqlash markazlarini Yashillar nazoratidagi hududlarda qurishni vaʼda qilgan edi.
London Qirolicha Meri universiteti professori Tim Beylning fikricha, "Reform UK hozirda ko‘p partiyali tizimda yetakchi va britan siyosatining o‘ng qanotida eng kuchli kuchga aylandi."

Глазго, Великобритания – На местных выборах в Англии правящая Лейбористская партия потерпела тяжелое поражение, потеряв около 300 мест в 136 советах. Это стало очередным ударом по премьер-министру Киру Стармеру.
Правая популистская партия Reform UK, напротив, добилась значительных успехов, получив более 500 мест и четыре совета. Лидер партии Найджел Фарадж заявил, что «лейбористы уничтожаются Reform UK на своих традиционных территориях».
Профессор Эдинбургского университета Джеймс Митчелл отметил, что Reform UK предстоит доказать свою состоятельность в местном управлении. «Получение базы в местных советах может стать важным трамплином для следующих выборов, но это сопряжено с решением реальных проблем».
Лейбористы, которые при Стармере сместились вправо, столкнулись с рядом внутренних и внешних проблем, включая мятежи заднескамеечников и неудачное назначение Питера Мандельсона послом в США. Это подрывает авторитет премьера.
Партия зеленых и Либеральные демократы также укрепляют позиции. Лидер зеленых Зак Полански подчеркнул: «Зеленая политика – это политика сообществ. Reform UK, поддерживаемая миллиардерами, стремится к власти для избранных».
Антииммиграционная риторика Reform UK вызывает беспокойство. Перед выборами партия пообещала создать центры содержания мигрантов в районах, контролируемых зелеными.
Профессор Лондонского университета королевы Марии Тим Бейл считает, что «Reform UK сейчас лидер в многопартийной системе и доминирует на правом фланге британской политики, отбирая голоса как у консерваторов, так и у лейбористов».