Falastinlik Eid Nael Abu Shaar 18 oy davomida oilasi tomonidan o‘lgan deb hisoblangan, biroq u Isroilning Ofer qamoqxonasida tirik ekanligi aniqlandi. Otasi Nael Abu Shaar o‘g‘lini qidirib, G‘azo bo‘ylab kasalxona va o‘likxonalarni kezgan, ammo hech qanday iz topolmagan.
Oila Qizil Xoch va inson huquqlari tashkilotlariga murojaat qilgan, biroq hech qanday ma’lumot ololmagan. Oxir-oqibat, ular o‘g‘lini o‘lgan deb e’lon qilib, motam chodiri tikishgan va o‘lim guvohnomasini olishgan.
Eidning onasi Maha Abu Shaar hech qachon umidini yo‘qotmagan: “Hamma menga g‘oyibona janoza o‘qish kerakligini aytdi, lekin men rad etdim. Yuragim Eid tirikligini aytdi”, deydi u.
Bir oy oldin ozod qilingan mahbus Eid bilan qamoqxonada uchrashganini aytgan va bu voqea advokat tomonidan tasdiqlangan. Oila shirinliklar tarqatib, motamni bayramga aylantirgan.
Falastinlik yo‘qolganlar va majburan g‘oyib bo‘lganlar markazi direktori Nada Nabilning so‘zlariga ko‘ra, 7000-8000 falastinlik bedarak yo‘qolgan, ulardan 1500 nafari isroil qamoqxonalarida saqlanmoqda. U Isroilning ma’lumot berishdan bosh tortishini “psixologik qiynoq va jamoaviy jazo” deb ataydi.
Nabilning ta’kidlashicha, xalqaro tashkilotlar Isroilni xalqaro gumanitar huquqni hurmat qilishga majburlashda “to‘liq muvaffaqiyatsizlikka” uchragan. Oilalar o‘z yaqinlarini “bedarak yo‘qolgan” deb e’lon qilishdan qo‘rqishadi, chunki bu Isroilning havo hujumlariga sabab bo‘lishi mumkin.

Семья палестинца Эйда Наэля Абу Шаара из Газы 18 месяцев считала своего старшего сына погибшим. Они обыскали всю Газу в поисках его тела, получили свидетельство о смерти и установили траурную палатку, но неожиданный звонок адвоката подтвердил, что он жив и содержится в израильской тюрьме Офер.
Отец Наэль Абу Шаар рассказал, что спал у дверей моргов и больниц, открывал холодильники моргов собственными руками, но не находил следов сына. Семья обращалась в Международный комитет Красного Креста (МККК) и правозащитные организации, но безрезультатно.
Мать Маха Абу Шаар никогда не теряла надежды: «Все говорили, что нужно совершить заупокойную молитву, но я отказалась. Мое сердце говорило мне, что Эйд жив». Месяц назад освобожденный заключенный сообщил, что встречал Эйда в тюрьме, и в понедельник это подтвердил адвокат.
Директор Палестинского центра пропавших без вести и насильственно исчезнувших Нада Набиль заявил, что от 7000 до 8000 палестинцев числятся пропавшими без вести, из них около 1500, как полагают, находятся в израильских тюрьмах. Он назвал отказ Израиля предоставлять информацию «психологической пыткой и коллективным наказанием».
Набиль отметил «полный провал» международных организаций в Газе, которые не могут заставить Израиль соблюдать международное гуманитарное право. Семьи боятся сообщать о пропавших близких, опасаясь израильских авиаударов или усиления пыток заключенных.