Jurnalistlarni Himoya Qilish Qo‘mitasi (CPJ) AQSh rasmiylaridan Isroil harbiylari tomonidan falastinlik-amerikalik Al Jazeera jurnalisti Shireen Abu Aklehnning o‘ldirilishi bo‘yicha FBI tergovi haqida “ommaviy yangilanish”ni talab qildi. 51 yoshli jurnalist 2022-yilda ishg‘ol qilingan G‘arbiy Sohilda otib o‘ldirilgan edi.
Adliya vazirligi va FBI rahbari Kash Patlga yo‘llangan ochiq xatda CPJ “bu ishning amalda to‘xtab qolgan holati AQSh fuqarolarining dunyoning istalgan nuqtasida xavfsizligini ta’minlashga mos kelmasligini” ta’kidladi.
Tashkilot “aniq taraqqiyotning yo‘qligi” AQSh hukumatining “o‘z fuqarosining xorijiy harbiylar tomonidan o‘ldirilishiga” javob bermasligini anglatishini bildirdi. Guvohlarning hamkorlik qilishga tayyorligiga qaramay, rasmiy intervyular o‘tkazilmagani va Isroil yoki Falastinda dalil to‘plash bo‘yicha FBI faoliyati kuzatilmagani qayd etildi.
Al Jazeera Arabining uzoq yillik muxbiri Abu Akleh 2022-yil 11-may kuni Isroil armiyasining Jenin shahridagi reydlarini yoritayotganda Isroil kuchlari tomonidan o‘ldirilgan. U o‘q uzilgan paytda aniq ko‘rinadigan matbuot jiletini kiygan edi.
Isroil dastlab uning o‘limida falastinlik jangchilarni ayblagan, biroq keyinroq Isroil harbiylari “Abu Aklehga teggan o‘qning manbasini aniq aniqlash mumkin emasligini” bildirgan. Shuningdek, uning Isroil o‘qi bilan urilgan bo‘lishi “yuqori ehtimolli” ekani aytilgan.
CPJ xatida CNN, Associated Press va The Washington Post tomonidan olib borilgan ko‘plab mustaqil tergovlar Abu Aklehning ataylab nishonga olingani haqida xulosa qilgani ta’kidlangan. CPJ tergov holati bo‘yicha ommaviy yangilanish, tergov muddatiga oid majburiyat va natijalarning oshkor etilishini so‘ragan.
Abu Aklehning oilasi “vaqt o‘tishiga qaramay, adolat hali ham qo‘lga kiritilmaganini” bildirib, bu “jurnalistlarni oqibatsiz nishonga olish mumkin degan xavfli xabarni yuborishini” qo‘shimcha qilgan.
Abu Aklehning o‘limi kengroq falastinliklar kurashining ramziga aylandi. Uning o‘ldirilishidan beri Isroil 258 nafar jurnalist va media xodimini o‘ldirgan, deb xabar beradi CPJ. “Isroil tomonidan to‘liq jazosizlik madaniyati jurnalistlarni to‘xtovsiz nishonga olishning bevosita omilidir”, dedi CPJ mintaqaviy direktori Sara Qudah.

Комитет по защите журналистов (CPJ) потребовал от властей США «публичного отчета о ходе расследования» ФБР по делу об убийстве израильскими военными палестино-американской журналистки Al Jazeera Ширин Абу Акле, 51 год, которая была застрелена на оккупированном Западном берегу в 2022 году.
В открытом письме Министерству юстиции и главе ФБР Кэшу Пателю CPJ заявил в четверг вечером, что «фактически застойный статус этого дела несовместим с обеспечением безопасности граждан США где бы то ни было в мире».
В письме отмечается, что «отсутствие конкретного прогресса» представляет собой неспособность правительства США отреагировать на «убийство одного из своих граждан иностранными военными». Также указано, что не было проведено формальных интервью со свидетелями, «несмотря на готовность нескольких свидетелей сотрудничать», и не было признаков активности ФБР по сбору доказательств в Израиле или Палестине.
Многолетний телевизионный корреспондент Al Jazeera Arabic Абу Акле освещала рейды израильской армии в городе Дженин на Западном берегу, когда была убита израильскими силами 11 мая 2022 года. Она была одета в четко обозначенный пресс-жилет, когда была застрелена.
Израиль изначально обвинил в ее смерти палестинских боевиков, но позже израильские военные заявили, что «невозможно однозначно определить источник огня, который поразил» Абу Акле. Также было добавлено, что существует «высокая вероятность» того, что она была поражена израильским огнем.
В письме CPJ отмечается, что многие независимые расследования, проведенные CNN, Associated Press и The Washington Post, пришли к выводу, что Абу Акле была преднамеренно атакована. CPJ попросил публичного обновления статуса расследования, обязательств по срокам и публичного обнародования результатов.
Семья Абу Акле заявила в четверг, что «несмотря на прошедшее время, справедливость остается недостижимой», добавив, что отсутствие справедливости «посылает опасное сообщение о том, что журналисты могут быть атакованы безнаказанно».
Смерть Абу Акле стала символом более широкой палестинской борьбы. С момента ее убийства Израиль убил 258 журналистов и работников СМИ, сообщает CPJ. «Господствующая культура полной безнаказанности, которой пользуется Израиль, является прямым фактором продолжающихся атак на журналистов без сдерживания», — заявила Сара Куда, региональный директор CPJ.