Nyu-Yorkda joylashgan sinagoga oldida 100 ga yaqin falastinparast namoyishchi ikkinchi marta yig‘ilib, Isroilning bosib olingan G‘arbiy Sohildagi ko‘chmas mulk savdosi tadbiriga qarshi chiqdi.
Seshanba kuni kechqurun voqea joyida qarshi namoyishchilar ham bor edi va ikki guruh o‘rtasida to‘qnashuvlar yuz berdi. Namoyishchilar politsiya bilan ham to‘qnashib, xavfsizlik to‘siqlarini chetlab o‘tib, sinagogaga yaqinlashishga urindi.
Nyu-York meri Zohran Mamdani ushbu ko‘chmas mulk tadbirini qoraladi. Merning matbuot kotibi The Intercept nashriga bergan bayonotida, sotilayotgan mulklarning bir qismi “xalqaro huquqqa zid va falastinliklarning majburiy ko‘chirilishi bilan bog‘liq” ekanini ta’kidladi.
Namoyishni Pal-Awda NY tashkiloti uyushtirgan bo‘lib, ular noyabr oyida ham xuddi shu sinagoga oldida Isroil ko‘chmas mulk tadbiriga qarshi chiqishgan edi. Shu vaqtdan beri Nyu-York shahar kengashi diniy muassasalar yonidagi namoyishlarni cheklovchi qonun qabul qildi.
“Buyuk Isroil ko‘chmas mulk tadbiri” deb nomlanuvchi voqea AQSh va Kanadada o‘tkaziladi va xorijlik xaridorlarga Isroilda mulk sotib olish va ko‘chib o‘tishda yordam berishni maqsad qilgan. Xalqaro huquqqa ko‘ra, Isroilning bosib olingan G‘arbiy Sohildagi aholi punktlari noqonuniy hisoblanadi.

Около 100 пропалестинских протестующих собрались у синагоги в Нью-Йорке во второй раз за полгода, чтобы выступить против израильского мероприятия по продаже недвижимости на оккупированном Западном берегу.
Во вторник вечером на месте также присутствовали контрпротестующие, между группами вспыхивали стычки. Пропалестинские демонстранты также вступали в столкновения с полицией, пытаясь обойти барьеры безопасности и приблизиться к синагоге.
Мэр Нью-Йорка Зохран Мамдани осудил это мероприятие. Представитель мэра заявил The Intercept, что часть продаваемой недвижимости «незаконна по международному праву и тесно связана с продолжающимся выселением палестинцев».
Демонстрация была организована Pal-Awda NY, которая уже проводила аналогичный протест у той же синагоги в ноябре. С тех пор городской совет Нью-Йорка принял закон, ограничивающий демонстрации вблизи религиозных учреждений.
Мероприятие, известное как «Великое израильское событие по недвижимости», проводится в США и Канаде с целью помочь иностранцам купить недвижимость в Израиле и переехать туда. Согласно международному праву, израильские поселения на оккупированном Западном берегу незаконны.