Ruandada amputey futbol — maydonda tayoqchalar bilan harakatlanadigan yetti kishilik jamoa o‘yini — so‘nggi o‘n yil ichida jadal rivojlanmoqda. O‘yinchilarning aytishicha, ular hech qachon o‘ynashni tasavvur qilmagan sport turi orqali maydonda o‘z jamoasini topgan.
Ko‘pchilik uchun bu nafaqat jismoniy reabilitatsiya, balki o‘ziga ishonch va jamiyatga qaytish vositasidir. Poytaxt Kigali shahrida amputantlar o‘ynab, davolanish va ijtimoiy birdamlikni mustahkamlaydi. Bu mamlakatning eng qora davri — 1994 yilgi genotsiddan keyin ayniqsa muhim.
Nyiraneza Solange genotsiddan ikki yil o‘tib tug‘ilgan va besh yoshida yiqilib, infeksiya tufayli oyog‘ini yo‘qotgan. Uning so‘zlariga ko‘ra, genotsidda oyoq-qo‘lidan ayrilgan odamlarning matonati uni amputey futbolga jalb qilgan. Sobiq murabbiy unga tayoqchalar bilan o‘ynash mumkinligini aytganida, qo‘rquvni tezda yenggan.
“Oyog‘im yo‘qligi haqida o‘ylamayman ham”, deydi Solange. U o‘ynayotganda o‘zini erkin his qiladi va amputant bo‘lish bilan bog‘liq stigma yengilgan.
Ruandada 3000 dan ortiq pastki oyoq amputantlari bor. Ularning ba’zilari genotsid qurbonlari, boshqalari yo‘l halokati yoki kasallikdan aziyat chekkanlar.
Ruanda Amputey Futbol Federatsiyasi vitse-prezidenti Luiza Kvizeraning ta’kidlashicha, sport o‘yinchilarga yana ishonishni o‘rgatadi va “bir vaqtlar bo‘lingan” jamiyatda birlikni mustahkamlaydi. “Mojaro yoki travmadan aziyat chekkan jamoalarda o‘yin maydoni tinchlik joyiga aylanadi. Turli o‘tmishga ega odamlar bir jamoada birlashadi”, deydi u.

Футбол для ампутантов — версия игры с семью игроками на поле, передвигающимися на костылях, а вратари имеют одну руку — неуклонно развивается в Руанде последние десять лет. Игроки утверждают, что нашли сообщество на поле, занявшись спортом, который некоторые даже не представляли, что смогут играть.
Для многих это не только физическая реабилитация, но и чувство принадлежности. В столице Кигали ампутанты играют, способствуя исцелению и социальной сплоченности после травм, включая самый мрачный период страны: геноцид 1994 года, в ходе которого за 100 дней были убиты около 800 000 тутси и умеренных хуту.
Нийиранза Соланж родилась через два года после геноцида и потеряла ногу в возрасте пяти лет после падения и развития инфекции. Она рассказала, что стойкость людей, потерявших конечности во время геноцида, привлекла ее в футбол для ампутантов. Бывший тренер первой команды страны по футболу для ампутантов сказал ей, что она может играть на костылях. Она быстро оставила страх позади.
«Я даже не думаю о том, что у меня нет ноги», — говорит Соланж, объясняя, что чувствует себя свободной во время игры и преодолела стигму, связанную с ампутацией.
По оценкам, в Руанде более 3000 ампутантов нижних конечностей. Некоторые — жертвы геноцида, другие — выжившие в дорожных авариях или после болезней.
Вице-президент Федерации футбола ампутантов Руанды Луиза Квизера заявила, что спорт позволяет игрокам снова научиться доверять, укрепляя единство в обществе, которое «когда-то было разделено». «В сообществах, пострадавших от конфликта или травмы, игровое поле становится местом мира. Люди с разным прошлым объединяются как товарищи по команде», — сказала она Associated Press.