“Men uni yaxshi bilaman, uni yillar davomida tanishman. U jasur va buyuk inson. Ular mutlaqo ijobiy ta’sir ko‘rsatadi”, dedi prezident.
Qirol va qirolicha dushanba kuni boshlanadigan to‘rt kunlik tashrif bilan AQShga boradi va Oq uyda Trump bilan uchrashadi. Qirol prezident bilan shaxsiy uchrashuv o‘tkazadi va Kongressda nutq so‘zlaydi.
Ikki kun Vashingtonda bo‘lgach, ular Nyu-York, Virjiniya va Bermudga yo‘l oladi, so‘ng Buyuk Britaniyaga qaytadi. Tashrif AQSh mustaqilligining 250 yilligiga bag‘ishlangan.
Trump, shuningdek, Britaniya bosh vaziri Kir Starmer bilan munosabatlariga to‘xtaldi. U Starmer immigratsiya siyosatini o‘zgartirsa, “tiklanishi” mumkinligini aytdi: “Agar u Shimoliy dengizni ochsa va immigratsiya siyosati kuchli bo‘lsa, hozir ular kuchli emas, u tiklanishi mumkin. Aks holda, uning imkoniyati yo‘q.”
Prezident Erondagi urushda Britaniya yetarlicha yordam bermaganini tanqid qildi. “Men ularga umuman muhtoj emasdim, lekin ular u yerda bo‘lishi kerak edi. Bu ko‘proq sinov edi”, dedi Trump.
Uning “butun sivilizatsiya o‘ladi” degan tahdidi haqida so‘ralganda, Trump: “Boshqa tomon kelishuvga erishmoqchi. Nima desam yoki qilsam, ishlayapti”, dedi.

Президент США Дональд Трамп в телефонном интервью BBC заявил, что предстоящий государственный визит короля Карла III и королевы Камиллы может помочь восстановить отношения между двумя странами.
«Абсолютно. Он фантастический человек. Ответ — да», — сказал Трамп, отвечая на вопрос, поможет ли визит наладить отношения. «Я хорошо его знаю, знаю много лет. Он храбрый и великий человек. Они будут абсолютно позитивным фактором».
Король и королева отправятся в США с четырехдневным визитом, начиная с понедельника, и встретятся с Трампом в Белом доме. Король проведет частную встречу с президентом и выступит с речью перед Конгрессом.
После двух дней в Вашингтоне они посетят Нью-Йорк, Виргинию и Бермуды, после чего вернутся в Великобританию. Визит приурочен к 250-летию независимости США.
Трамп также высказался о премьер-министре Великобритании Кире Стармере, заявив, что тот может «восстановиться», только если изменит иммиграционную политику. «Если он откроет Северное море и ужесточит иммиграционную политику, которая сейчас слаба, он может восстановиться. Если нет — у него нет шансов».
Президент раскритиковал Великобританию за недостаточную поддержку в войне против Ирана. «Я вообще не нуждался в них, но они должны были быть там. Это была скорее проверка», — сказал Трамп.
Комментируя свою угрозу, что «целая цивилизация умрет», если Иран не согласится на сделку, Трамп заявил: «Другая сторона умирает от желания заключить сделку. Что бы я ни говорил или ни делал, это работает».