25 million dollarlik loyiha 4,6 gektar maydonda amalga oshirildi. Uch qavatli binoning umumiy maydoni 42 ming kvadrat metrni tashkil etadi. Tashrif buyuruvchilar qulayligi uchun 1000 ta avtomobilga mo‘ljallangan to‘xtash joyi va ochiq jamoat maydonlari barpo etildi. Majmuaning ishga tushirilishi 2 mingta yangi ish o‘rni yaratdi.
"Pavilion"da qurilish va ta’mirlash uchun keng turdagi mahsulotlar taklif etiladigan 500 ta savdo nuqtasi joylashgan. Asosiy yangiliklardan biri yagona elektron platforma bo‘lib, mahsulot mavjudligi va joriy narxlar haqidagi ma’lumotlar onlayn tarzda mavjud. Bu yechim bozor shaffofligini ta’minlaydi va xarid jarayonini soddalashtiradi. Majmuada xavfsizlik 500 ta videokuzatuv kamerasi orqali nazorat qilinadi, kutilayotgan tashrif buyuruvchilar oqimi yiliga 3 million kishiga yetadi.
Tashrif chog‘ida davlat rahbari Toshkent tarixan 12 darvozaga ega bo‘lganini va bugun poytaxt atrofida shunday ixtisoslashtirilgan markazlar tarmog‘ini yaratish zarurligini ta’kidladi. Shavkat Mirziyoyev milliy mahsulotlarni ilgari surish va mahalliy ishlab chiqaruvchilarni jalb qilish muhimligini, aholining talablari turmush darajasi bilan birga o‘sib borayotganini qayd etdi.

Узбекистан, Ташкент – Podrobno.uz. Президент Шавкат Мирзиёев посетил новый торговый комплекс «Pavilion», открывшийся в Мирзо-Улугбекском районе столицы. Объект представляет собой современное пространство, призванное внедрить новые стандарты культуры торговли на рынке строительных материалов Узбекистана.
Проект стоимостью 25 миллионов долларов реализован на территории площадью 4,6 гектара. Общая площадь трехэтажного здания составляет 42 тысячи квадратных метров. Для удобства посетителей создана обширная инфраструктура, включая парковку на 1 тысячу автомобилей и открытые общественные пространства. Запуск комплекса позволил создать 2 тысячи новых рабочих мест.
В «Pavilion» размещено 500 торговых точек, предлагающих широкий ассортимент товаров для строительства и ремонта. Одной из ключевых инноваций стала единая электронная платформа: информация о наличии продукции и актуальных ценах доступна онлайн. Это решение обеспечивает прозрачность рынка и упрощает процесс покупки. Безопасность на объекте контролируют 500 камер видеонаблюдения, а ожидаемый поток посетителей составит до 3 миллионов человек в год.
В ходе визита глава государства отметил, что Ташкент исторически имел 12 ворот, и сегодня вокруг столицы необходимо создавать сеть подобных специализированных центров. Шавкат Мирзиёев подчеркнул важность продвижения национальной продукции и привлечения местных производителей, отметив, что запросы населения растут вместе с уровнем жизни.