AQSh vitse-prezidenti JD Vensning aytishicha, prezident Donald Trump Eron bilan "katta kelishuv" tuzishni istaydi, bunda AQSh Eronni "gullab-yashnashiga" va "dunyo iqtisodiyotiga qo‘shilishiga" yordam beradi. Vens bu fikrlarni Eron bilan bo‘lgan birinchi muzokaralar muvaffaqiyatsiz tugaganidan keyin bildirdi. Muzokaralar o‘tgan hafta oxirida Pokistonda bo‘lib o‘tdi va bir kundan kamroq davom etdi.
Vens, AQSh va Eron o‘rtasidagi ishonchsizlik muammosini bir kechada hal qilib bo‘lmasligini tan oldi. Biroq u, Eron muzokarachilari kelishuvga tayyor ekanligini va Trumpning "kichik emas, balki katta kelishuv" ni maqsad qilganini ta'kidladi. Trumpning taklifiga ko‘ra, agar Eron yadro quroliga ega bo‘lmaslikka va'da bersa, AQSh mamlakatni rivojlanishiga yordam beradi.
Boshqa tomondan, Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh kotibi Antonio Guterres AQSh va Eron o‘rtasidagi muzokaralarning qayta boshlanishi "yuqori darajada ehtimol" ekanligini aytdi. U Pokiston tashqi ishlar vaziri bilan uchrashganini, ammo batafsil ma'lumot bermaganini qo‘shdi. Guterres, bu mojaroga "harbiy yechim yo‘q" va "jiddiy muzokaralar qayta boshlanishi kerak" degan fikrni bildirdi.
Lebanda vaziyat keskinlashgan bir paytda, Kanada, Buyuk Britaniya, Avstraliya, Yaponiya va boshqa 8 mamlakat birgalikda bayonot chiqarib, "Lebandagi jangovar harakatlarning shoshilinch to‘xtatilishi" ni talab qildi. Ular, mamlakatdagi inqirozli gumanitar vaziyat va ko‘chirish inqirozidan chuqur tashvishlanishlarini bildirdi. Bayonotda, mart oyida uchta BMT tinchlikparvarini o‘ldirilgani ham qoralandi.
AQSh harbiy-dengiz kuchlarining Xurmuz bo‘g‘ozini blokadasi haqidagi da'volariga qaramay, BBC Verify tahlili shuni ko‘rsatdiki, blokada boshlanganidan beri kamida ettita kema bo‘g‘ozdan o‘tgan. Ulardan to‘rtasi Eron bilan bog‘liq, qolgan uchtasi esa bog‘liq emas. Bu, AQSh rejimining mintaqaviy nazoratga bo‘lgan urinishlarining samaradorligiga shubha uyg‘otmoqda.

Вице-президент США Дж.Д. Вэнс заявил, что президент Дональд Трамп хочет заключить «грандиозную сделку» с Тегераном, в рамках которой США помогут Ирану «процветать» и «интегрироваться в мировую экономику». Эти заявления прозвучали после провала первых переговоров, прошедших в Пакистане на прошлых выходных и длившихся менее суток.
Вэнс признал, что недоверие между Ираном и США нельзя разрешить в одночасье, но отметил, что иранские переговорщики якобы хотят достичь соглашения. По его словам, Трамп не стремится к «маленькой сделке», а нацелен на масштабное урегулирование, при котором Вашингтон обещает поддержку экономического развития Ирана в обмен на отказ от ядерного оружия.
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш заявил, что возобновление переговоров между США и Ираном «весьма вероятно». Он сообщил о встрече с заместителем премьер-министра и министром иностранных дел Пакистана, но не привёл подробностей. Гутерриш подчеркнул, что для конфликта «нет военного решения» и «серьёзные переговоры должны возобновиться».
На фоне эскалации в Ливане, Канада, Великобритания, Австралия, Япония и ещё шесть стран выступили с совместным заявлением, призывающим к «срочному прекращению боевых действий». Они выразили глубокую озабоченность ухудшающейся гуманитарной ситуацией и кризисом перемещения в стране, а также осудили убийство трёх миротворцев ООН в марте. Предварительные выводы ООН указывают на причастность израильского танкового снаряда и взрывного устройства, предположительно установленного «Хезболлой».
Заявления американского военного командования о блокаде Ормузского пролива оказались под вопросом: анализ данных отслеживания судов BBC Verify показал, что с начала блокады через пролив прошли как минимум семь судов, четыре из которых связаны с Ираном. Это ставит под сомнение эффективность действий американского режима по контролю над ключевым морским маршрутом.