Rossiya hukumati Eron hududidagi vaziyat keskinlashgani sababli 632 kishini evakuatsiya qilish operatsiyasini amalga oshirdi. Bu guruhda nafaqat rossiyaliklar, balki bir qator boshqa davlatlar, jumladan O‘zbekiston fuqarolari ham bor.
Rossiyaning Isfahondagi bosh konsuli Andrey Jiltsovning ma’lum qilishicha, evakuatsiya intensiv bombardimon va raketa hujumlari sharoitida olib borilgan. To‘rt marta tashish reyslari orqali odamlarni jangovar harakatlar zonasidan xavfsiz chiqarishga muvaffaq bo‘lingan.
Evakuatsiya qilinganlar orasida turli tashkilotlar xodimlari, jumladan “Busher” atom elektr stansiyasi xodimlari va ularning oila a’zolari bor. Rossiya fuqarolaridan tashqari, Belarusning 81 fuqarosi, Tojikistonning 27 fuqarosi, shuningdek Armaniston, Qozog‘iston va Ukraina fuqarolari ham chiqarilgan.
Alohida ta’kidlanishicha, evakuatsiya qilinganlar orasida O‘zbekistonning uch fuqarosi ham bor. Ular ham tashkil etilgan evakuatsiya guruhlari tarkibida Erondan chiqib ketishgan.
Hozirgi operatsiyadan oldin “Busher” atom elektr stansiyasida ishlagan bir necha o‘zbekistonlik fuqarolar Erondan Moskvaga evakuatsiya qilingan edi.

Власти России организовали эвакуацию 632 человек из Ирана на фоне обострения ситуации в регионе. Среди вывезенных находятся не только россияне, но и граждане ряда других стран, включая Узбекистан.
Как сообщил генконсул России в Исфахане Андрей Жильцов, эвакуация проходила в условиях интенсивных бомбардировок и ракетных обстрелов. В ходе четырёх вывозных рейсов удалось обеспечить безопасный выезд людей из зоны боевых действий.
В числе эвакуированных — сотрудники различных организаций, в том числе персонал АЭС «Бушер» и члены их семей. Помимо граждан России, были вывезены иностранцы: 81 гражданин Беларуси, 27 граждан Таджикистана, а также граждане Армении, Казахстана и Украины.
Отдельно отмечается, что среди эвакуированных находятся и граждане Узбекистана — всего три человека. Они также покинули Иран в составе организованных вывозных групп.
До нынешней операции несколько граждан Узбекистана, работавшие на АЭС «Бушер», уже были эвакуированы из Ирана в Москву.