Braziliya Prezidenti Luiz Inasio Lula da Silva AQSh hukumatiga sobiq razvedka boshligʻi Aleksandr Ramagemni Braziliyaga qaytarishni soʻradi. Ramagem Braziliyada 2022-yilgi saylovdan keyin sobiq prezident Jair Bolsonaroni qoʻllab-quvvatlagan toʻntarish rejasida ishtirok etgani uchun 16 yilga ozodlikdan mahrum etilgan edi. Lula oʻtgan seshanba kuni mahalliy OAVga bergan intervyusida Ramagemning Braziliyaga qaytishi kerakligini va uning jazoni oʻtashi lozimligini taʼkidladi.
Ramagem Braziliyadan sentyabr oyida qochib, AQShning Florida shtatida AQSh Immigratsiya va Bojxona nazorati (ICE) tomonidan qamoqqa olingan. Braziliya avvalroq uning ekstraditsiyasini soʻragan edi. Braziliya gazetasi Folha de S. Paulo xabariga koʻra, Lula Ramagemning qamoqqa olinishini uning Braziliyadagi hukmi bilan bogʻlagan. Bolsonaroning siyosiy ittifoqchilari esa bu voqeani oddiy yoʻl harakati nazorati natijasi deb baholab, uning tez orada ozod qilinishiga ishonch bildirishdi.
Ramagem Braziliyaning yuqori razvedka agentligi ABIN rahbari sifatida Bolsonaroning siyosiy raqiblarini kuzatishda ayblangan. Toʻntarish rejasi Lulani oʻldirish rejalarini ham oʻz ichiga olgani aytiladi. Bolsonaro esa hozirda Braziliyada 27 yillik qamoq jazosini oʻtamoqda, bu jarayon AQSh Prezidenti Donald Trampning gʻazabini keltirib chiqardi, u Braziliya ittifoqchisini “jodugarlik oviga” qurbon deb atagan. Tramp avvalroq ishtirok etgan Braziliya sud xodimlariga sanksiyalar qoʻllagan va janubiy Amerika mamlakatiga ogʻir tariflar joriy qilgan edi.
Soʻnggi paytlarda munosabatlar yaxshilangan, Tramp baʼzi tariflarni yumshatgan va chap qanotli Lula bilan yanada doʻstona munosabat oʻrnatgan. AQSh va Braziliya yaqinda giyohvand moddalar va qurol yetkazib berishlarga qarshi birgalikda kurashish boʻyicha hamkorlik eʼlon qilishdi, ammo bu yangi hamkorlik Ramagemning taqdiri haqidagi kelishmovchiliklar fonida qiyinchiliklarga duch kelishi mumkin.

Президент Бразилии Луис Инасиу Лула да Силва обратился к правительству США с требованием вернуть бывшего главы разведки Александра Рамагема в Бразилию для отбытия тюремного срока. Рамагем был приговорён к 16 годам лишения свободы за участие в заговоре с целью государственного переворота в поддержку бывшего правого президента Жаира Болсонару после его поражения от Лулы на выборах 2022 года. В интервью местным СМИ во вторник Лула выразил оптимизм, что Рамагем будет возвращён, подчеркнув необходимость его возвращения для отбытия наказания.
Рамагем бежал из Бразилии в сентябре и был задержан иммиграционной и таможенной службой США (ICE) в штате Флорида. Бразилия ранее запрашивала его экстрадицию. По данным бразильского издания Folha de S. Paulo, Лула связал арест с осуждением Рамагема в Бразилии. Политические союзники Болсонару, однако, преуменьшили значение задержания, изобразив его результатом обычной проверки на дороге и выразив надежду на его скорое освобождение.
Рамагем также обвинялся в слежке за политическими оппонентами Болсонару в качестве бывшего руководителя ABIN, ведущего разведывательного агентства Бразилии. Заговор якобы включал планы убийства Лулы, а сам Болсонару в настоящее время отбывает 27-летний тюремный срок в Бразилии. Этот процесс вызвал гнев президента США Дональда Трампа, который изобразил своего бразильского союзника жертвой «охоты на ведьм». Трамп ранее вводил санкции против членов бразильской судебной системы, участвовавших в деле, и налагал тяжёлые тарифы на южноамериканскую страну, требуя прекратить дело против Болсонару.
В последнее время отношения улучшились: Трамп смягчил некоторые тарифы и наладил более дружеские отношения с левым Лулой. США и Бразилия недавно объявили о совместных усилиях по борьбе с поставками наркотиков и оружия, но эта новая кооперация может столкнуться с трудностями на фоне разногласий по поводу судьбы Рамагема, что подчёркивает сохраняющуюся напряжённость в двусторонних отношениях.