Uchta tanker, jumladan Panama bayrog‘idagi "Peace Gulf", shanba kuni Eron hududiy suvlaridagi yangi marshrut orqali Hormuz bo‘g‘ozidan o‘tib, Birlashgan Arab Amirliklarining Hamriyah portiga yo‘l oldi. Bu marshrut Eronning Islom Inqilobi Qo‘riqchilari Korpusi (IRGC) tomonidan barcha kemalar uchun majburiy qilingan, chunki asosiy yo‘l "cheklangan" deb eʼlon qilingan va mina xavfi borligi sababli yopilgan.
AQSh Markaziy Qo‘mondonligi (CENTCOM) dushanba kuni soat 10:00 ET (14:00 GMT) da Eron portlariga va undan chiqadigan barcha kemalarga blokada joriy qilishni boshlaganini eʼlon qildi, bu sobiq prezident Trampning farmoniga muvofiq amalga oshirilmoqda. Biroq, Eron portlariga bormaydigan tankerlar, masalan, "Rich Starry" va "Elpis", ushbu blokadadan taʼsirlanmaydi, bu esa mintaqada chalkashlikni kuchaytirmoqda.
Eron hukumati AQSh blokadasiga javoban qo‘shni Fors ko‘rfazi davlatlarining portlarini nishon olish bilan tahdid qildi, bu esa mintaqaviy keskinlikni yanada oshirishi mumkin. 28-fevraldagi AQSh-Isroil hujumlaridan keyin Hormuz bo‘g‘ozi deyarli butunlay xalqaro kemachilik uchun yopilgan, bu esa kemalar harakatining 95% ga qisqarishiga olib keldi. Urushdan oldin kuniga 100 ga yaqin kema o‘tgan bo‘lsa, 28-fevraldan 12-aprelgacha atigi 279 kema o‘tgan.
8-aprelda AQSh va Eron o‘rtasida o‘t ochishni to‘xtatish kelishuvi kuchga kirganiga qaramay, kemachilik faolligi sezilarli darajada past qolmoqda—shundan beri atigi 45 kema bo‘g‘ozdan o‘tgan. Bu pasayish global neft va gaz taʼminotining 20% ga qisqarishiga, narxlarning 50% ga oshishiga va Osiyo xaridorlarining og‘ir zarar ko‘rishiga sabab bo‘ldi. Urush boshlanganidan beri Hormuz bo‘g‘ozida 22 kema hujumga uchragan, jumladan, BAA, Ummon, Iroq va Qatar suvlarida hujumlar qayd etilgan.

По меньшей мере три танкера, включая судно под панамским флагом «Peace Gulf», во вторник прошли через Ормузский пролив по новому маршруту в территориальных водах Ирана, который был введён Корпусом стражей исламской революции (КСИР). Этот маршрут между островами Ларек и Ормуз стал обязательным для всех судов после того, как КСИР объявил основной путь «ограниченным» из-за риска мин, что привело к почти полному закрытию пролива для международного судоходства.
Центральное командование США (CENTCOM) заявило, что с понедельника в 10:00 по восточному времени (14:00 GMT) начало осуществлять блокаду морского движения в иранские порты и из них, якобы в соответствии с указом бывшего президента Трампа. Однако танкеры, не направляющиеся в иранские порты, такие как «Rich Starry» и «Elpis», не подвергаются этой блокаде, что создаёт путаницу для глобального судоходства и подчёркивает противоречивые инструкции от Вашингтона и Тегерана.
Иранские власти предупредили, что могут ответить на блокаду США ударами по портам соседних стран Персидского залива, что потенциально усугубит региональную напряжённость. После атак США и Израиля 28 февраля пролив был фактически закрыт, что привело к падению судоходства более чем на 95%. До войны через пролив проходило около 100 судов в день, но с 28 февраля по 12 апреля зафиксировано лишь 279 транзитов.
Несмотря на вступление в силу перемирия между США и Ираном 8 апреля, судоходство остаётся крайне низким—с тех пор через пролив прошло всего 45 судов. Это сокращение вызвало крупнейшее в истории нарушение поставок топлива, сократив глобальные поставки нефти и газа на 20% и подняв цены на нефть примерно на 50%, особенно сильно ударив по азиатским покупателям. С начала войны в Ормузском проливе подверглись атакам 22 судна, включая инциденты в водах ОАЭ, Омана, Ирака и Катара.