Turkiyaning Shanliurfa viloyatidagi Siverek tumanida 14-aprel kuni Ahmet Koyunju nomidagi kasb-hunar litseyiga qurolli hujum sodir bo‘ldi. Hujumchi litsey binosiga ov miltig‘i bilan kirib, tartibsiz ravishda o‘t ochgan, natijada kamida 16 kishi yaralandi. Yaradorlar orasida 10 nafar o‘quvchi, to‘rt nafar o‘qituvchi, bir politsiyachi va bir oshxona xodimi borligi ma’lum qilindi.
Viloyat gubernatori Hasan Shildakning aytishicha, hujumchi ushbu litseyning 2007-yilda tug‘ilgan sobiq o‘quvchisi bo‘lgan. Politsiya uni zararsizlantirishga uringan vaqtda hujumchi o‘z joniga qasd qilgan. Hodisa kunduzi sodir bo‘lib, litsey ichida tartibsizlik va vahima holati kuzatilgan.
Turkiya Ichki ishlar vazirligi hodisa yuzasidan tergov boshlaganini e’lon qildi. Hujumning sabablari va motivlari hali aniqlanmagan bo‘lsa-da, bu voqea mamlakatda maktab xavfsizligi va qurolli zo‘ravonlik muammolarini yana bir bor ko‘z oldiga qo‘ydi. Ommaviy axborot vositalari hodisani keng yoritib, jamoatchilikning reaksiyasini keltirmoqda.

В провинции Шанлыурфа на юго-востоке Турции 14 апреля произошло вооруженное нападение на профессиональный лицей имени Ахмета Койунджу в районе Сиверек. Нападавший проник в здание лицея с охотничьим ружьем и открыл беспорядочную стрельбу, в результате чего по меньшей мере 16 человек получили ранения. Среди пострадавших, по данным губернатора провинции Хасана Шылдака, 10 учеников, четыре учителя, один полицейский и один работник столовой.
По словам губернатора, нападавший был бывшим учеником этого лицея, родившимся в 2007 году. Когда полиция попыталась его обезвредить, он совершил самоубийство. Инцидент произошел днем, вызвав хаос и панику внутри учебного заведения.
Министерство внутренних дел Турции сообщило о начале расследования по данному происшествию. Хотя мотивы и причины нападения еще не установлены, этот случай вновь поднял вопросы безопасности в школах и проблемы вооруженного насилия в стране. Средства массовой информации широко освещают событие, приводя реакции общественности.