Rossiya tashqi ishlar vaziri Sergey Lavrov Pekinga tashrif buyurdi, bu esa AQSHning Fors ko‘rfazini bloklashi fonida sodir bo‘ldi. Fors ko‘rfazi orqali Xitoy o‘z neft ta’minotining uchdan bir qismini import qiladi, shuning uchun bu blokada Xitoy iqtisodiyotiga jiddiy tahdid solmoqda. Lavrovga qizil gilam yozildi, bu esa ikki davlat o‘rtasidagi yaqin munosabatlarni ko‘rsatadi.
Xitoy va Rossiya AQSH va Isroilning Eron urushini qoralab, bu urush sabab bo‘lgan energiya inqirozidan iqtisodiy zarar ko‘rishayotganini ta’kidladilar. Xitoy tashqi ishlar vazirligi vakili Guo Jiakun Fors ko‘rfazining xalqaro savdo va energiya yo‘li sifatidagi ahamiyatini ta’kidlab, uning xavfsizligini saqlashni talab qildi. Al Jazeera muxbiri AQSHning maqsadi Eronni portlar orqali kirib chiqishni to‘sib, uni bo‘g‘ish ekanligini aytdi.
Lavrov Eron tashqi ishlar vaziri bilan telefon suhbatida O‘rta Sharqdagi qurolli to‘qnashuvlarning qayta boshlanishiga yo‘l qo‘ymaslik muhimligini ta’kidladi va Rossiya inqirozni hal qilishda yordam berishga tayyorligini bildirdi. Shu bilan birga, Xitoy va Rossiya o‘rtasidagi iqtisodiy va siyosiy hamkorlik 2022-yilda Rossiyaning Ukrainaga bosqinidan keyin yanada mustahkamlandi.
Xitoy bu hafta Ispaniya va Birlashgan Arab Amirliklari rahbarlarini qabul qilib, urushdan zarar ko‘rgan davlatlar bilan aloqalarni kuchaytirmoqda. Al Jazeera muxbiri Pekindan Xitoyning Eron bilan kuchli aloqalariga qaramay, urushda faolroq rol o‘ynamaganiga hayron bo‘lishini aytdi, lekin Xitoy o‘zini AQSHdan farqli ishonchli hamkor sifatida ko‘rsatmoqda.
AQSH sobiq prezidenti Donald Trump Xitoy Eronga harbiy yordam bersa, uning tovarlariga 50% tarif qo‘llashini aytdi, ammo Xitoy bu da’volarni “to‘liq uydirma” deb rad etdi. Xitoy tashqi ishlar vazirligi qo‘shimcha tariflar qo‘llansa, qat’iy javob choralarini ko‘rishini bildirdi, bu esa ikki davlat o‘rtasidagi keskinlikni oshirishi mumkin.

Министр иностранных дел России Сергей Лавров прибыл в Пекин на фоне блокады Ормузского пролива со стороны США, через который Китай импортирует около трети своих нефтяных поставок. Лаврову была оказана торжественная встреча с красной дорожкой, что подчеркивает тесные отношения между двумя странами в условиях растущих геополитических напряжений.
Китай и Россия осудили войну США и Израиля против Ирана, при этом Китай также экономически пострадал от вызванного этим энергетического кризиса. Представитель МИД Китая Го Цзякунь заявил, что Ормузский пролив является важным международным торговым маршрутом, и его безопасность должна поддерживаться. Корреспондент Al Jazeera отметил, что цель США — задушить Иран, блокируя все порты, что оказывает давление на китайские импортные потоки.
Лавров провел телефонный разговор с иранским коллегой, подчеркнув важность предотвращения возобновления вооруженных конфликтов на Ближнем Востоке и подтвердив готовность России содействовать урегулированию. Одновременно Китай и Россия углубляют свое экономическое и политическое партнерство, особенно после полномасштабного вторжения России в Украину в 2022 году.
Китай на этой неделе принимает лидеров стран, пострадавших от войны и ее экономических последствий, включая премьер-министра Испании и президента ОАЭ, позиционируя себя как стабильного партнера в противовес США. Корреспондент Al Jazeera в Пекине отметил, что Китай использует этот момент для укрепления связей с государствами, разочарованными в Вашингтоне.
Бывший президент США Дональд Трамп пригрозил ввести 50% тарифы на китайские товары в случае военной помощи Китая Ирану, на что китайские власти ответили опровержением и предупреждением о решительных ответных мерах. Это усиливает торговые трения и подчеркивает растущую напряженность в международных отношениях.