AQSh, Isroil va Eron o‘rtasidagi yaqinda bo‘lib o‘tgan urush ko‘pchilik uchun Ikkinchi Jahon Urushidan keyin shakllangan qoidalarga asoslangan dunyo tartibining yemirilishini belgilab berdi. Ushbu tartib xalqaro munosabatlarni tartibga solish va davlatlarning harakatlarini cheklash uchun mo‘ljallangan normalar va institutlar majmuasidir. AQShning Wellesley kolleji siyosatshunoslik professori Steysi Goddardning ta‘kidlashicha, “Biz haqiqatan ham qoidalarga asoslangan tartibning past nuqtasidamiz”.
Qoidalarga asoslangan tartib, garchi universal maqsadlarga ega bo‘lsa-da, amalda eksklyuziv va ierarxik bo‘lib, asosan G‘arb davlatlari, xususan AQSh va uning ittifoqchilari foydasiga ishlagan. Vashingtondagi Amerika universiteti professori Amitav Acharya ta‘kidlaganidek, “Bu juda tanlab olingan klub edi”. Global Janub mamlakatlari ko‘p vaqtdan beri ushbu tartib ularga mazmunli foyda keltirmaganligini his qilmoqda, masalan, Xalqaro Jinoyat Sudining (ICC) ayblovlarining 47 tasi Afrikaga qaratilgan.
So‘nggi o‘n yillikda Rossiyaning Qrimni anneksiya qilishi va Ukrainaga to‘liq bosqini kabi hodisalar ushbu tartibga ishonchning yanada susayishiga olib keldi. Agar qoidalarga asoslangan tartib davri tugasa, kelajakda bir necha stsenariylar mavjud: yarimshar hukmronligi qayta tiklanishi, “neo-royalizm” deb ataladigan elita kuchlar klasterlari, yoki Acharya ta‘riflaganidek, ko‘p qutbli “multiplex” dunyo tartibi.
“Multiplex” tartibida bir nechta kuchli davlatlar emas, balki o‘rta va mintaqaviy kuchlar, shuningdek fuqarolik jamiyati kabi davlatdan tashqari subyektlar muhim rol o‘ynashi mumkin. Goddardning fikricha, o‘rta kuchlar, masalan Yaponiya, Janubiy Koreya va Hindiston, qoidalarga asoslangan tamoyillarni hurmat qilgan holda mustaqil savdo kelishuvlari tuzish va harbiy jihatdan mustaqillashish orqali yangi dunyo tartibining shakllanishida hal qiluvchi omil bo‘lishi mumkin.
Xulosa qilib aytganda, qoidalarga asoslangan tartibning qulashi xalqaro munosabatlarda beqarorlik va tartibsizlikni keltirib chiqarishi mumkin, ammo mutaxassislar boshqa global urush ehtimolini hozircha past deb hisoblaydilar. Kelajak G‘arb kuchlari tomonidan emas, balki turli mintaqaviy va global o‘yinchi ishtirokida shakllanishi mumkin.

Недавняя война между США, Израилем и Ираном для многих стала признаком краха миропорядка, основанного на правилах, — системы принципов, разработанных после Второй мировой войны. Этот порядок, определяемый как набор норм и институтов, призванных регулировать международные отношения и ограничивать поведение государств, переживает серьёзный кризис. Профессор политологии Уэлсли-колледжа в США Стейси Годдард заявила DW: «Мы действительно находимся на низкой точке порядка, основанного на правилах».
Хотя аспирации либерального порядка претендовали на универсальность, на практике он оказался исключительным и иерархическим, в основном принося пользу США и их западным союзникам. Профессор Американского университета в Вашингтоне Амитав Ачарья отметил, что это был «очень избирательный клуб». Страны Глобального Юга давно ощущают, что правила сфальсифицированы против них, а институты, такие как Международный уголовный суд (МУС), непропорционально нацелены на Африку.
В последнее десятилетие доверие к порядку, основанному на правилах, продолжает разрушаться, чему способствуют такие события, как аннексия Крыма Россией в 2014 году и полномасштабное вторжение в Украину в 2022 году. Если эпоха этого порядка подходит к концу, возможны несколько сценариев: возрождение сфер влияния по полушариям, переход к «нео-роялизму» (элитным кластерам власти) или формирование многополярного, или «мультиплексного», мирового порядка.
В «мультиплексном» порядке, по словам Ачарьи, участвует множество акторов: средние и региональные державы, негосударственные субъекты и гражданское общество. Сотрудничество будет происходить на глобальном и региональном уровнях, с акцентом на обмен идеями и нормами. Годдард подчёркивает, что ключевую роль могут сыграть средние державы, такие как ЕС, Япония и Южная Корея, которые способны отстаивать правила, даже если это дорого.
В конечном счёте, крах порядка, основанного на правилах, может привести к хаосу и анархии, но эксперты считают полномасштабную глобальную войну маловероятной. Будущий миропорядок, возможно, будет формироваться не исключительно западными державами, а через взаимодействие разнообразных региональных и глобальных игроков, что создаст более сложную, но потенциально менее гегемонистскую систему.