Xalqaro Dengiz Tashkiloti (IMO) Bosh kotibi Arsenio Dominguez Al Jazeera bilan suhbatida Eron hukumatining Xurmuz bo‘g‘ozi orqali o‘tayotgan kemalardan to‘lov undirish huquqini talab qilishini qat‘iyan rad etdi. Dominguezning ta‘kidlashicha, bunday harakatlar xalqaro huquqqa zid bo‘lib, dunyo dengizchiligi uchun salbiy o‘rnak bo‘lishi mumkin. U: "Mamlakatlar bu bo‘g‘ozlar uchun to‘lov yoki haq undirish huquqiga ega emas. Har qanday to‘lov joriy etish xalqaro huquqqa ziddir" deb e‘lon qildi.
Dominguezning bu bayonoti AQSh va Eron o‘rtasidagi mo‘tadil o‘t ochish to‘g‘risidagi muzokaralar davomida, Pokistonda bo‘lib o‘tgan uchrashuvlar yakunlanmasdan oldin berildi. AQSh vitse-prezidenti JD Vensning aytishicha, Tehron Vashingtonning yadro quroli ishlab chiqarishni to‘xtatish kabi talablarini qabul qilmagan, shuning uchun delegatsiya "yakuniy va eng yaxshi taklif"ni taqdim etib, mamlakatni tark etgan. Eronning Press TV telekanali esa kelishuvga erishilmaganligini AQSh tomonining "ortiqcha talablari" bilan izohlaydi, bu talablar orasida bo‘g‘oz va yadro dasturi masalalari ham bor.
AQSh va Eron o‘rtasida seshanba kuni e‘lon qilingan ikki haftalik o‘t ochishga qaramay, Xurmuz bo‘g‘ozi orqali kemalar harakati deyarli to‘xtab qolgan, bu Fors ko‘rfazidan neft va tabiiy gaz eksportini falaj qilmoqda. S&P Global ma‘lumotlariga ko‘ra, o‘t ochish boshlanganidan juma kunigacha bo‘lgan davrda faqat 22 ta kema bo‘g‘ozdan chiqqan, bu urushdan oldingi kunlik 135 ta tranzitga nisbatan keskin pasayishdir. Dominguez blokadani hal qilishning asosiy yechimi urushning tugashini ta‘kidladi va: "Biz bu mojarolar boshlanishidan oldin Xurmuz bo‘g‘ozi orqali kemalar o‘tishida hech qanday muammoga duch kelmagan edik" dedi.
AQSh harbiy-dengiz kuchlari shanba kuni bo‘g‘ozni Eron minalaridan tozalash maqsadida ikkita harbiy kemani yuborganini e‘lon qildi, biroq Eron bu da‘voni rad etdi. Dominguez, shuningdek, bo‘g‘ozni boshqarish uchun yangi kelishuvlar yoki mexanizmlar zarurati yo‘qligini ta‘kidladi, chunki 1968-yilda Eron va Ummon o‘rtasida tuzilgan tranzit ajratish shartnomasi mojarodan oldin samarali ishlagan. U, qo‘shimcha ravishda, bo‘g‘oz blokadasi tufayli Fors ko‘rfazida qolib ketgan 20,000 ga yaqin dengizchilarning ahvolidan xavotir bildirdi va bu vaziyatning uzoq davom etishi global iqtisodiyotga salbiy ta‘sir ko‘rsatishini aytdi.

Генеральный секретарь Международной морской организации (ИМО) Арсенио Домингес в интервью Al Jazeera решительно отверг требование иранских властей о праве взимать плату с судов, проходящих через Ормузский пролив. Домингес подчеркнул, что такие действия противоречат международному праву и могут создать опасный прецедент для мирового судоходства. Он заявил: «Страны не имеют права вводить инструменты, платежи или сборы на этих проливах. Любое введение пошлин противоречит международному праву», добавив, что это было бы «очень пагубно для глобального судоходства».
Заявление Домингеса прозвучало в субботу на фоне затяжных переговоров о перемирии между США и Ираном в Пакистане, которые завершились в воскресенье без соглашения. Вице-президент США Дж.Д. Вэнс заявил, что Тегеран не принял условия Вашингтона для сделки, включая отказ от разработки ядерного оружия, и его делегация решила покинуть Исламабад после представления «окончательного и лучшего предложения» для рассмотрения иранской стороной. Иранский телеканал Press TV сообщил, что сделке помешали «чрезмерные требования» американской стороны, среди которых вопросы пролива и ядерной программы страны.
Несмотря на объявленное во вторник двухнедельное перемирие между США и Ираном, судоходство в Ормузском проливе фактически остаётся парализованным, что подрывает экспорт нефти и природного газа из Персидского залива. По данным S&P Global, с начала перемирия до пятницы через пролив вышло только 22 судна с включённой системой автоматической идентификации, по сравнению с примерно 135 ежедневными транзитами до войны. Домингес отметил, что фундаментальное решение для разблокировки пролива — это прекращение войны, заявив: «У нас не было никаких проблем с транзитом судов через Ормузский пролив до начала этого конфликта».
Военно-морские силы США в субботу объявили о проведении через пролив двух военных кораблей в попытке очистить водный путь от иранских мин, хотя Иран это отрицает. Домингес также выразил сомнения в необходимости новых соглашений для управления проливом, указав, что соглашение 1968 года между Ираном и Оманом о разделении движения судов функционировало должным образом до конфликта. Он выразил обеспокоенность за благополучие около 20 000 моряков, застрявших в Персидском заливе из-за фактической блокады пролива, предупредив, что затягивание ситуации негативно скажется на глобальной экономике.