Nigeriyaning shimoli-g‘arbiy qismidagi Niger shtatida qurolli shaxslar tomonidan amalga oshirilgan hujum natijasida kamida 20 kishi halok bo‘ldi, bir qancha odamlar esa o‘g‘irlab ketildi. Hujum Niger shtatining Shiroro tumanidagi Bagna va Erena qishloqlariga qaratilgan bo‘lib, bu hudud poytaxt Abujadan taxminan 250 kilometr (155 mil) uzoqlikda joylashgan. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, halok bo‘lganlar soni uch kishini (ikki jamoat qo‘riqchisi va bir haydovchi) tashkil qiladi, ammo mahalliy aholi, sog‘liqni saqlash muassasasi va jamoat tashkiloti hisobotlariga ko‘ra, o‘limlar soni 20 ga yetgan.
Hujumchilar nafaqat o‘g‘irliklar bilan shug‘ullangan, balki uylarni vayron qilgan va ko‘plab odamlarni qo‘shni qishloqlarga qochishga majbur qilgan. Mahalliy aholi, jumladan Erena qishlog‘ida yashovchi Jibrin Isahning so‘zlariga ko‘ra, hujumchilar mototsikllar kelib, ertalab soatlarida to‘satdan otishma boshlagan, bu esa xavfsizlik kuchlarini to‘liq bosib o‘tgan. Hujum bir necha soat davom etgan, bu esa mintaqadagi xavfsizlik vaziyatining yomonlashganligini ko‘rsatadi.
Hech bir guruh hujum uchun mas’uliyatni o‘z zimmasiga olmagan, ammo aholi va politsiya mahalliy jihodchi guruh bo‘lgan Mahmudaga ayblov qo‘ygan. Bu guruh Boko Haramdan ajralib chiqqan va keyinchalik Al Qoida Islomiy Mag‘rib (AQMI) bilan ittifoq tuzgan. Mahalliy ruhoniylarning AFP agentligiga bergan ma’lumotlariga ko‘ra, guruh qurbonlarga "tanlab qaramay" hujum qilgan, nasroniylar, musulmonlar va an’anaviy ibodat qiluvchilarni o‘ldirgan. Bu voqea Nigeriyaning musulmon ko‘pchilik shimolida yillar davomida davom etayotgan isyonchilik muammosini yanada chuqurlashtirmoqda, bu esa mintaqaviy barqarorlikka jiddiy tahdid solmoqda.

Вооруженные лица убили по меньшей мере 20 человек в северо-западном штате Нигер в Нигерии, согласно сообщениям жителей и гуманитарных организаций, при этом несколько человек были похищены. Нападение произошло в районе Широро штата Нигер, примерно в 250 километрах (155 милях) или четырех часах езды от столицы Абуджи. Этот район известен активностью банд похитителей и исламистских боевиков. Официальные данные, предоставленные представителем полиции штата Нигер Васиу Абиодуном, указывают на три погибших: двух стражей общины и водителя, однако местные источники, включая жителей, медицинское учреждение и общественную организацию, сообщают о значительно более высоком числе жертв — 20 человек.
Помимо похищений, нападавшие также разрушили дома, что вынудило многих жителей бежать в соседние деревни. По словам местных жителей, нападавшие действовали в течение нескольких часов, подавив силы безопасности. Житель деревни Эрена Джибрин Исах, процитированный Associated Press, описал нападение как внезапное, произошедшее ранним утром, когда вооруженные люди прибыли на мотоциклах и начали стрельбу. Этот инцидент подчеркивает серьезные проблемы с безопасностью в регионе, где власти сталкиваются с растущими вызовами со стороны вооруженных групп.
Ни одна группа не взяла на себя ответственность за нападения, но жители и полиция обвиняют местную джихадистскую группу «Махмуда», которая откололась от «Боко Харам» и с тех пор вступила в союз с «Аль-Каидой в Исламском Магрибе» (AQIM). Местные священнослужители сообщили агентству France-Presse, что группа нападала на жертв «без разбора», убивая христиан, мусульман и традиционных верующих. Эта атака является частью более широкой картины нестабильности в преимущественно мусульманском севере Нигерии, где страна годами борется с повстанческим движением, что создает значительные угрозы для региональной стабильности и благополучия населения.