Mazibuko 1969-yilda guruhga qo'shilgan va keyinchalik ular beshta Grammy mukofotini qo'lga kiritgan, shuningdek, Pol Simonning 1986-yildagi "Graceland" albomida ishtirok etgan. Guruh dushanba kuni Mazibukoga hurmat bildirib, uni "g'ayrioddiy mehribon" va "avliyo" deb atadi, u yosh a'zolar uchun "donishmand oqsoqol" vazifasini o'tagan.
Mazibuko Sharqiy shaharcha uMnambithida (rasmiy nomi Ladysmith) o'sgan va maktabni erta tark etib, fermada to'liq ishlagan. Uning amakivachchasi Jozef Shabalala 1960-yilda Ladysmith Black Mambazoni asos solgan va keyinchalik Mazibukoni guruhga taklif qilgan. Guruh mahalliy Zulu qo'shiqlari va raqslarini Janubiy Afrikaning isicathamiya an'analari bilan uyg'unlashtirgan.
1970-yildagi radio chiqishi yozish shartnomasiga olib keldi va 1973-yilda ular Afrikaning birinchi oltin sotuvchi albomi "Amabutho"ni chiqardilar. Guruh global tan olinishini AQSh yulduzi Pol Simon ularni millionlab sotilgan "Graceland" albomida kuylash uchun jalb qilgandan keyin erishdi, bu vaqtda Simon aparteid Janubiy Afrikaga qarshi madaniy boykotni buzgani uchun tanqid qilingan.
Madaniyat vaziri Gayton McKenzie dushanba kuni Mazibukoga hurmat bildirganlardan biri bo'lib, u bayonotida Mazibukoni "ijrochidan ko'ra ko'proq - musiqasi orqali butun dunyo bo'ylab odamlarni birlashtirgan noyob Janubiy Afrika ovozining saqlovchisi" deb ta'rifladi. Ladysmith Black Mambazo aparteidning qorong'u o'n yilliklarida umid va birlik qo'shiqlarini kuylagan.
Mazibuko 2015-yilda BBCning "Soul Music" dasturida aparteidni "bizga juda qattiq edi" deb esladi va politsiya tomonidan ID daftarlarini ko'rsatishga majbur qilinganini aytdi, bu aparteid rejimi tomonidan qora tanli Janubiy Afrikaliklarning harakatini cheklash uchun ishlatilgan. U 1994-yildagi birinchi post-aparteid saylovlarida odamlarning navbat tashlashini "jannatga o'xshash" deb ta'rifladi.
Hozirgi Ladysmith Black Mambazo tarkibi uzoq muddatli a'zolar va yangi, yosh musiqachilardan iborat. Guruh fevral oyidan beri AQShda gastrol safarida bo'lib, juma kuni so'nggi kontsertini o'tkazishi rejalashtirilgan edi.

Альберт Мазибуко, который пел в знаменитой южноафриканской группе Ladysmith Black Mambazo более пяти десятилетий, скончался в возрасте 77 лет. Как сообщил хоровой коллектив на своей странице в Facebook, смерть музыканта наступила в воскресенье после непродолжительной болезни.
Мазибуко присоединился к Ladysmith Black Mambazo в 1969 году, и впоследствии коллектив выиграл пять премий «Грэмми», а также принял участие в acclaimed альбоме Пола Саймона «Graceland» 1986 года. В понедельник группа отдала дань уважения Мазибуко, описав его как «доброго до крайности» и «святого», который выступал в роли «мудрого старшего» для молодых участников.
Мазибуко вырос в восточном городе уМнамбити (официально известном как Ladysmith) и рано бросил школу, чтобы работать полный день на ферме. Его двоюродный брат Джозеф Шабалала основал Ladysmith Black Mambazo в 1960 году и в итоге пригласил Мазибуко присоединиться. Группа объединила коренные зулусские песни и танцы с южноафриканским исикатамия, акапельной традицией, часто сопровождаемой мягким, шаркающим стилем танца.
Выступление на радио в 1970 году привело к контракту на запись, а в 1973 году они выпустили первый в Африке золотой альбом «Amabutho». Группа достигла мирового признания после того, как американская звезда Пол Саймон привлёк их для участия в многомиллионном альбоме «Graceland». В то время Саймона критиковали за нарушение культурного бойкота апартеида в Южной Африке.
Среди тех, кто отдал дань уважения Мазибуко в понедельник, был министр культуры Гейтон Маккензи. В заявлении он сказал, что Мазибуко был «больше, чем исполнитель; он был хранителем уникального южноафриканского звука, который путешествовал по миру и объединял людей через музыку». Ladysmith Black Mambazo пели песни надежды и единства в тёмные десятилетия апартеида, когда расовая дискриминация была узаконена.
Мазибуко рассказал в 2015 году в программе BBC «Soul Music», что апартеид был «очень суров к нам», вспоминая, как полиция требовала предъявить удостоверения личности — инструмент, используемый режимом апартеида для ограничения передвижения чернокожих южноафриканцев. Он добавил, что видя очереди избирателей на первых послеапартеидных выборах в 1994 году, это было «как рай».
Нынешний состав Ladysmith Black Mambazo представляет собой смесь давних участников и новых, молодых музыкантов. Коллектив гастролировал в США с февраля и должен был дать последний концерт в пятницу.