Nigeriyaning shimoli-g‘arbiy qismidagi Kaduna shtatida, Ariko shahrida yakshanba kuni ertalab Pasxa bayrami munosabati bilan cherkovda bo‘lib o‘tgan hujum natijasida 31 fuqaro garovga olingan edi. Mamlakat armiyasi xabar berishicha, harbiy qo‘shinlar hujumchilar bilan o‘t ochishgan va ularni qochishga majbur qilgan, shu bilan birga garovga olinganlar ozod qilingan va halok bo‘lgan qurbonlarning jasatlari qoldirilgan.
Rasmiylarning ma’lumotiga ko‘ra, hujum natijasida besh kishi halok bo‘lgan, biroq mahalliy cherkov rasmiysi avvalroq halok bo‘lganlar sonini ettita deb ko‘rsatgan edi. Armiya bayonotida aytilishicha, “qochayotgan terrorchilar” o‘zlarining qochish yo‘llari bo‘ylab qon izlari qoldirgan, bu esa ularning jiddiy yo‘qotishlarga uchraganligini ko‘rsatadi.
Shimoliy Nigeriyada hujumlar va garovga olishlar keng tarqalgan hodisalardir, mamlakat jihodchi guruhlar va mahalliy “banditlar” deb ataladigan qurolli to‘dalarning xavfi bilan kurashmoqda. Armiya yakshanba kuni bo‘lib o‘tgan hujumga tezda javob berganini aytgan bo‘lsa-da, mahalliy ommaviy axborot vositalari aholining gapiga ko‘ra, qurollangan shaxslar uzoq vaqt davomida hech qanday qarshiliksiz harakat qilgan.
Alohida hodisa sifatida, AFP axborot agentligi xabar berishicha, Nigeriya harbiylari Zamfara shtatida o‘tkazilgan hujumdan so‘ng 65 banditni yo‘q qilgan. Bu, shtat qishloqlaridan aholini o‘g‘irlagan yirik to‘dadan keyin bir necha kun o‘tib sodir bo‘ldi. Politsiya shanba kuni hafta boshida shtat qishloqlarida ommaviy o‘g‘irlik sodir bo‘lganini va qidiruv ishlari boshlanganini tasdiqlagan.
O‘tgan yil oxirida AQSh prezidenti Donald Trampning ma’muriyati Nigeriyada nasroniylarga nisbatan munosabat haqida tashvish bildirgan va hukumatni xavfsizlikni yaxshilash va nasroniy jamoalarini himoya qilishni kuchaytirishga chaqirgan edi. Tramp avvalroq Nigeriyada “nasroniylarga qarshi genotsid” sodir etilayotganini da’vo qilgan, biroq Nigeriya hukumati buni qat’iyan rad etib, musulmonlar, nasroniylar va dinsiz shaxslarning ham hujumlarga duchor bo‘lishini ta’kidlagan. Fevral oyida AQSh qo‘shinlari Nigeriyaga joylashtirilib, uning kuchlarini tayyorlash va jihodchi militsiyalar va boshqa qurolli guruhlarga qarshi kurashda razvedka ma’lumotlari bilan yordam berish uchun yuborilgan.

В результате нападения на церковь в штате Кадуна на северо-западе Нигерии, произошедшего в воскресенье утром во время пасхальных празднований, 31 гражданский был взят в заложники. По заявлению армии, солдаты вступили в «ожесточенную перестрелку» с нападавшими, вынудив их бежать и оставить заложников, а также тела погибших жертв.
Официальные лица сообщили, что в результате нападения погибли пять человек, хотя местный церковный представитель ранее указывал число погибших как семь. В армейском заявлении отмечается, что «бегущие террористы» понесли «значительные потери, о чем свидетельствуют кровавые следы вдоль их путей отступления».
Нападения и похищения людей с целью выкупа являются обычным явлением в северной Нигерии, поскольку страна борется с угрозами безопасности со стороны джихадистских групп и вооруженных банд, известных местно как «бандиты». Хотя армия заявила, что оперативно отреагировала на воскресное нападение, местные СМИ сообщают, что жители утверждали, что вооруженные лица действовали в течение длительного времени без сопротивления.
В отдельном инциденте, как сообщило агентство AFP в воскресенье, военные Нигерии уничтожили 65 бандитов в результате наступления в штате Замфара, через несколько дней после того, как крупная группа бандитов похитила жителей деревень в этом штате. Полиция в субботу подтвердила, что массовое похищение в деревнях штата произошло ранее на неделе, и был начат розыск.
В конце прошлого года администрация президента США Дональда Трампа выразила обеспокоенность обращением с христианами в Нигерии и призвала правительство сделать больше для улучшения безопасности и усиления защиты христианских общин. Трамп ранее заявлял, что в Нигерии происходит «геноцид христиан», что было решительно отвергнуто правительством Нигерии, указавшим, что жертвами нападений становятся мусульмане, христиане и люди без веры. В феврале американские войска были развернуты в Нигерии для обучения ее сил и помощи в разведке в борьбе с исламистскими боевиками и другими вооруженными группами.