G‘azoning markaziy qismidagi Mag‘oziy qochoqlar lageri yaqinida Isroil havo hujumlari va Hamas bilan Isroil tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan palestin militsiyasi o‘rtasidagi janglar natijasida kamida 10 kishi halok bo‘ldi, mahalliy manbalar xabar berdi. Janglar Isroil tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan militsiya aʼzolari tomonidan tekshiruv punkti o‘rnatganidan keyin boshlangan, buning ortidan Hamas xavfsizlik kuchlari hujum qilgan va to‘qnashuvlar kuchaygan.
Deir al-Balah shahridagi al-Aqsa kasalxonasi vakili guvohlik berishicha, voqea joyidan 10 kishining jasadi olib kelingan, o‘nlab boshqalar yaralangan va baʼzilari og‘ir ahvolda. Isroil harbiylari yoki Hamasdan darhol izoh berilmagan, ammo guvohlar Isroil dronlari militsiyani qo‘llab-quvvatlash uchun aralashib, Hamas xodimlariga uchta joyda zarba berganini aytishdi.
Bu voqealar Isroil va Hamas o‘rtasidagi deyarli olti oy oldin kelishilgan o‘t ochishni to‘xtatish kelishuvini buzishda bir-birini ayblash davrida sodir bo‘ldi. G‘azo Hamas boshqaradigan sog‘liqni saqlash vazirligi maʼlumotlariga ko‘ra, shu vaqt ichida Isroil hujumlarida kamida 723 palestinlik halok bo‘lgan, Isroil harbiylari esa shu davrda palestin guruhlari hujumlarida besh askarining halok bo‘lganini aytdi.
Qurolsizlantirish masalasi AQSh prezidenti Donald Trampning 20 bandli tinchlik rejasining ikkinchi bosqichiga o‘tish uchun asosiy to‘siqlardan biri bo‘lib qolmoqda. O‘tgan hafta Hamas delegatsiyasi Misr, Qatar va Turkiya vositachilari bilan Qohirada uchrashib, AQSh boshchiligidagi Tinchlik Kengashi tomonidan palestin guruhlariga qurollarini topshirish taklifiga dastlabki javobini berdi. Hamasning harbiy qanoti vakili Abu Ubayda yakshanba kuni Isroil Tramp rejasining birinchi bosqichidagi majburiyatlarini bajarmaguncha qurolsizlantirish haqida gapirishni rad etdi.
Abu Ubayda shuningdek, Hamasning G‘azodagi kurashini Isroil va AQSh bilan Eron va uning ittifoqchilari o‘rtasidagi kengroq mojaroga bog‘ladi. U Eron kuchlari va Eron tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan Livan Hizbullohi va Yaman Husiylari tomonidan Isroilga qilingan raketa, dron va raket hujumlarini 2023-yil 7-oktabrda Hamas boshlagan harakatlarning "kengaytmasi" deb maqtadi. G‘azo urushi shu kuni Hamas boshchiligidagi Isroilning janubiy qismiga hujum bilan boshlandi, unda taxminan 1200 kishi halok bo‘ldi va 251 kishi garovga olindi, Isroil esa G‘azoda Hamasga qarshi harbiy kampaniya boshladi, bu esa hududning sog‘liqni saqlash vazirligi maʼlumotlariga ko‘ra 72300 dan ortiq kishining o‘limiga olib keldi.

В результате израильских авиаударов и столкновений между ХАМАС и поддерживаемой Израилем палестинской милицией в центральной части сектора Газа погибли по меньшей мере 10 человек, сообщают местные источники. Столкновения начались после того, как члены милиции, поддерживаемой Израилем, установили контрольно-пропускной пункт к востоку от лагеря беженцев Магхази, после чего силы безопасности ХАМАС атаковали их, что привело к эскалации конфликта.
Представитель больницы Аль-Акса в Дейр-эль-Балахе заявил, что с места событий были доставлены тела 10 человек, десятки других получили ранения, а некоторые находятся в критическом состоянии. Израильские военные или ХАМАС не предоставили немедленных комментариев, но свидетели сообщили, что израильские дроны вмешались для поддержки милиции, нанеся удары по персоналу ХАМАС в трех местах.
Эти события произошли на фоне взаимных обвинений Израиля и ХАМАС в нарушении соглашения о прекращении огня, достигнутого почти шесть месяцев назад. По данным управляемого ХАМАС министерства здравоохранения Газы, с тех пор в результате израильских атак погибли по меньшей мере 723 палестинца, в то время как израильские военные заявили, что за тот же период в результате атак палестинских групп погибли пять их солдат.
Вопрос разоружения остается одним из ключевых препятствий для перехода ко второму этапу 20-пунктового плана мира президента США Дональда Трампа. На прошлой неделе делегация ХАМАС встретилась с посредниками из Египта, Катара и Турции в Каире, чтобы дать первоначальный ответ на предложение возглавляемого США Совета мира о сдаче оружия палестинскими группами. В воскресенье представитель военного крыла ХАМАС Абу Убайда отверг любые разговоры о разоружении до тех пор, пока Израиль не выполнит свои обязательства по первому этапу плана Трампа.
Абу Убайда также связал борьбу ХАМАС в Газе с более широким конфликтом между Израилем и США, а также Ираном и его союзниками. Он похвалил ракетные, дроновые и ракетные атаки на Израиль со стороны иранских сил и поддерживаемых Ираном "Хезболлы" в Ливане и хуситов в Йемене, назвав их "продолжением" того, что начал ХАМАС 7 октября 2023 года. Война в Газе была спровоцирована атакой под руководством ХАМАС на юг Израиля в тот день, в результате которой погибли около 1200 человек и 251 были взяты в заложники, а Израиль ответил военной кампанией против ХАМАС в Газе, которая, по данным министерства здравоохранения территории, привела к гибели более 72 300 человек.