Quddusning Qadimiy Shahar qismidagi Xristian Kvartali, odatda Muqaddas Hafta (Pasxa oldidan) davrida xalqaro ziyoratchilar va mahalliy ibodatchilar bilan gavjum bo‘ladi. Biroq, hozirgi kunda ko‘chalari xoli, do‘konlari yopiq. Bu holat Isroil hukumatining “AQSh-Isroilning Eron bilan urushi” deb atayotgan davom etayotgan harbiy vaziyat tufayli kuchaygan cheklovlar natijasidir.
Mahalliy falastinlik xristian savdogar Boulos (haqiqiy ismini bermoqchi emas) o‘zining diniy liboslar va buyumlar do‘konini yarim yopiq holatda saqlaydi, chunki Isroil rasmiylari bunday korxonalarni yopishni buyurgan. Uning so‘zlariga ko‘ra, olti yil davomida COVID-19 pandemiyasi va keyingi urushlar tufayli uzilgan biznes yaqinda G‘azo bo‘yicha oktabr oyidagi o‘t ochishni to‘xtatish kelishuvidan keyin bir oz tiklangandi. “Urushdan oldin ham biznes juda yomon edi, lekin hech bo‘lmaganda o‘zingni boqishga yetardi. Endi umuman biznes yo‘q, pul yo‘q”, deydi u umidsiz holda.
Isroil G‘arbiy Quddusdagi ko‘pchilik korxonalarga (portlashga qarshi boshpana yaqinligi tufayli) ochiq qolishga ruxsat berayotgan bo‘lsa, Falastin Qadimiy Shaharida, bunday boshpanalar bo‘lmagani uchun, mahalliy bizneslar asosan yopilishga majbur. Xristian Kvartali, turizmga juda bog‘liq bo‘lgani uchun, hayot belgilarini eng kam ko‘rsatmoqda. Qudduslik va Xristian Kvartalidagi College des Freres maktabi direktori Brother Daoud Kassabryning aytishicha: “Hayotimda birinchi marta Quddusni shunday qayg‘uli ko‘ryapman.” Maktabda bir oydan ortiq vaqt davomida shaxsan darslar o‘tkazilmagan.
Isroil hokimiyatlari hatto Quddusning Lotin Patriarxi Kardinal Pierbattista Pizzaballani va boshqa yuqori martabali cherkov amaldorlarini Muqaddas Qabr cherkoviga (ko‘pchilik xristianlar uchun Iso Masihning xochga mixlanishi va tirilish joyi, xristianlikdagi eng muqaddas joy) Palm Sunday (Sha’bon Yakshanbasi) marosimini o‘tkazish uchun kirishdan chetlashtirgan. Lotin Patriarxligi ma’lumotlariga ko‘ra, bu “asrlar davomida” birinchi marta sodir bo‘ldi. Kardinal Pizzaballa o‘tgan seshanba kuni matbuot anjumanida harbiy qo‘mondonlik cheklovlariga rioya qilish uchun “barcha nishonlar” va yig‘ilishlar o‘tgan oy bekor qilinganini aytdi, lekin “biz bekor qila olmaydigan narsalar bor. Hech kim, hatto papa ham, Pasxa liturgiyasini bekor qilish huquqiga ega emas.”
Isroil Bosh vaziri Benyamin Netanyaxuning kardinalning “xavfsizligi” uchun (cherkov yaqinida portlashga qarshi boshpana yo‘qligini aytib) choralar ko‘rilganini da’vo qilgan bo‘lsa-da, mahalliy xristianlar bu da’volarni shubha ostiga oladi. Nafaqaga chiqqan yepiskop Munib Younan Qadimiy Shaharda yahudiy yeshiva talabalari tomonidan “ko‘p marta” tupurilganini, hech qanday qonuniy ogibatlarsiz, aytadi. Boulos cherkovga borishda endi Baytlahmdagi Iso Masih tug‘ilgan cherkovi yoki Quddusdan tashqaridagi kichik cherkovni tanlayotganini aytadi: “U yerda cherkovga borish yo‘lida sizga qurol tutmaydilar. Hayot hech bo‘lmaganda normal. Bu yerda hayot normal emas.”
G‘arb xristian ittifoqchilarining noroziligidan so‘ng, Netanyaxu Muqaddas Hafta davomida Muqaddas Qabr cherkovida diniy marosimlarga ruxsat berishini, ammo ularni umumiy jamoat uchun cheklangan holda saqlashni aytdi. Mahalliy aholi bu tez orqaga chekinishni musulmon ibodatchilarga nisbatan davom etayotgan muomalaga keskin qarama-qarshilik deb biladi, ular 28 fevraldan beri, Ramazonning ko‘p qismini o‘z ichiga olgan holda, Al-Aqsa majmuasidan chetlashtirilgan. Bayram paytida Isroil chegara politsiyasi Qadimiy Shahar devorlari tashqarisida namoz o‘qishga urinayotgan musulmon ibodatchilarni ko‘z yoshlatuvchi gaz, portlovchi granatalar va tayoqlar bilan zo‘ravonlik bilan tarqatdi – G‘arb rahbarlari tomonidan deyarli qoralovchi bayonotlar berilmadi.
Cheklovlar kamayib borayotgan falastinlik xristian jamoasining Quddusda birlashgan jamoa sifatida o‘z mavjudligini tasdiqlash imkoniyatini qiyinlashtirdi. Maktab direktori Brother Kassabry “Xoch yo‘li” marosimi va “Muqaddas Olov” Shanbasining (Quddusga xos nishonlar) bekor qilinishini ta’kidladi. “Bu yil biz uni sog‘inamiz”, dedi u. Diniy va jamoa nuqtai nazaridan, bu ommaviy marosimlarning bekor qilinishi aholisi Isroil va ishg‘ol qilingan Falastin hududining 2 foizidan kam bo‘lgan zaif jamoa uchun tahdid solmoqda.
Mahalliy cherkovlar xizmatlar uchun ochiq qolgan, garchi “ba’zi odamlar kelishdan qo‘rqishgan” bo‘lsa ham. Sharqiy Quddus shimoli-g‘arbidagi Ein Arikdagi Bashorat Lotin Parishidan Father Faris Abedrabbo kabi ruhoniylar bu vaziyatlarni o‘zlarining Muqaddas Hafta xabarlariga to‘qimoqda. U aytadi: “Men ularga aytaman… biz kundalik hayotimizda Masihning o‘z azobining bir qismini tan olishimiz mumkin: uning qo‘rquvi, tashvishi, tark etilganlik hissi. Bu kontekstda biz uchun markaziy bo‘lgan bir so‘z bor: bardosh. Masihning o‘zi Injilda o‘rgatganidek: ‘Saboqingiz bilan hayotingizni qozonasiz.’”
Bu voqealar, ayniqsa falastinlik xristian jamoasining og‘ir tayanadigan turizm sanoatining to‘liq yopilishi, ko‘plab yosh falastinlik xristianlar faol ravishda ko‘chib ketishni ko‘rib chiqayotgan paytda sodir bo‘lmoqda. Nafaqaga chiqqan yepiskop Younan aytadi: “Ko‘plab yoshlar menga aytadi: ‘Menga AQSh, Kanada yoki Avstraliyaga ko‘chib ketish vizasini olishda yordam bera olasizmi?’ Men ularning ish imkoniyatlari yo‘qligidan afsusdaman. Agar ular ko‘chib ketish haqida o‘ylasa, ularni ayblay olmayman. Ammo bu bizning kelajagimiz uchun yomon.” Savdogar Boulos ham ketish haqida o‘ylaganini tan oladi. “Ular bizni umidimizni yo‘qotishimiz va bu mamlakatni tark etishimiz uchun iloji boricha harakat qilmoqda”, dedi u.
U so‘nggi besh hafta davomida asosan uyda, zerikkan holda o‘tirganini aytadi. Ammo u Isroil ko‘rsatmalariga va deyarli mijoz yo‘qligiga qaramay, hali ham haftada bir necha marta do‘konga kelishga harakat qiladi. “Men umid qilishga harakat qilaman. Shuning uchun men hali ham bu erga kelaman – o‘zimga hali umidim borligini ko‘rsatish uchun”, dedi Boulos yolg‘iz do‘konidan. “Ammo keyin, bilasizki, bu to‘xtamaydi. Hech qachon to‘xtamaydi. Va ular biladiki, bir vaqtning o‘zida siz shunchaki taslim bo‘lasiz. Umidingizni yo‘qotasiz.” Father Abedrabbo bu muqaddas mavsumda o‘z jamoatiga xabar berdi: “Bardosh passiv chidash emas. Bu faol, ruhiy qarshilik: yaxshilikda, haqiqatda ildiz otish… nafratni rad etish va hayotni tanlashni davom ettirish.”

Христианский квартал Старого города Иерусалима, обычно оживлённый международными паломниками и местными верующими во время Страстной недели (предшествующей Пасхе), сейчас пустынен, магазины закрыты. Эта ситуация усугублена ограничениями, введёнными израильскими властями в связи с продолжающейся военной ситуацией, которую они называют “войной США и Израиля против Ирана”.
Местный палестинский христианин-торговец Булус (не пожелавший назвать настоящее имя) держит свой магазин религиозной одежды и товаров полузакрытым, поскольку израильские чиновники приказали закрыть такие предприятия. По его словам, его бизнес, который в течение шести лет страдал от перебоев из-за пандемии COVID-19 и последующих войн, только начал восстанавливаться после возвращения некоторых международных паломников после октябрьского перемирия в Газе. “До войны [с Ираном] бизнес всё ещё был очень плох, но хотя бы хватало на пропитание. Сейчас бизнеса вообще нет, денег нет”, – говорит он с отчаянием.
В то время как большинству предприятий в израильском Западном Иерусалиме разрешено оставаться открытыми (из-за близости бомбоубежищ), в палестинском Старом городе, где таких убежищ нет, местный бизнес в основном вынужден закрываться. Христианский квартал, сильно зависящий от туризма, показывает наименьшие признаки жизни. Иерусалимец и директор школы College des Freres в Христианском квартале брат Дауд Кассабри говорит: “Впервые в жизни вижу Иерусалим таким печальным”. В школе уже более месяца не проводятся очные занятия.
Израильские власти пошли так далеко, что запретили латинскому патриарху Иерусалима кардиналу Пьербаттисте Пиззабалле и другим высокопоставленным церковным чиновникам войти в храм Гроба Господня (который большинство христиан считает местом распятия и воскресения Иисуса Христа, святейшим местом в христианстве) для проведения мессы в Вербное воскресенье. По данным латинского патриархата, это произошло “впервые за века”. Кардинал Пиззабалла на пресс-конференции в прошлый вторник заявил, что “все празднования” и собрания были отменены в прошлом месяце для соблюдения ограничений военного командования. “Но есть вещи, которые мы не можем отменить. Никто, даже папа, не имеет права отменять литургию Пасхи.”
После того как израильская полиция заблокировала кардинала Пиззабаллу в Вербное воскресенье, лидеры Италии, Франции и США раскритиковали действия израильской полиции. Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху впоследствии попытался развеять опасения, заявив, что меры были приняты для “безопасности” кардинала – ссылаясь на отсутствие бомбоубежищ возле церкви, несмотря на то что Пиззабалла живёт в нескольких метрах в латинском патриархате. Как отметили церковные чиновники, подразумеваемые утверждения Нетаньяху о израильском суверенитете над такими объектами противоречат преобладающему статус-кво, регулирующему христианские и мусульманские святые места в Иерусалиме, который передаёт контроль главам церквей и исламскому вакфу под попечительством короля Иордании Абдаллы II.
Для местных палестинских христиан такая риторика скрывает враждебную среду, которую, по их словам, они терпят под израильским контролем. Епископ на покое Муниб Юнан сожалеет о “многократных” случаях, когда на него плевали еврейские ученики ешив в Старом городе без каких-либо юридических последствий. Булус говорит, что когда он ходит в церковь, он теперь выбирает храм Рождества Христова в Вифлееме или небольшую церковь за пределами Иерусалима. “Там никто не направляет на тебя оружие по дороге в церковь. Жизнь хотя бы нормальная. Здесь жизнь не нормальная”, – говорит он. “Они [израильтяне] хотят показать всему миру, что эта страна предназначена только для них – не для христиан, не для мусульман.”
Логика запрета нескольким высокопоставленным церковным чиновникам входить в святейшее место христианства также показалась многим надуманной. “В 1967 году, во время Шестидневной войны, я жил в Христианском квартале, мы прятались под церковью Святого Иоанна [Крестителя]”, – вспоминает епископ на покое Юнан. “Во время войны где вы [находите] убежище? В церкви, в мечети, в синагоге, чтобы молиться и говорить: ‘Боже, дай мне силы.’”
После негативной реакции западных христианских союзников Нетаньяху заявил, что разрешит религиозные церемонии в храме Гроба Господня во время Страстной недели, хотя и оставит их закрытыми для широкой публики. Местные жители восприняли это быстрое отступление как явный контраст с продолжающимся обращением с мусульманскими верующими, которые с 28 февраля, включая большую часть Рамадана, были отстранены от комплекса Аль-Акса. Во время Ид аль-Фитр израильская пограничная полиция жестоко разогнала мусульманских верующих, пытавшихся молиться за стенами Старого города, с помощью слезоточивого газа, светошумовых гранат и дубинок – при почти полном отсутствии осуждения со стороны западных лидеров.
Ограничения сделали невозможным для сокращающейся палестинской христианской общины утвердить своё присутствие как единой общины в Иерусалиме. Директор школы брат Кассабри отметил отмену процессии Крестного пути и Субботы Святого Огня – праздников, специфичных для Иерусалима. “В этом году мы лишены этого”, – сказал он. С религиозной и общинной точки зрения отмена этих публичных церемоний угрожает хрупкой общине, чьё население сократилось до менее чем 2% от населения Израиля и оккупированной палестинской территории.
Местные церкви оставались открытыми для богослужений, хотя “некоторые люди боялись приходить”, сказал брат Кассабри. В местных церквях священники, такие как отец Фарис Абдраббо из латинского прихода Благовещения в Эйн-Арик к северо-западу от Восточного Иерусалима, вплетают эти обстоятельства в свои послания прихожанам на Страстной неделе. “Я говорю им… мы можем распознать в нашей повседневной жизни нечто от страданий самого Христа: его страх, его тоску, его чувство оставленности”, – сказал отец Абдраббо. “В этом контексте одно слово становится для нас центральным: стойкость. Как сам Христос учит в Евангелии: ‘Терпением вашим спасайте души ваши.’”
Эти события – особенно полное закрытие туристической индустрии, от которой сильно зависит палестинская христианская община – происходят в то время, когда многие молодые палестинские христиане активно рассматривают возможность эмиграции. “Многие молодые люди говорят мне: ‘Можете ли вы помочь мне получить визу для эмиграции в США, Канаду или Австрацию?’” – говорит епископ на покое Юнан, сожалея об отсутствии у них возможностей трудоустройства. “Я не виню их, если они думают об эмиграции. Но это плохо для нашего будущего.” Торговец Булус признаётся, что думал об отъезде. “Они делают всё возможное, чтобы мы потеряли надежду и покинули эту страну”, – говорит он.
Последние пять недель он в основном сидел дома, скучая. Но он всё ещё прилагает усилия, чтобы приходить в магазин пару раз в неделю, несмотря на израильские инструкции и почти полное отсутствие клиентов. “Я пытаюсь надеяться. Поэтому я всё ещё прихожу сюда – чтобы показать себе, что у меня ещё есть надежда”, – говорит Булус из своего одинокого магазина. “Но потом ты знаешь, что это не прекращается. Это никогда не прекращается. И они знают, что в какой-то момент ты просто сдашься. Ты потеряешь надежду.” На это отчаяние в этот священный сезон отец Абдраббо дал послание своей общине: “Стойкость – это не пассивное терпение. Это активное, духовное сопротивление: оставаться укоренённым в добре, в истине… отказываться от ненависти и продолжать выбирать жизнь.”