“Amir Temur” tarixiy eposining jahon premerasi 2-aprel kuni bo‘lib o‘tdi. Siyosiy beqarorlik davrida sarkardaning hayoti haqidagi film 120 dan ortiq mamlakat kinoteatrlarida namoyish etilmoqda. Kartina ijodkorlarining aytishicha, film tijoriy loyiha bo‘lib, buning uchun davlat budjetidan mablag‘ olinmagan.
27-mart kuni Toshkentdagi Cinematica kinoteatrida amerikalik ijodkorlar tomonidan ishlangan “Amir Temur” filmining yopiq premerasi bo‘lib o‘tdi. Unda Gazeta muxbiri Mirolim Isajonov ham qatnashib, film ijodkorlari bilan suhbatlashdi. 16+ yosh reytingiga ega kartina XIV asr o‘rtalaridagi voqealarga — Mo‘g‘ullar imperiyasi parchalanganidan keyin Buyuk Ipak yo‘li mintaqasidagi siyosiy beqarorlik davriga qaratilgan. Syujet markazida yarador bo‘lgan va shaxsiy yo‘qotishlardan so‘ng hokimiyat uchun kurash boshlagan yosh Temur turadi.
Loyiha Mystery Box xalqaro prodakshn kompaniyasi tomonidan 7SABER va BWG Production bilan hamkorlikda amalga oshirildi. Film ijrochi prodyuseri va ssenariy hammuallifi Behruz Hamzayevning so‘zlariga ko‘ra, film olti yil davomida suratga olindi. Ssenariy yozishda Dehlidan olib kelingan “Temur tuzuklari”ning 1892-yilgi ingliz tilidagi variantiga tayandik. Ssenariyning 80 foiz qismi aynan shu kitob asosida yozildi.
Hamzayev ta’kidlashicha, film uchun davlat budjetidan bir tiyin ham mablag‘ sarflangani yo‘q, bu — 100 foiz tijoriy loyiha. Tasvirga olish ishlari Xiva, Tuproqqal’a xarobalari va Qozog‘istonda bo‘lib o‘tdi. Jamoa pavilonlar va kompyuter grafikasidan ataylab voz kechdi — suratga olish ishlari faqat naturada olib borildi. Har kuni maydonda 530 ga yaqin odam ishladi. Misol uchun, O‘zbekistonda tayyorlangan otlar yetishmasligi sababli keng ko‘lamli jang sahnalari Qozog‘istonda suratga olindi.
Temur personajini ijro etgan aktyor Kristian Mortensen bir yil davomida Xorazmda yashadi, o‘zbek tilini, xalqimizning jang usullari va chavandozlik san’atini o‘rgandi. Hatto Islom dinini qabul qilib, besh mahal namoz o‘qidi. Filmda namoz o‘qigan sahnasi ham bor. Nazarimda, bu film O‘zbekiston va AQSh hamkorligida suratga olingan ilk kartina hisoblanadi. Shu bois yaqin orada okeanortida ham maxsus premera qilish rejalashtirilgan.
Rejissyor Jeykob Shvarsning aytishicha, 2019-yilda O‘zbekistonga birinchi marta kelganida Toshkent va bir qancha shaharlarda Temur haykallarini ko‘rgan. Bu esa menda film olishga qiziqish uyg‘otdi. Temurga oid manbalarni o‘qiganimda, u haqda shu paytgacha hech nima bilmasligimdan hayratga tushdim. Filmga imkon qadar madaniy xilma-xillikni olib kirishga, o‘zbek va qozoqlarni ko‘proq jalb etishga harakat qildik.
Aktyor Yulduz Rajabova, Amir Temurning rafiqasi O‘ljoy Turkon og‘o rolini ijro etgan, bu rol uchun aktrisalar o‘rtasida tanlov o‘tkazilganini aytdi. Videosinov inglizcha bo‘lgani uchun biroz qiyin kechgan. “Mendirman Jaloliddin” seriali uchun 5 oy tayyorgarlik ko‘rgan vaqtimizda qilichbozlik va qo‘l jang san’ati bo‘yicha mashg‘ulotlarga qatnagan edim. O‘sha repetitsiyalar menga ancha qo‘l keldi.
Joshua Jo, Ilyos-Hoji xon rolini ijro etgan, asli Janubiy Koreyadan ekanligini va Londonda yashashini aytdi. O‘zbekistonga kelgan dastlabki kunlarini katta iliqlik bilan eslaydi. Bir kuni 65 yoshli o‘zbek aktyori Ma’ruf Otajanov 30 kishilik jamoaga palov pishirgan. Ertasi kuni ertalab unga “ser” deb murojaat qilganida, u “Kerak emas, ser, meni ota deb chaqiring” deya javob qaytargan.
Mahesh Jadu, Amir Husayn rolini ijro etgan, har qanday rol bitta narsani talab qiladi: sen ijro etayotgan obrazning “haqiqati”ni topishing kerak, deya fikr bildirdi. Filmda juda go‘zal manzaralar va xarakterlar tasvirlangan. Bu jamoaning olti yillik mehnat mahsulidir. Umid qilamanki, kartina tomoshabinda g‘urur uyg‘otadi.

Мировая премьера исторического эпоса «Амир Темур» состоялась 2 апреля. Фильм о жизни полководца в период политической нестабильности демонстрируется в кинотеатрах более чем 120 стран. По словам создателей, картина является коммерческим проектом, для которого не использовались средства государственного бюджета.
27 марта в ташкентском кинотеатре Cinematica прошла закрытая премьера фильма «Амир Темур», созданного американскими творцами. В ней принял участие корреспондент Gazeta Миролим Исажонов, который пообщался с создателями фильма. Картина с рейтингом 16+ посвящена событиям середины XIV века — периоду политической нестабильности в регионе Великого Шёлкового пути после распада Монгольской империи. В центре сюжета — молодой Тимур, который, получив ранения и пережив личные потери, начинает борьбу за власть.
Проект был реализован международной продюсерской компанией Mystery Box в сотрудничестве с 7SABER и BWG Production. Исполнительный продюсер и соавтор сценария Бехруз Хамзаев сообщил, что фильм снимался в течение шести лет. При написании сценария мы опирались на английский вариант 1892 года «Уложений Тимура», привезённых из Дели. 80% сценария написано именно на основе этой книги.
Хамзаев подчеркнул, что на фильм не было потрачено ни копейки из государственного бюджета, это — 100% коммерческий проект. Съёмки проходили в Хиве, руинах Тупраккалы и в Казахстане. Команда сознательно отказалась от павильонов и компьютерной графики — съёмки велись исключительно на натуре. Ежедневно на площадке работало около 530 человек. Например, из-за нехватки подготовленных лошадей в Узбекистане масштабные батальные сцены снимались в Казахстане.
Актер Кристиан Мортенсен, исполнивший роль Тимура, прожил год в Хорезме, изучал узбекский язык, методы боя и искусство верховой езды нашего народа. Он даже принял ислам и совершал пятикратный намаз. В фильме есть сцена, где он читает намаз. По моему мнению, этот фильм является первой картиной, снятой в сотрудничестве Узбекистана и США. Поэтому в ближайшее время планируется специальная премьера за океаном.
Режиссёр Джейкоб Шварц рассказал, что в 2019 году, впервые приехав в Узбекистан, он увидел памятники Тимуру в Ташкенте и нескольких городах. Это пробудило во мне интерес к созданию фильма. Когда я читал источники о Тимуре, я был поражён, что до сих пор ничего о нём не знал. Мы постарались внести в фильм как можно больше культурного разнообразия, привлечь больше узбеков и казахов.
Актриса Юлдуз Раджабова, исполнившая роль жены Тимура Улджай Туркан ага, сообщила, что для этой роли проводился кастинг среди актрис. Видеопроба была на английском, что было для меня немного сложно. Во время подготовки к сериалу «Мендирман Жалолиддин» в течение 5 месяцев я занималась фехтованием и рукопашным боем. Эти репетиции мне очень помогли.
Джошуа Джо, исполнивший роль Ильяс-Ходжи хана, уроженец Южной Кореи, сейчас живёт в Лондоне. Он вспомнил свои первые дни в Узбекистане с большой теплотой. Однажды 65-летний узбекский актёр Маъруф Отажанов приготовил плов для команды из 30 человек. На следующее утро я обратился к нему «сэр», а он ответил: «Не нужно, сэр, зовите меня отцом».
Махеш Джаду, исполнивший роль Амира Хусейна, отметил, что любая роль требует одного: ты должен найти «истину» образа, который исполняешь. В фильме изображены очень красивые пейзажи и персонажи. Это результат шестилетнего труда команды. Надеюсь, картина пробудит в зрителях гордость.