Birlashgan Millatlar Tashkiloti (BMT) Falastin qochqinlari agentligi (UNRWA)ga qarshi Isroilning hujumlari Falastin xalqiga qarshi genotsidning muhim bir qismi ekanligini tan olishi kerak. Bu da'vo Isroil tanqidchilaridan emas, balki Quddus o'rinbosar meri Arieh King tomonidan qayd etilgan: "Xudo xohlasa, biz barcha UNRWA xodimlarini quvib chiqaramiz, o'ldiramiz, yo'q qilamiz va vayron qilamiz". UNRWA 1948-yilda Isroil tashkil topgandan keyin Falastin qochqinlariga xizmat ko'rsatish uchun asos solingan bo'lib, millionlab falastinliklarning hayotining deyarli barcha jabhalarida faoliyat olib boradi, jumladan, sog'liqni saqlash, ta'lim, ijtimoiy xizmatlar va qochqinlar lagerlarini yaxshilash.
UNRWAning keng qamrovli va yaqinda raqamlashtirilgan arxivi mulk hujjatlari va er egaligi dalillarini o'z ichiga oladi, bu Falastinliklarga kompensatsiya va qaytish huquqini ta'minlashda yordam beradi, bu ko'plab isroilliklar tomonidan yahudiy davlati uchun mavjudot tahdidi sifatida qaraladi. Agentlikning o'zi Falastinliklarning o'z taqdirini o'zi belgilash huquqi kabi ajralmas huquqlarini eslatuvchi sifatida, uning jismoniy va siyosiy yo'q qilinishi ketma-ket Isroil hukumatlari uchun muhim vazifa bo'lib kelgan.
Isroilning UNRWAga qarshi o'n yillik kampaniyasi 2023-yil oktyabr oyida boshlangan genotsidning so'nggi bosqichida keskin kuchaydi. Bunga sabab, UNRWAning Falastinliklarning uzoq va sog'lom hayotini rag'batlantirish vazifasi Isroilning genotsidal maqsadlariga to'g'ridan-to'g'ri zid edi, bu BMTning Isroil tomonidan bosib olingan Falastin hududlari bo'yicha tergov komissiyasiga ko'ra, ularning butunlay yoki qisman yo'q qilinishini hisobga olgan holda hayot sharoitlarini qo'llashni o'z ichiga oladi. 2024-yil yanvar oyida Janubiy Afrika tomonidan qo'zg'atilgan genotsid ishi bo'yicha Xalqaro Adliya Sudining (XAS) vaqtincha qarorida Isroil G'azaga zarur gumanitar yordamni kirishiga yo'l qo'ymayotgani aniqlandi.
UNRWAning G'azo bo'ylab yordam yetkazish infratuzilmasi, jumladan, bir milliondan ortiq odamga oziq-ovqat tarqatish tarmog'i, agar ishlashiga ruxsat berilsa, Isroilning ochlik va yordam embargo strategiyasini amalga oshirishni imkonsiz qilardi. Isroilning UNRWAga qarshi kampaniyasining kaliti UNRWA xodimlarini terrorchilar sifatida insoniylikdan chiqarish edi. 2023-yil oktyabridagi hujumlardan so'ng bir necha hafta ichida Isroil UNRWAga qarshi global dezinformatsiya kampaniyasini boshladi, asossiz ravishda agentlik xodimlarini ishtirok etganlikda aybladi.
UNRWAga qarshi ayblovlar genotsid xizmatidagi yolg'onlarning eng kattasi edi. Buning natijasida agentlikning barcha yirik donorlari moliyalashtirishni to'xtatdi, bu agentlikning xizmat ko'rsatish qobiliyatini jiddiy ravishda chekladi. Keyingi ikki yarim yil ichida Isroil kuchlari tomonidan deyarli 400 UNRWA xodimi o'ldirildi va xalqaro huquqni buzgan holda yuzlab ob'ektlari ataylab nishonga olindi, vayron qilindi yoki shikastlandi. Knesset BMT Nizomini buzgan holda UNRWAning xalqaro xodimlarini Falastindan chiqarib yuborishni samarada taqiqlovchi qonunlarni qabul qildi.
2024-yil avgust oyida sobiq Fransiya tashqi ishlar vaziri Ketrin Kolonna boshchiligidagi mustaqil tergov Isroilning UNRWAga qarshi ayblovlarini tasdiqlovchi hech qanday dalil taqdim etmaganligini aniqladi. Ba'zi donorlar qo'llab-quvvatlashni qayta tikladilar. Boshqalari, masalan, AQSh va Shvetsiya, sharmandali ravishda, buni qilmadi. UNRWA bosh komissari Filipp Lasarinni olti yillik muddatdan so'ng o'z lavozimini tark etayotganda, uning xayrlashuv xabari shundan iboratki, UNRWA qulash arafasida. U aybni agentlikka zarur moliyaviy va siyosiy yordam bermagan donorlar hamjamiyatiga to'g'ri yo'naltiradi.
Biroq, hayratlanarli darajada, BMT tizimining o'zi agentlikni himoya qilishda muvaffaqiyatsizlikka uchradi, ayniqsa, hech qanday dalilsiz ishdan bo'shatilgan noto'g'ri ayblangan UNRWA xodimlarini. BMT Bosh kotibi Antonio Guterres 2024-yil yanvar oyidagi bayonotida UNRWA xodimlari hujumlarda ishtirok etganidan "dahshatga tushganini" aytib, Isroilning yolg'on ayblovlariga ishongan. Lasarinni o'z xodimlarini tergovdan oldin ishdan bo'shatishni UNRWA obro'sini himoya qilish uchun "teskari huquqiy jarayon" deb oqladi.
Genotsidning asosiy maqsadi Falastinliklarni asosiy xizmatlardan mahrum qilish, ularni ajdodlar yurtlaridan haydab chiqarish va ular hech qachon qaytmasligi uchun avlodlararo travma yaratishdir. UNRWA, BMTning Falastinliklarga nisbatan doimiy mas'uliyatining tirik timsoli, Falastinliklarga qarshi ushbu ko'p o'lchovli hujumga qarshi turishga vakolatli. Uni Isroilning Falastin xalqiga qarshi genotsidining yana bir qurboni sifatida tarixga kirishiga yo'l qo'yish mumkin emas. UNRWAning asosiy donorlari Isroilning agentlikka qarshi mavjudot hujumining Falastin xalqiga qarshi davom etayotgan genotsidining bir qismi ekanligini tan olish vaqti keldi.

Организации Объединенных Наций (ООН) пора признать, что нападения Израиля на Агентство для палестинских беженцев (UNRWA) являются неотъемлемой частью израильского геноцида палестинского народа. Это заявление исходит не от критиков Израиля, а от заместителя мэра Иерусалима Ариэля Кинга, который в январе заявил: «Если на то будет воля Божья, мы изгоним, убьем, устраним и уничтожим весь персонал UNRWA». UNRWA было основано в 1948 году после создания Израиля специально для обслуживания палестинских беженцев и участвует почти во всех аспектах жизни миллионов палестинцев, включая первичное здравоохранение, образование, социальные услуги и улучшение лагерей беженцев.
Обширный и недавно оцифрованный архив UNRWA содержит документы на собственность и доказательства владения землей, что может помочь палестинцам в обеспечении компенсации и права на возвращение, что многие израильтяне рассматривают как экзистенциальную угрозу еврейскому государству. Само существование UNRWA как напоминания о неотъемлемых правах палестинцев, включая право на самоопределение, всегда делало физическое и политическое уничтожение агентства императивом для последовательных израильских правительств.
Десятилетняя кампания Израиля против UNRWA резко усилилась с началом последней фазы геноцида в октябре 2023 года. Это связано с тем, что функция UNRWA по содействию долгой и здоровой жизни палестинцев прямо противоречила геноцидальным целям Израиля, которые, согласно Комиссии ООН по расследованию на оккупированной палестинской территории, включают навязывание условий жизни, рассчитанных на их полное или частичное уничтожение. В январе 2024 года Международный Суд (МС) в своем временном решении по делу о геноциде, возбужденному Южной Африкой, установил, что Израиль не допускает необходимую гуманитарную помощь в Газу.
Инфраструктура доставки помощи UNRWA по всей Газе, включая обширную сеть распределения продовольствия для более чем миллиона человек, если бы ей позволили функционировать, сделала бы невозможной реализацию израильской стратегии геноцида через голод и эмбарго на помощь. Ключевым элементом израильской кампании против UNRWA была дегуманизация персонала агентства как террористов. В течение нескольких недель после атак октября 2023 года Израиль развернул глобальную кампанию дезинформации против UNRWA, безосновательно обвиняя сотрудников агентства в причастности.
Обвинения против UNRWA стали величайшей ложью на службе геноцида. В результате все основные доноры агентства прекратили финансирование, серьезно ограничив его способность оказывать услуги. В последующие два с половиной года почти 400 сотрудников UNRWA были убиты израильскими силами, а сотни объектов были преднамеренно атакованы, разрушены или повреждены с нарушением международного права. Кнессет принял законы, фактически запрещающие международному персоналу UNRWA находиться в Палестине, что нарушает Устав ООН.
В августе 2024 года независимое расследование под руководством бывшего министра иностранных дел Франции Катрин Колонна установило, что Израиль не предоставил никаких доказательств в поддержку своих обвинений против UNRWA. Некоторые доноры возобновили поддержку. Другие, такие как США и Швеция, позорно этого не сделали. Когда Филипп Лазарини готовится покинуть пост после шестилетнего срока в качестве генерального комиссара UNRWA, в течение которого происходил систематический демонтаж агентства, его прощальное сообщение заключается в том, что UNRWA находится на грани краха. И он справедливо указывает на вину донорского сообщества за неспособность предоставить агентству необходимую финансовую и политическую поддержку.
Однако шокирующе, что сама система ООН не смогла защитить агентство, и в частности ложно обвиненных сотрудников UNRWA, уволенных без каких-либо доказательств. Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш поверил ложным обвинениям Израиля, заявив в январе 2024 года, что он «ужаснулся» возможной причастности сотрудников UNRWA к атакам. Лазарини также оправдал увольнение своих сотрудников до расследования как «обратный правовой процесс» для защиты репутации UNRWA.
Ключевой целью геноцида является лишение палестинцев основных услуг, изгнание их с ancestral земель и нанесение межпоколенческой травмы, чтобы они никогда не вернулись. UNRWA, живое воплощение непреходящей ответственности ООН перед палестинцами, уполномочено противостоять этому многомерному нападению на палестинцев. Ему нельзя позволить войти в историю как еще одной жертве израильского геноцида против палестинского народа. Пора основным донорам UNRWA признать, что экзистенциальная атака Израиля на агентство является частью его продолжающегося геноцида против палестинского народа.