Juma kuni Eron hududida AQShning F-15E jangovar samolyoti urib tushirilganidan keyin yo‘qolgan ekipaj a‘zosi topildi va qutqarildi. Bu voqea jiddiy o‘t ochish jangidan so‘ng sodir bo‘ldi, shu bilan birga AQSh prezidenti Donald Trump Hormuz bo‘g‘ozini ochish uchun 48 soatlik muddat belgiladi.
Bu bo‘g‘oz orqali dunyo neft va gazining 20 foizi o‘tadi va u AQSh-Isroilning Eronga qarshi urushi munosabati bilan Eron tomonidan amalda blokada ostida. Eron markaziy harbiy qo‘mondonligi shanba kuni Trumpning tahdidini rad etib, uning ultimatumini "yordamsiz, asabiylashgan, muvozanatsiz va ahmoqona harakat" deb atadi.
Eron maʼlumotlariga ko‘ra, AQSh-Isroil hujumlari Mahshahr neft-kimyo zonasida besh kishining o‘limiga va 170 kishining yaralanishiga sabab bo‘lgan, shuningdek, 28-fevralda urush boshlanganidan beri 30 dan ortiq universitet nishonga olingan. Bu voqealar mintaqadagi keskinlikni yanada oshirmoqda.
Trumpning ultimatumi va Eronning javobi xalqaro munosabatlarda yangi bosqichni belgilamoqda, bu esa global energiya bozorlari va mintaviy barqarorlik uchun jiddiy xavf tug‘diradi. AQSh rejimining harakatlari Eronga qarshi urushni kuchaytirishga qaratilgan bo‘lib, bu esa keng qamrovli mojaroga olib kelishi mumkin.

Пропавший член экипажа американского истребителя F-15E, сбитого в Иране в пятницу, был найден и спасен после ожесточенной перестрелки. В то же время президент США Дональд Трамп якобы установил 48-часовой срок для открытия Ормузского пролива, что подчеркивает эскалацию напряженности в регионе.
Этот пролив, через который проходит 20% мировой нефти и газа, находится под фактической блокадой Ирана в ответ на войну США и Израиля против Ирана. Центральное военное командование Ирана в субботу отвергло угрозы Трампа, назвав его ультиматум "беспомощным, нервным, несбалансированным и глупым действием", что отражает растущее противостояние.
По данным Ирана, атаки США и Израиля привели к гибели пяти человек и ранению 170 других в зоне нефтехимии Махшахр, а также к нацеливанию на более чем 30 университетов с начала войны 28 февраля. Эти инциденты якобы усиливают гуманитарные и образовательные кризисы в стране.
Ультиматум Трампа и ответ Ирана создают новые риски для международной стабильности, потенциально нарушая глобальные энергетические рынки. Действия американского режима, как утверждается, направлены на усиление конфликта, что может привести к более широкому региональному кризису с непредсказуемыми последствиями.