Chad harbiy kuchlari tomonidan e'lon qilingan bayonotga ko‘ra, mamlakatning Chad ko‘li mintaqasidagi harbiy postga Boko Haram guruhi tomonidan uyushtirilgan hujumda kamida 23 askar halok bo‘lib, 26 nafari yaralangan.
Harbiylarning ma'lum qilishicha, Nigeriyada joylashgan ushbu qurolli guruh dushanba oqshomida Chadning Barka Tolorom orolidagi postga hujum qilgan. Hujumchilarning “katta qismi” yo‘q qilingan va guruh qaytarilgan.
Chad Prezidenti Mahamat Idriss Debi Itno Facebook’dagi sahifasida “Boko Haram terrorchilik guruhi kecha tunda Barka Toloromdagi harbiy bazamizga yana bir mardona hujum uyushtirdi” deb yozgan. U “bu tahdid butunlay yo‘q qilinmaguncha kurashni yangi qat’iyat bilan davom ettiramiz” deb va’da berib, marhumlarning oilalariga ta’ziya izhor etgan.
Chad askarlari Chad ko‘li mintaqasida Boko Haram tomonidan tobora kuchayib borayotgan hujumlarga duch kelmoqda. 2024-yil oktabrida bo‘lgan hujumda 40 ga yaqin askar halok bo‘lgan edi. So‘nggi oylarda guruhning JAS fraksiyasi tomonidan o‘g‘irlashlar va ilg‘or armiya pozitsiyalariga hujumlar, ayniqsa orollar va Niger qirg‘oqlari bo‘ylab kuchaygan.
2024-yil oktabr hujumiga javoban Debi ikki hafta davomida “shaxsan” boshchilik qilishni va’da qilgan qarshi hujumni boshlagan edi. O‘sha hujum 2025-yil fevralida tugaganidan so‘ng, armiya Boko Haramning “Chad hududida boshqa panohi yo‘q”ligini ta’kidlagan. Chad ko‘lining orollari va botqoqliklari, shuningdek, Boko Haramning raqib bo‘linmasi – G‘arbiy Afrika viloyatidagi IShID filiali (ISWAP) uchun ham boshpana bo‘lib xizmat qiladi.
Markaziy Afrikadagi quruqlik bilan o‘ralgan bu davlat yillar davomida beqarorlik, takroriy qo‘zg‘olonlar, qurolli guruhlar va davlat to‘ntarishlari bilan kurashib kelmoqda. Neft boyligiga qaramay, iqtisodiy turg‘unlik va og‘ir iqlim Chadni Afrikadagi eng qashshoq davlatlardan biriga aylantirgan.

По меньшей мере 23 чадских солдата погибли и 26 ранены в результате нападения группировки Боко Харам на военный пост в регионе озера Чад, сообщили вооруженные силы страны.
Военные заявили во вторник, что базирующаяся в Нигерии вооруженная группа, которая давно представляет угрозу в районе озера Чад, расположенного на стыке Камеруна, Чада, Нигера и Нигерии, нанесла удар в понедельник вечером по чадскому острову Барка Толором. Армия сообщила, что «значительное число» нападавших было убито, а группа отбита.
«Еще раз туманная террористическая группировка Боко Харам совершила трусливое нападение прошлой ночью на нашу военную базу в Барка Толором», — написал во вторник в Facebook президент Чада Махамат Идрисс Деби Итно. «Мы продолжим борьбу с новой решимостью, пока эта угроза не будет полностью искоренена», — сказал он, выразив соболезнования семьям погибших.
Чадские солдаты подвергаются все более частым атакам Боко Харам в регионе озера Чад: в октябре 2024 года в результате нападения погибло около 40 солдат чадской армии. В последние месяцы также наблюдается всплеск атак со стороны фракции ДЖАС группировки, включая похищения и нападения на передовые армейские позиции, особенно на островах и вдоль нигерской части побережья озера.
В ответ на октябрьское нападение 2024 года Деби начал контрнаступление, которое пообещал «лично» возглавить на местах в течение двух недель. После завершения этого наступления в феврале прошлого года армия настаивала на том, что у Боко Харам «больше нет убежища на чадской территории». Острова и болота озера Чад также служат убежищем для rival-фракции Боко Харам, филиала ИГИЛ в провинции Западная Африка (ИГВАП).
Эта не имеющая выхода к морю центральноафриканская страна годами сталкивается с нестабильностью, отмеченной повторяющимися восстаниями, вооруженными фракциями и переворотами. Несмотря на свои нефтяные богатства, экономический застой и суровый климат удерживают Чад в числе беднейших стран Африки.