O‘zbekistonning Misrdagi elchisi Mansurbek Qilichev Jazoirdagi elchi etib tayinlandi. Bu haqda “Dunyo” axborot agentligi xabar berdi.
Elchi Jazoir tashqi ishlar, xorijdagi vatandoshlar va Afrika ishlari vaziri Ahmad Attafga ishonch yorliqlari nusxalarini topshirdi. Qayd etilishicha, u O‘zbekistonning ushbu mamlakatdagi birinchi elchisiga aylangan.
Qisqa marosimdan so‘ng bo‘lib o‘tgan suhbatda tomonlar ikki tomonlama hamkorlikni kengaytirish istiqbollarini muhokama qildi. Ahmad Attaf Jazoir va O‘zbekiston o‘rtasidagi siyosiy aloqalarni yuqori baholab, savdo-iqtisodiy va boshqa sohalardagi munosabatlarni chuqurlashtirish muhimligini ta’kidladi.
Uning aytishicha, hozirgi o‘zaro savdo hajmi mavjud salohiyatdan ancha past. Shu bilan birga, tog‘-kon sanoati va geologiya, farmatsevtika hamda to‘qimachilik sohalarida katta imkoniyatlar mavjud.
Vazir, shuningdek, aholisi 50 millionga yaqin bo‘lgan Jazoirda O‘zbekiston to‘qimachilik mahsulotlari ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yib, ularni Afrika qit’asiga bojsiz eksport qilish imkoniyati borligini qayd etdi. Buning uchun mamlakat iqtisodiy zonalarida savdo uylari, omborlar va ko‘rgazma zallarini tashkil etish, ishbilarmonlar kengashini shakllantirish hamda hukumatlararo komissiya faoliyatini yo‘lga qo‘yish taklif qilindi.
Ta’lim, tibbiyot va parlamentlararo hamkorlikni kengaytirish masalalariga ham alohida e’tibor qaratildi.
Ahmad Attaf suhbat yakunida u O‘zbekiston tashqi ishlar vazirining Jazoirga tashrifini intiqlik bilan kutayotganini bildirib, elchi faoliyatini qo‘llab-quvvatlashga tayyorligini ma’lum qildi.
47 yoshli Mansurbek Qilichev diplomatiya sohasida 2002-yildan buyon ishlaydi. Vazirlik markaziy apparati va O‘zbekistonning xorijdagi diplomatik vakolatxonalarida ishlagan. 2012−2013-yillarda O‘zbekistonning Saudiya Arabistoni Podshohligidagi elchixonasi birinchi kotibi, 2013−2019-yillarda O‘zbekistonning Dubay shahridagi (BAA) bosh konsuli bo‘lgan. 2019−2020 O‘zbekiston Xalqaro munosabatlar bo‘yicha axborot tahliliy markazi direktori o‘rinbosari — yig‘ma tahliliy bo‘lim boshlig‘i sifatida faoliyat ko‘rsatgan. 2020-yildan elchi lavozimiga tayinlangunga qadar Tashqi ishlar vazirligi Konsullik-huquqiy departamenti direktori o‘rinbosari bo‘lgan. 2021-yil oktabridan buyon u O‘zbekistonning Misrdagi favqulodda va muxtor elchisi hisoblanadi.

Посол Узбекистана в Египте Мансурбек Киличев назначен послом в Алжире, сообщает информационное агентство «Дунё».
Дипломат вручил копии верительных грамот министру иностранных дел, по делам соотечественников за рубежом и африканским делам Алжира Ахмеду Аттафу. Отмечается, что он стал первым послом Узбекистана в этой стране.
В ходе беседы после краткой церемонии стороны обсудили перспективы расширения двустороннего сотрудничества. Ахмед Аттаф высоко оценил политические связи между Алжиром и Узбекистаном, подчеркнув важность углубления торгово-экономических и других отношений.
По его словам, текущий объем взаимной торговли значительно ниже имеющегося потенциала. При этом существуют большие возможности в горнодобывающей промышленности и геологии, фармацевтике и текстильной отрасли.
Министр также отметил, что в Алжире с населением около 50 миллионов человек Узбекистан может наладить производство текстильной продукции и экспортировать её беспошлинно на африканский континент. Для этого предложено создать торговые дома, склады и выставочные залы в экономических зонах страны, сформировать совет деловых людей и наладить деятельность межправительственной комиссии.
Особое внимание было уделено вопросам расширения сотрудничества в сферах образования, медицины и межпарламентских связей.
В завершение беседы Ахмед Аттаф заявил, что с нетерпением ожидает визита министра иностранных дел Узбекистана в Алжир, и выразил готовность поддерживать деятельность посла.
47-летний Мансурбек Киличев работает в дипломатической сфере с 2002 года. Он работал в центральном аппарате министерства и дипломатических представительствах Узбекистана за рубежом. В 2012-2013 годах был первым секретарем посольства Узбекистана в Саудовской Аравии, в 2013-2019 годах — генеральным консулом Узбекистана в Дубае (ОАЭ). В 2019-2020 годах занимал должность заместителя директора Информационно-аналитического центра по международным отношениям — начальника сводно-аналитического отдела. С 2020 года до назначения послом был заместителем директора Консульско-правового департамента МИД. С октября 2021 года является чрезвычайным и полномочным послом Узбекистана в Египте.