️ O‘zbekiston Vazirlar Mahkamasining 2-martdagi 88-sonli qarori bilan xalqaro reytinglarda yuqori o‘rinlarni egallagan xorijiy universitetlarda o‘qish uchun yoshlar va pedagog xodimlarga imtiyozli ta’lim krediti ajratish tartibi belgilandi. Bu yangi nizom mamlakatda ta’lim sohasidagi xalqaro hamkorlikni kengaytirish va malakali kadrlar tayyorlashga qaratilgan sa’y-harakatlarning bir qismi sifatida qaralmoqda.
️ Nizomga ko‘ra, kreditlar bakalavriat, magistratura va doktorantura dasturlarida o‘qish uchun ajratiladi, ammo faqatgina xalqaro reytinglarda Top 300 talikka kirgan oliy ta’lim muassasalariga o‘qish uchun mo‘ljallangan. Kreditning maksimal miqdori bir o‘quv yili uchun 20 ming AQSh dollarigacha bo‘lishi mumkin, mablag‘lar milliy valyutada ajratiladi va stavkasi Markaziy bankning asosiy stavkasi miqdorida belgilanadi.
️ Kredit olish jarayoni tijorat banklari orqali amalga oshiriladi, ular Ta’lim kreditini moliyalashtirish jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan mablag‘ ajratadi. Banklarga murojaat qilgan fuqarolar ariza bilan birga kerakli hujjatlarni taqdim etishlari, shundan so‘ng bank hujjatlarni ko‘rib chiqib, qaror qabul qiladi va kredit shartnomasini imzolaydi. Kredit oluvchining oila a’zolari yoki boshqa uchinchi shaxslar birgalikda qarz oluvchi sifatida qatnashishi mumkin.
️ Kreditning asosiy qarzi talabaning rasmiy o‘qish muddati tugagandan so‘ng 7-oydan boshlab 7 yil davomida qaytarilishi nazarda tutilgan. Agar kredit oluvchi yoki birgalikda qarz oluvchi foiz to‘lovlari va asosiy qarzni belgilangan muddatlarda qaytarmasa, bank muddati o‘tgan qarzdorlikni o‘zining ichki qoidalariga asosan qaytarish choralarini ko‘radi. Bu jarayon moliyaviy javobgarlikni ta’minlashga qaratilgan.

️ Кабинет Министров Узбекистана своим постановлением №88 от 2 марта утвердил положение о предоставлении льготных образовательных кредитов молодежи и педагогическим работникам для обучения в зарубежных университетах, занимающих высокие позиции в международных рейтингах. Этот документ рассматривается как часть усилий по расширению международного сотрудничества в сфере образования и подготовке квалифицированных кадров в стране.
️ Согласно положению, кредиты выделяются для обучения по программам бакалавриата, магистратуры и докторантуры, но только в высших учебных заведениях, входящих в топ-300 международных рейтингов. Максимальная сумма кредита может составлять до 20 тысяч долларов США за один учебный год, средства выделяются в национальной валюте, а ставка устанавливается в размере базовой ставки Центрального банка.
️ Процесс получения кредита осуществляется через коммерческие банки, которые выделяют средства за счет фонда финансирования образовательных кредитов. Граждане, обратившиеся в банк, должны предоставить заявление вместе с необходимыми документами, после чего банк рассматривает документы, принимает решение и подписывает кредитный договор. Члены семьи заемщика или другие третьи лица могут участвовать в качестве созаемщиков.
️ Основной долг по кредиту подлежит возврату в течение 7 лет, начиная с 7-го месяца после окончания официального срока обучения студента. Если заемщик или созаемщик не выплачивает проценты и основной долг в установленные сроки, банк принимает меры по взысканию просроченной задолженности в соответствии со своими внутренними правилами. Этот процесс направлен на обеспечение финансовой ответственности.