️ Dunyo bozorlarida neft narxlari 5-mart payshanba kuni 3% dan ortiq oshdi. Bu o'sishning asosiy sababi Eron atrofidagi mojaroning keskinlashuvi va Yaqin Sharqdan energiya resurslari yetkazib berishdagi muammolar haqidagi tashvishlar hisoblanadi.
️ Brent neftining narxi 2,65 dollar oshib, barreli taxminan 84 dollarga yetdi. Amerika WTI nefti esa 3,7% ga qimmatlashib, barreli 77 dollardan oshdi. Bozorlar Eronning Isroilga qarshi raketalar hujumi va dunyoning asosiy energiya yo'llaridan biri bo'lgan Hormuz bo'g'ozidagi navigatsiya muammolariga javoban harakat qildi.
️ Mintaqadagi vaziyat Fors ko'rfazidagi tankerlarga hujumlar haqidagi xabarlardan keyin keskin keskinlashdi. Ommaviy axborot vositalarining ma'lumotlariga ko'ra, Quvayt qirg'oqlari yaqinida bir kemada portlashlar qayd etilgan, ba'zi kemalar esa bo'g'ozdan o'tishni vaqtincha to'xtatgan.
️ Qo'shimcha keskinlik harbiy harakatlarning kengayishi bilan yuzaga keldi: Amerika suv osti kemasi Hind okeanida Eron harbiy kemasini cho'ktirdi, mintaqaning bir qancha mamlakatlari esa raketalar va pilotsiz samolyotlarni ushlaganliklarini xabar qildi. Tahlilchilarning so'zlariga ko'ra, bu inqiroz fonida Fors ko'rfazidagi asosiy portlar yaqinida 200 ga yaqin kema bloklandi, sug'urta kompaniyalari esa xavfli hududlar orqali reyslarni sug'urtalashdan bosh tortmoqda.

️ Global oil prices rose by more than 3% on Thursday, March 5, driven by concerns over potential disruptions to energy supplies from the Middle East due to escalating tensions surrounding Iran. The price of Brent crude increased by $2.65, reaching approximately $84 per barrel, while U.S. West Texas Intermediate (WTI) crude rose by about 3.7% to over $77 per barrel.
️ Markets reacted to a new wave of Iranian missile strikes against Israel and ongoing shipping issues in the Strait of Hormuz, a key global energy route through which about 20 million barrels of oil pass daily, accounting for roughly one-fifth of world consumption. The regional situation deteriorated sharply following reports of attacks on tankers in the Persian Gulf.
️ According to media sources, explosions were recorded near a vessel off the coast of Kuwait, with some ships temporarily suspending passage through the strait. Additional tension arose from expanded military actions—a U.S. submarine sank an Iranian warship in the Indian Ocean, and several regional countries reported intercepting missiles and drones.
️ Analysts indicate that amid the crisis, around 200 vessels have been blocked near key ports in the Persian Gulf, and insurance companies have begun denying coverage for voyages through hazardous areas, heightening market fears of a potential energy resource shortage. Experts warn that further escalation of the conflict could lead to even sharper oil price increases, as Asian countries—the largest importers of energy resources—are heavily dependent on supplies from the region.