️ Dunyo bozorlarida neft narxlari 5-mart payshanba kuni 3% dan ortiq oshdi. Bu o'sishning asosiy sababi Eron atrofidagi mojaroning keskinlashuvi va Yaqin Sharqdan energiya resurslari yetkazib berishdagi muammolar haqidagi tashvishlar hisoblanadi.
️ Brent neftining narxi 2,65 dollar oshib, barreli taxminan 84 dollarga yetdi. Amerika WTI nefti esa 3,7% ga qimmatlashib, barreli 77 dollardan oshdi. Bozorlar Eronning Isroilga qarshi raketalar hujumi va dunyoning asosiy energiya yo'llaridan biri bo'lgan Hormuz bo'g'ozidagi navigatsiya muammolariga javoban harakat qildi.
️ Mintaqadagi vaziyat Fors ko'rfazidagi tankerlarga hujumlar haqidagi xabarlardan keyin keskin keskinlashdi. Ommaviy axborot vositalarining ma'lumotlariga ko'ra, Quvayt qirg'oqlari yaqinida bir kemada portlashlar qayd etilgan, ba'zi kemalar esa bo'g'ozdan o'tishni vaqtincha to'xtatgan.
️ Qo'shimcha keskinlik harbiy harakatlarning kengayishi bilan yuzaga keldi: Amerika suv osti kemasi Hind okeanida Eron harbiy kemasini cho'ktirdi, mintaqaning bir qancha mamlakatlari esa raketalar va pilotsiz samolyotlarni ushlaganliklarini xabar qildi. Tahlilchilarning so'zlariga ko'ra, bu inqiroz fonida Fors ko'rfazidagi asosiy portlar yaqinida 200 ga yaqin kema bloklandi, sug'urta kompaniyalari esa xavfli hududlar orqali reyslarni sug'urtalashdan bosh tortmoqda.

️ Мировые цены на нефть в четверг, 5 марта, выросли более чем на 3% на фоне опасений перебоев с поставками энергоресурсов с Ближнего Востока из-за обострения конфликта вокруг Ирана. Стоимость барреля нефти марки Brent увеличилась на 2,65 доллара и достигла около 84 долларов, в то время как американская нефть WTI подорожала примерно на 3,7% — до более чем 77 долларов за баррель.
️ Рынки отреагировали на новую волну ракетных ударов Ирана по Израилю, а также на продолжающиеся проблемы с судоходством в Ормузском проливе — одном из ключевых энергетических маршрутов мира, через который проходит около 20 миллионов баррелей нефти в сутки, или примерно пятая часть мирового потребления. Ситуация в регионе резко обострилась после сообщений об атаках на танкеры в Персидском заливе.
️ По данным СМИ, взрывы были зафиксированы возле одного из судов у побережья Кувейта, а часть судов временно приостановила проход через пролив. Дополнительное напряжение вызвало и расширение военных действий — американская подводная лодка потопила иранский военный корабль в Индийском океане, а несколько стран региона сообщили о перехвате ракет и беспилотников.
️ По данным аналитиков, на фоне кризиса около 200 судов оказались заблокированы у ключевых портов Персидского залива, а страховые компании начали отказывать в страховании рейсов через опасные районы, что усилило опасения рынков по поводу возможного дефицита энергоресурсов. Эксперты предупреждают, что дальнейшая эскалация конфликта может привести к еще более резкому росту цен на нефть, поскольку страны Азии — крупнейшие импортеры энергоресурсов — сильно зависят от поставок из региона.