️ Duma, bosib olingan G‘arbiy Sohil – Isroil va AQSh rejimlari Eron bilan urush boshlaganidan beri, qasos raketalari Isroil nishonlariga uchmoqda, ammo G‘arbiy Sohil qishloqlarida yashovchi falastinliklar uchun asosiy tahdid osmonda emas, balki yerdagi isroillik bosqinchilardir.
️ 24 yoshli Thabet Mosallamning so‘zlariga ko‘ra, ularning asriy uyidan 20 metr narida raketalar qulaganiga qaramay, haqiqiy xavf bosqinchilar va armiyadir. Isroil bosqinchilari xalqaro huquqni buzgan holda 1967-yilgi urushda bosib olingan yerlarga qurilgan aholi punktlarida signal tizimlari va boshpana joylariga ega bo‘lsa, qo‘shni falastin jamoalari bunday himoyadan mahrum.
️ Eron bilan urush boshlanganidan beri, Isroil hokimiyatlari G‘arbiy Sohil gubernatorliklari o‘rtasidagi harakatni taqiqlagan varaqalarni tarqatib, qishloqlarga yangi darvozalar o‘rnatdi. Shu bilan birga, bosqinchilar chat guruhlarida falastinliklarni haydashga chaqiruvchi xabarlar tarqatmoqda. Duma yaqinidagi Qaryutda ikki falastinlik aka-uka bosqinchilar tomonidan o‘ldirilgan.
️ Ko‘plab beduin jamoalari, jumladan 2023-yil oktyabridagi hujumlardan keyin Khirbet Ein ar-Rashashdan quvib chiqarilganlar, oziq-ovqat va tibbiy yordam yetishmasligi bilan kurashmoqda. 35 yoshli bir vakilning aytishicha, urush boshlanganidan beri hech kim shifokorga borolmaydi, kasalxonaga borolmaydi, non ololmaydi.
️ Muhammad ismli qo‘shni aytganidek, armiya darvozalarni yopadi, bosqinchilar esa qurolli tahdid va kaltaklash bilan odamlarni qo‘rqitadi. Yakinda bosqinchilar Muhammadning jamoasiga kirib, 70 yoshli kishini kaltaklagan va otishma bilan tahdid qilgan. Guvohlarning so‘zlariga ko‘ra, askarlar kelganida ham zo‘ravonlik davom etgan, bosqinchilar odamlarni kaltaklagan, mashinalarni sindirgan va suv idishlarini bo‘shatgan.
️ Isroillik birdamlik faollari Yael Rosmarin va Yotam bu voqeani “zo‘ravonlik orgiyasi” deb ta’riflagan. Guvohlar va video dalillar askarlar zo‘ravonlik davom etayotganida hech narsa qilmaganini ko‘rsatadi.

️ Дума, оккупированный Западный берег – С начала войны Израиля и США против Ирана, ответные ракеты летят над Западным берегом, но для палестинцев в сельских районах реальную угрозу представляют не они, а израильские поселенцы на земле.
️ Как заявил 24-летний Табет Мосаллам, несмотря на падение обломков ракеты в 20 метрах от его дома, основная опасность исходит от поселенцев и армии. Израильские поселения, построенные на землях, оккупированных в 1967 году в нарушение международного права, оснащены сиренами и бомбоубежищами, в то время как соседние палестинские общины лишены такой защиты.
️ С начала войны против Ирана израильские власти распространили листовки, запрещающие перемещение между провинциями Западного берега, и установили новые ворота в деревнях. Поселенческие чат-группы усилили подстрекательство к изгнанию палестинцев. В Кариуте, недалеко от Думы, поселенцы застрелили двух палестинских братьев.
️ Многие бедуинские общины, включая тех, кого насильственно выселили из Хирбет-Эйн-ар-Рашаш после атак октября 2023 года, сталкиваются с острой нехваткой продовольствия и медицинской помощи. Как сообщил 35-летний представитель одной из деревень, с начала войны никто не может попасть к врачу или купить хлеб.
️ Сосед Мохаммед, опасаясь за безопасность, объяснил, что армия закрывает ворота, а поселенцы угрожают людям оружием, избиениями и палками. Недавно поселенцы ворвались в его общину, избили 70-летнего мужчину и открыли предупредительную стрельбу.
️ Свидетели сообщают, что насилие продолжалось несколько часов, даже после прибытия солдат, которые бездействовали. Поселенцы избивали жителей, использовали перцовый баллончик, разбили машины и опустошили водяные баки. Израильские активисты солидарности Яэль Росмарин и Йотам описали это как «оргию насилия», подтверждённую видео-доказательствами.