️ O‘zbekistonda yo‘l harakati xavfsizligini nazorat qilishda yangi bosqich boshlandi. Yo‘l kameralari endi haydovchilik guvohnomasi bo‘lmagan yoki huquqlari olib qo‘yilgan shaxslarni avtomatik aniqlash imkoniyatiga ega bo‘ldi. Ichki ishlar vazirligi huzuridagi Yo‘l harakati xavfsizligi xizmati tomonidan joriy etilgan ushbu tizim, kuzatuv kameralari orqali olingan haydovchi tasvirlarini yagona shaxsni aniqlash va berilgan haydovchilik guvohnomalari ma’lumotlar bazasi bilan solishtiradi.
️ Agar haydovchining biometrik ma’lumotlari reyestrda mavjud bo‘lmasa yoki u huquqlari olib qo‘yilganlar ro‘yxatida qayd etilgan bo‘lsa, tizim avtomatik ravishda huquqbuzarlik to‘g‘risida protokol tuzadi. Bu jarayon inson aralashuvisiz amalga oshiriladi, bu esa nazorat samaradorligini oshirishga xizmat qiladi.
️ Qonunchilikka ko‘ra, bunday huquqbuzarlik uchun birinchi marta sodir etilganda 50 asosiy hisoblash miqdorida jarima nazarda tutilgan. Agar haydovchi takroriy huquqbuzarlik qilsa, unga jinoiy javobgarlik tortilishi mumkin – bu uch yilgacha ozodlikdan mahrum qilish bilan jazolanishi mumkin.
️ Texnologiya haydovchining shaxsini avtomobilning old oynasi orqali turli vaqtlarda aniqlash qobiliyatiga ega. Bu chuqur o‘rganish algoritmlari va tizimning davlat axborot bazalari bilan integratsiyasi orqali ta’minlanadi. Mutaxassislarning ta’kidlashicha, ushbu yondashuv yo‘l-transport hodisalarini kamaytirishga, shuningdek, qonunbuzar haydovchilarga nisbatan adolatli va tezkor choralar ko‘rish imkonini beradi.

️ В Узбекистане начался новый этап контроля за безопасностью дорожного движения. Дорожные камеры теперь обладают возможностью автоматически выявлять лиц, управляющих автомобилем без водительского удостоверения или после лишения прав. Система, внедренная Службой безопасности дорожного движения при МВД, сопоставляет изображения водителей, зафиксированные камерами наблюдения, с единой базой данных персонализации и выданных водительских удостоверений.
️ Если биометрические данные водителя отсутствуют в реестре или он числится в списке лишенных прав, система автоматически формирует протокол о правонарушении. Этот процесс осуществляется без человеческого вмешательства, что способствует повышению эффективности контроля.
️ Согласно законодательству, за первое такое нарушение предусмотрен штраф в размере 50 базовых расчетных величин. При повторном нарушении водителю может грозить уголовная ответственность – вплоть до трех лет лишения свободы.
️ Технология способна распознавать личность водителя через лобовое стекло автомобиля в разное время суток. Это обеспечивается за счет алгоритмов глубокого обучения и интеграции системы с государственными информационными базами. По мнению экспертов, такой подход позволит снизить количество дорожно-транспортных происшествий, а также обеспечить справедливые и оперативные меры в отношении нарушителей правил дорожного движения.