️ Iroqning mahalliy ommaviy axborot vositalari xabar berishicha, Iroq kuchlari Bag‘dod xalqaro aeroporti yaqinidagi AQSh harbiy bazasini nishonga olgan dronni urib tushirgan. Bu voqea mintaqada AQSh va Isroil tomonidan boshlangan urush o‘nchi kuni davom etayotgan bir paytda sodir bo‘ldi.
️ Xabarlarga ko‘ra, dron chorshanba kechasi Victoria havo bazasiga hujum qilishga urinib, nishonga yetib bormasdan oldin yo‘q qilingan. Bag‘dodning Al-Bu’aitha hududida xavfsizlik kuchlari ishtirokida dron qulaganini ko‘rsatuvchi videolar paydo bo‘ldi.
️ Bu hujum mintaqadagi keskinliklar kuchayib borayotgan bir paytda sodir bo‘ldi, chunki Qatar va Bahraynda yangi portlashlar eshitildi. Qatar poytaxti Dohaga qaratilgan raketa va dronlarning yangi to‘lqini havo mudofaasi tomonidan ushlab qolindi.
️ Zo‘ravonlik mintaqa bo‘ylab tarqalmoqda: Saudiya Arabistoni, Ummon va Quvaytda ham hujumlar qayd etildi. Saudiya Mudofaa vazirligi mamlakatning shimolidagi al-Jawf hududi yaqinida dronni urib tushirganini, Ummonning Neft Marketing kompaniyasi esa saqlash idishlaridan birining zarar ko‘rganini ma’lum qildi.
️ Quvaytning Ichki ishlar vazirligi o‘z suvlaridan tashqarida, portdan 60 km uzoqlikda neft tankerida portlash sodir bo‘lganini, ekipaj xavfsiz, ammo kema suv olgani va neft quyilishi ekologik zarar keltirishi mumkinligini aytdi.
️ Mintaqadagi keskinliklar yuqori darajada saqlanib, Qatar Ichki ishlar vazirligi Dohadagi AQSh elchixonasi yaqinida yashovchi aholini ehtiyot chorasi sifatida evakuatsiya qilishni buyurdi. Al Jazeera muxbiri bu hududda ko‘plab oilalar, benzin quyish shoxobchasi va savdo markazi borligini ta’kidladi.
️ Eronning Islom inqilobi gvardiyasi korpusi (IRGC) chorshanba kuni Erbilda (shimoliy Iroq) va Quvaytdagi bazalarni o‘z ichiga olgan, AQSh qo‘shinlarini joylashtirgan bir qancha ob’ektlarga 230 dron otganini ma’lum qildi. IRGC buni urushdagi “birinchi kuchli qadamlari” deb atadi.
️ Eron prezidenti Mas‘ud Pezeshkian qo‘shni davlatlarga murojaat qilib, Eron diplomatik yo‘l bilan urushning oldini olishni istaganini, ammo AQSh-Isroil hujumlari uni javob qaytarishga “boshqa yo‘l qoldirmaganini” aytdi. U mintaqaviy xavfsizlik jamoa harakati orqali erishilishi kerakligini ta’kidladi.

️ Иракские силы сбили беспилотник, который пытался атаковать военную базу США вблизи международного аэропорта Багдада, сообщают местные СМИ. Этот инцидент произошел на фоне эскалации конфликта, развязанного США и Израилем против Ирана, который продолжается уже шестой день.
️ Согласно сообщениям, беспилотник пытался атаковать авиабазу «Виктория» в ночь на среду и был перехвачен до достижения цели. Рано утром в четверг появились видео, показывающие крушение дрона в районе Аль-Бу’айса в Багдаде в присутствии сил безопасности.
️ Атака произошла в условиях роста напряженности на Ближнем Востоке, где в четверг были слышны новые взрывы в Катаре и Бахрейне. Системы ПВО перехватили новую волну ракет и беспилотников, выпущенных Ираном в сторону столицы Катара, Дохи.
️ Волна насилия распространилась по региону: атаки также зафиксированы в Саудовской Аравии, Омане и Кувейте. Министерство обороны Саудовской Аравии сообщило о сбитом беспилотнике на севере страны, а Оманская нефтеторговая компания заявила о повреждении одного из резервуаров для хранения, хотя предварительная оценка указывает на незначительный ущерб.
️ Министерство внутренних дел Кувейта сообщило о взрыве на нефтяном танкере за пределами территориальных вод, все члены экипажа в безопасности, но судно набрало воду, и возможна утечка нефти, угрожающая экологическим последствиям.
️ На фоне сохраняющейся высокой напряженности Министерство внутренних дел Катара в четверг распорядилось об эвакуации жителей, проживающих вблизи посольства США в Дохе, в качестве предупредительной меры. Корреспондент Al Jazeera отметил, что территория посольства занимает «очень большую площадь» в центре города, где проживают многие семьи.
️ Корпус стражей исламской революции (КСИР) Ирана заявил в среду, что выпустил 230 беспилотников по нескольким объектам, где размещены американские войска на Ближнем Востоке, включая базы в Эрбиле (северный Ирак) и Кувейте. КСИР назвал эти атаки «первыми мощными шагами» в войне.
️ Президент Ирана Масуд Пезешкиан обратился к соседним странам, заявив, что Иран стремился избежать войны дипломатическими средствами, но атаки США и Израиля «не оставили выбора», кроме как ответить. Он подчеркнул, что безопасность в регионе должна достигаться коллективными усилиями.