️ Iroqning mahalliy ommaviy axborot vositalari xabar berishicha, Iroq kuchlari Bag‘dod xalqaro aeroporti yaqinidagi AQSh harbiy bazasini nishonga olgan dronni urib tushirgan. Bu voqea mintaqada AQSh va Isroil tomonidan boshlangan urush o‘nchi kuni davom etayotgan bir paytda sodir bo‘ldi.
️ Xabarlarga ko‘ra, dron chorshanba kechasi Victoria havo bazasiga hujum qilishga urinib, nishonga yetib bormasdan oldin yo‘q qilingan. Bag‘dodning Al-Bu’aitha hududida xavfsizlik kuchlari ishtirokida dron qulaganini ko‘rsatuvchi videolar paydo bo‘ldi.
️ Bu hujum mintaqadagi keskinliklar kuchayib borayotgan bir paytda sodir bo‘ldi, chunki Qatar va Bahraynda yangi portlashlar eshitildi. Qatar poytaxti Dohaga qaratilgan raketa va dronlarning yangi to‘lqini havo mudofaasi tomonidan ushlab qolindi.
️ Zo‘ravonlik mintaqa bo‘ylab tarqalmoqda: Saudiya Arabistoni, Ummon va Quvaytda ham hujumlar qayd etildi. Saudiya Mudofaa vazirligi mamlakatning shimolidagi al-Jawf hududi yaqinida dronni urib tushirganini, Ummonning Neft Marketing kompaniyasi esa saqlash idishlaridan birining zarar ko‘rganini ma’lum qildi.
️ Quvaytning Ichki ishlar vazirligi o‘z suvlaridan tashqarida, portdan 60 km uzoqlikda neft tankerida portlash sodir bo‘lganini, ekipaj xavfsiz, ammo kema suv olgani va neft quyilishi ekologik zarar keltirishi mumkinligini aytdi.
️ Mintaqadagi keskinliklar yuqori darajada saqlanib, Qatar Ichki ishlar vazirligi Dohadagi AQSh elchixonasi yaqinida yashovchi aholini ehtiyot chorasi sifatida evakuatsiya qilishni buyurdi. Al Jazeera muxbiri bu hududda ko‘plab oilalar, benzin quyish shoxobchasi va savdo markazi borligini ta’kidladi.
️ Eronning Islom inqilobi gvardiyasi korpusi (IRGC) chorshanba kuni Erbilda (shimoliy Iroq) va Quvaytdagi bazalarni o‘z ichiga olgan, AQSh qo‘shinlarini joylashtirgan bir qancha ob’ektlarga 230 dron otganini ma’lum qildi. IRGC buni urushdagi “birinchi kuchli qadamlari” deb atadi.
️ Eron prezidenti Mas‘ud Pezeshkian qo‘shni davlatlarga murojaat qilib, Eron diplomatik yo‘l bilan urushning oldini olishni istaganini, ammo AQSh-Isroil hujumlari uni javob qaytarishga “boshqa yo‘l qoldirmaganini” aytdi. U mintaqaviy xavfsizlik jamoa harakati orqali erishilishi kerakligini ta’kidladi.

️ Iraqi forces have shot down a drone that attempted to target a United States military base near Baghdad International Airport, according to local media reports. The incident occurred as the region plunges deeper into conflict, now in its sixth day, following the initiation of hostilities by the US and Israel against Iran.
️ Reports indicate the drone attempted to strike the Victoria airbase overnight on Wednesday and was intercepted before reaching its target. Videos emerged early Thursday showing a drone crash in Baghdad’s Al-Bu’aitha area, with security personnel present.
️ This attack took place amid soaring tensions in the Middle East, where new explosions were heard in Qatar and Bahrain on Thursday. Air defenses intercepted a fresh wave of missiles and drones purportedly fired by Iran toward the Qatari capital, Doha.
️ The reverberating violence has spread across the region, with attacks also reported in Saudi Arabia, Oman, and Kuwait. Saudi Arabia’s Ministry of Defence stated it shot down a drone in the north, while Oman’s Oil Marketing Company reported minor damage to a storage tank. Kuwait’s Ministry of Interior noted an explosion on an oil tanker outside its waters, raising concerns of potential environmental damage from an oil spill.
️ As tensions remain high, Qatar’s Ministry of Interior on Thursday ordered the evacuation of residents near the US embassy in Doha as a precautionary measure. An Al Jazeera correspondent described the embassy compound as occupying a “very large area” in the heart of the city, home to many families and commercial facilities.
️ Iran’s Islamic Revolutionary Guard Corps (IRGC) claimed on Wednesday to have fired 230 drones at several facilities hosting US troops in the Middle East, including bases in Erbil, northern Iraq, and Kuwait. The IRGC described these attacks as among its “first powerful steps” in the war, despite Iran having targeted Gulf states for days.
️ Iranian President Masoud Pezeshkian directly addressed neighboring countries, asserting that Iran sought to avert war through diplomacy but was allegedly left “with no choice” but to retaliate due to US-Israel attacks. He emphasized that regional security must be achieved through collective effort, in posts on social media.
️ The situation underscores the escalating crisis, with the US and its allies facing increased threats, while regional stability deteriorates amid continuous strikes and counter-strikes, highlighting the profound geopolitical and security challenges unfolding across the Middle East.