Do‘stlik kanalida 2025-yil dekabr oyida, tergov ma’lumotlariga ko‘ra, IIB xodimi tomonidan urib yuborilib, suvga tashlangan 43 yoshli erkakning jasadi aniqlandi. Bu haqda “Daryo” nashriga marhumning qarindoshlari xabar bergan.
Jasad 28-fevral kuni soat 10:30 da topilgan. Marhumning qarindoshi Shahzod Ummatqulovning so‘zlariga ko‘ra, jasad qumga ko‘milib qolgan edi. Murda IIB xodimi va uning xotini suvga tashlab yuborgan oqimning quyi qismidan, suvga tashlangan joydan 4 km uzoqlikdagi yulg‘un butalari ostidan topilgan.
Avvalroq Toshkent viloyati hokimi ko‘magida Do‘stlik kanalidagi suv oqimi qisman to‘silib, suv sathi tushirilgan edi. Qidiruv ishlarida FVV qutqaruvchilari, mahalla aholisi va marhumning qarindoshlari — jami 150 nafarga yaqin kishi ishtirok etgan, ammo o‘shanda jasad topilmagan.
2025-yil 11-dekabr kuni Bo‘ka-Bekobod avtomobil yo‘lida Nexia-3 avtomashinasini boshqargan IIB xodimi 43 yoshli erkakni urib yuborgan. Kun.uz nashri yozishicha, u mast holatda bo‘lgan. YTHdan so‘ng u turmush o‘rtog‘iga qo‘ng‘iroq qilib, Matiz avtomashinasida yetib kelishini so‘ragan. Jabrlanuvchi Nexia’dan Matiz’ga o‘tkazilib, voqea joyidan olib ketilgan. Tergov versiyasiga ko‘ra, erkak avtohalokat joyidan taxminan 35−40 km uzoqlikda joylashgan Do‘stlik kanaliga tashlab yuborilgan.
Jasad hodisadan 80 kun o‘tib topildi.
Tuman prokuraturasi tomonidan Jinoyat kodeksining 266-moddasi 2-qismi (Transport vositalari harakati yoki ulardan foydalanish xavfsizligi qoidalarini buzish odam o‘lishiga sabab bo‘lishi) va 117-moddasi 2-qismi (Xavf ostida qoldirish odam o‘lishiga sabab bo‘lishi) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Gumonlanuvchi qamoqqa olingan.

В канале Дружба в декабре 2025 года обнаружено тело 43-летнего мужчины, который, по данным следствия, был сбит сотрудником МВД и затем сброшен в воду. Об этом сообщили родственники погибшего изданию «Дарё».
Тело было найдено 28 февраля около 10:30. По словам родственника погибшего Шахзода Умматкулова, тело было засыпано песком. Останки обнаружены в нижней части течения, куда их сбросили сотрудник МВД и его жена, под кустами тамариска в 4 км от места сброса.
Ранее при содействии губернатора Ташкентской области поток воды в канале Дружба был частично перекрыт, и уровень воды снижен. В поисковых работах участвовали спасатели МЧС, местные жители и родственники погибшего — всего около 150 человек, но тогда тело не было найдено.
11 декабря 2025 года сотрудник МВД, управлявший автомобилем Nexia-3 на автодороге Бўка-Бекабад, сбил 43-летнего мужчину. По данным издания Kun.uz, он был в состоянии алкогольного опьянения. После ДТП он позвонил супруге и попросил приехать на автомобиле Matiz. Пострадавший был пересажен из Nexia в Matiz и увезён с места происшествия. По версии следствия, мужчина был сброшен в канал Дружба, расположенный примерно в 35–40 км от места аварии.
Тело было найдено спустя 80 дней после инцидента.
Районной прокуратурой возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 266 (Нарушение правил дорожного движения или эксплуатации транспортных средств, повлёкшее смерть человека) и части 2 статьи 117 (Оставление в опасности, повлёкшее смерть человека) Уголовного кодекса. Подозреваемый арестован.