Toshkent shahrida yashovchi fuqaro terrorchilik faoliyatida ishtirok etishga urinish va yaqinlarini ekstremizmga jalb qilishda ayblanib, 6 yilga ozodlikdan mahrum etildi. Bu haqida Davlat xavfsizlik xizmati (DXS) xabar berdi.
Tergov ma'lumotlariga ko'ra, erkak 2018-yildan beri Suriyada yashab, qurolli guruhlar faoliyatida ishtirok etayotgan o'zbekistonlikning masofaviy ta'siriga tushib qolgan. So'biq qo'shnisining chaqiriqlariga berilib, u mojaro hududiga qochishni moliyalashtirish uchun mashinasini sotgan.
Ijtimoiy tarmoqlar orqali ishga yollovchi o'zining sobiq sinfdoshlari va qo'shnilari orasida maqsadli targ'ibot olib borgan, ekstremistik materiallar va buzg'unchi videolarni tarqatgan. Bu ta'sirga berilib, sudlanuvchi Qozog'iston va Turkiya orqali tranzitni o'z ichiga olgan chiqish rejasini ishlab chiqqan.
Tergov sudlanuvchining faol targ'ibot olib borganini isbotladi: u yaqinlari va hamkasblarini o'ziga ergashishga chaqirib, ekstremistik g'oyalarni diniy burch sifatida ko'rsatgan. Hibsga olinganlardan diniy aqidaparastlik g'oyalarini targ'ib qiluvchi ma'ruzalar va materiallar topilgan.
Buzg'unchi faoliyati natijasida u yana to'rt kishini ishga jalb qilgan, ular ham jangovar harakatlar hududiga chiqishga tayyorgarlik ko'ra boshlagan.
Sud jarayonida sudlanuvchi aybini tan olib, diniy savodxonlikning yetishmasligi va internet kontentining zararli ta'siriga ishora qilgan.
Sud uni Jinoyat kodeksining 156-moddasi 2-qismi (adovatni qo'zg'atish) va 244-2-moddasi 1-qismi (ekstremistik tashkilotlarda ishtirok etish) bo'yicha aybdor deb topdi. Toshkentlik fuqaro 6 yilga ozodlikdan mahrum etildi. Guruhning qolgan a'zolari yaqin orada sudga tortiladi.

Суд в Ташкенте приговорил местного жителя к шести годам лишения свободы за попытку участия в террористической деятельности и вовлечение своих родных и знакомых в экстремизм. Об этом сообщили в Службе государственной безопасности (СГБ).
Следствие установило, что мужчина попал под дистанционное влияние выходца из Узбекистана, который с 2018 года проживает в Сирии и участвует в деятельности бандформирований. Поддавшись на призывы бывшего соседа, ташкентец продал автомобиль для финансирования побега в зону конфликта.
Используя социальные сети, вербовщик целенаправленно вел агитацию среди своих бывших одноклассников и соседей, распространяя материалы экстремистского характера и видеоролики деструктивного содержания. Под влиянием пропаганды подсудимый разработал план выезда, который предполагал транзит через Казахстан и Турцию.
Следствием доказаны факты активной агитации со стороны подсудимого: он призывал своих близких и коллег последовать его примеру, выдавая экстремистские идеи за религиозный долг. При обысках у задержанных были обнаружены лекции и материалы, пропагандирующие идеи религиозного фанатизма.
В результате деструктивной деятельности ему удалось завербовать еще четверых человек, которые также начали подготовку к выезду в зону боевых действий.
В ходе судебного процесса подсудимый признал вину, сославшись на недостаток религиозной грамотности и пагубное влияние интернет-контента.
Суд признал фигуранта виновным в совершении преступлений, предусмотренных частью 2 статьи 156 («Разжигание розни») и частью 1 статьи 244-2 («Участие в экстремистских организациях») Уголовного кодекса. Житель столицы приговорен к 6 годам лишения свободы. Остальные участники группы в скором времени также предстанут перед судом.