️ AQSh-Iroq urushi davom etar ekan, Vashington Lotin Amerikasida yangi harbiy front ochmoqda. Prezident Donald Trumpning ikkinchi muddatida uning ma'muriyati G'arbiy yarimsharga hukmronlikni o'rnatishga intilmoqda, bu esa mintaqada harbiy operatsiyalar bilan birga kelmoqda. O'tgan payshanba kuni bo'lib o'tgan birinchi 'Amerika Kartellarga Qarshi Konferensiyasi'da oq uy xavfsizlik maslahatchisi Styuen Miller AQShning Lotin Amerikadagi harbiy ustuvorligi O'rta Sharqdagi voqealar qanday bo'lishidan qat'iy nazar saqlanib qolinishini ta'kidladi.
️ Miller, 'Biz bu yarimsharda dushmanlarimizga yoki raqiblarimizga bir dyuym ham yer bermaymiz', deb aytdi va AQSh 'Amerika vatanini himoya qilish uchun qattiq kuch, harbiy kuch, o'ldiruvchi kuchdan foydalanmoqda', deb qo'shdi. U narkotik kartellarni al-Qoida va ISIL kabi qurolli guruhlarga qiyoslab, ularga qarshi 'jinoyat adliyasi yechimi' yo'qligini va faqat harbiy kuch bilan mag'lub etilishi mumkinligini ta'kidladi.
️ Trump ma'muriyati ekspertlar tomonidan 'global terrorga qarshi urush' deb ta'riflangan yondashuvni qo'llab, narkotik kartellarni 'chet el terroristik tashkilotlari' deb belgiladi. Bu siyosat inson huquqlari va qonuniy muammolarni keltirib chiqarayotgani haqidagi tanqidlarga qaramay, Miller kabi shaxslar tomonidan qo'llab-quvvatlanmoqda. Masalan, o'tgan sentyabrda ma'muriyat Karib dengizi va sharqiy Tinch okeanida narkotik savdosi bilan shug'ullanayotgan deb hisoblangan qayiqlarga zarba berishni boshladi, bu esa inson huquqlari guruhlari tomonidan suddan tashqari o'ldirishlar deb e'lon qilindi.
️ Konferensiyada mudofaa vaziri Pit Hegset ham ishtirok etib, AQSh Lotin Amerikadagi kartellarga qarshi kurashishga tayyorligini va agar kerak bo'lsa, yolg'iz harakat qilishiga tayyor ekanligini aytdi. U shuningdek, Trumpning 1823-yilgi Monroe doktrinasiga parallel bo'lgan 'Donroe doktrinasi'ni maqtadi, bu G'arbiy yarimsharda Yevropadan alohida AQSh ta'sir doirasini o'rnatishga qaratilgan. Hegset ma'muriyatning narkotik qayiqlariga hujumlarini mintaqaviy ta'sirni saqlab qolishning asosi deb ta'rifladi.
️ AQSh harbiy-dengiz kuchlari Karib dengizi va sharqiy Tinch okeanida kamida 44 ta havo zarbasini amalga oshirib, taxminan 150 kishi o'limiga sabab bo'ldi, qurbonlarning shaxsiy ma'lumotlari esa oshkor etilmadi. Hegset bu yondashuv 'deterrentni o'rnatish' uchun mo'ljallanganligini aytdi, lekin zarbalarning fevral oyida bir necha hafta to'xtatilishi O'rta Sharqqa qo'shimcha harbiy resurslar jo'natilishi bilan bog'liq bo'lishi mumkin. Bu esa AQShning bir vaqtning o'zida ikki mintaqada intensiv harbiy faoliyatni davom ettirish qobiliyatiga shubha uyg'otmoqda.

️ В то время как война США с Ираном продолжается, Вашингтон открывает новый военный фронт в Латинской Америке. Во время второго срока президента Дональда Трампа его администрация стремится установить доминирование над Западным полушарием, что сопровождается военными операциями в регионе. На состоявшейся в четверг первой 'Конференции по борьбе с картелями в Америках' советник по безопасности Белого дома Стивен Миллер заверил, что военные приоритеты США в Латинской Америке сохранятся независимо от событий на Ближнем Востоке.
️ Миллер заявил: 'Мы не уступим ни дюйма территории в этом полушарии нашим врагам или противникам', добавив, что США 'используют жесткую силу, военную мощь, летальную силу для защиты американской родины'. Он также подчеркнул, что для наркокартелей, которые он сравнил с вооруженными группами, такими как 'Аль-Каида' и ИГИЛ, не существует 'уголовно-правового решения', и их можно победить только военной силой.
️ Администрация Трампа применяет подход, который эксперты описывают как 'глобальную войну с террором' к Латинской Америке, включая обозначение наркокартелей как 'иностранных террористических организаций'. Несмотря на критику о нарушениях прав человека и юридических проблемах, такие фигуры, как Миллер, поддерживают милитаристский курс. Например, в сентябре прошлого года администрация начала наносить удары по судам, предположительно занимающимся наркоторговлей, в Карибском море и восточной части Тихого океана, что правозащитные группы осудили как внесудебные убийства.
️ На конференции министр обороны Пит Хегсет заявил, что США готовы 'в одиночку перейти в наступление' против картелей Латинской Америки, если это необходимо. Он также похвалил подход Трампа, параллельный 'доктрине Монро' 1823 года, который администрация назвала 'доктриной Донро', направленной на установление сферы влияния США в Западном полушарии. Хегсет охарактеризовал атаки на наркоторговые суда как краеугольный камень усилий по сохранению регионального влияния.
️ Военные США провели не менее 44 воздушных ударов по судам в Карибском море и восточной части Тихого океана, в результате чего погибли, по оценкам, 150 человек, при этом личности жертв не раскрываются. Хегсет утверждал, что эта стратегия предназначена для 'установления сдерживания', но перерыв в ударах в феврале, возможно, связан с переброской ресурсов на Ближний Восток. Это вызывает вопросы о способности режима США поддерживать такую интенсивную военную активность одновременно в двух регионах, особенно на фоне войны с Ираном.