️ AQSh-Iroq urushi davom etar ekan, Vashington Lotin Amerikasida yangi harbiy front ochmoqda. Prezident Donald Trumpning ikkinchi muddatida uning ma'muriyati G'arbiy yarimsharga hukmronlikni o'rnatishga intilmoqda, bu esa mintaqada harbiy operatsiyalar bilan birga kelmoqda. O'tgan payshanba kuni bo'lib o'tgan birinchi 'Amerika Kartellarga Qarshi Konferensiyasi'da oq uy xavfsizlik maslahatchisi Styuen Miller AQShning Lotin Amerikadagi harbiy ustuvorligi O'rta Sharqdagi voqealar qanday bo'lishidan qat'iy nazar saqlanib qolinishini ta'kidladi.
️ Miller, 'Biz bu yarimsharda dushmanlarimizga yoki raqiblarimizga bir dyuym ham yer bermaymiz', deb aytdi va AQSh 'Amerika vatanini himoya qilish uchun qattiq kuch, harbiy kuch, o'ldiruvchi kuchdan foydalanmoqda', deb qo'shdi. U narkotik kartellarni al-Qoida va ISIL kabi qurolli guruhlarga qiyoslab, ularga qarshi 'jinoyat adliyasi yechimi' yo'qligini va faqat harbiy kuch bilan mag'lub etilishi mumkinligini ta'kidladi.
️ Trump ma'muriyati ekspertlar tomonidan 'global terrorga qarshi urush' deb ta'riflangan yondashuvni qo'llab, narkotik kartellarni 'chet el terroristik tashkilotlari' deb belgiladi. Bu siyosat inson huquqlari va qonuniy muammolarni keltirib chiqarayotgani haqidagi tanqidlarga qaramay, Miller kabi shaxslar tomonidan qo'llab-quvvatlanmoqda. Masalan, o'tgan sentyabrda ma'muriyat Karib dengizi va sharqiy Tinch okeanida narkotik savdosi bilan shug'ullanayotgan deb hisoblangan qayiqlarga zarba berishni boshladi, bu esa inson huquqlari guruhlari tomonidan suddan tashqari o'ldirishlar deb e'lon qilindi.
️ Konferensiyada mudofaa vaziri Pit Hegset ham ishtirok etib, AQSh Lotin Amerikadagi kartellarga qarshi kurashishga tayyorligini va agar kerak bo'lsa, yolg'iz harakat qilishiga tayyor ekanligini aytdi. U shuningdek, Trumpning 1823-yilgi Monroe doktrinasiga parallel bo'lgan 'Donroe doktrinasi'ni maqtadi, bu G'arbiy yarimsharda Yevropadan alohida AQSh ta'sir doirasini o'rnatishga qaratilgan. Hegset ma'muriyatning narkotik qayiqlariga hujumlarini mintaqaviy ta'sirni saqlab qolishning asosi deb ta'rifladi.
️ AQSh harbiy-dengiz kuchlari Karib dengizi va sharqiy Tinch okeanida kamida 44 ta havo zarbasini amalga oshirib, taxminan 150 kishi o'limiga sabab bo'ldi, qurbonlarning shaxsiy ma'lumotlari esa oshkor etilmadi. Hegset bu yondashuv 'deterrentni o'rnatish' uchun mo'ljallanganligini aytdi, lekin zarbalarning fevral oyida bir necha hafta to'xtatilishi O'rta Sharqqa qo'shimcha harbiy resurslar jo'natilishi bilan bog'liq bo'lishi mumkin. Bu esa AQShning bir vaqtning o'zida ikki mintaqada intensiv harbiy faoliyatni davom ettirish qobiliyatiga shubha uyg'otmoqda.

️ As the US war with Iran rages on, Washington is opening a new military front in Latin America. Under President Donald Trump's second term, his administration has sought to exert dominance over the Western Hemisphere, coinciding with military operations across the region. At Thursday's inaugural 'Americas Counter Cartel Conference', White House security adviser Stephen Miller assured that US military priorities in Latin America would remain top-tier regardless of events in the Middle East.
️ Miller stated, 'We are not going to cede an inch of territory in this hemisphere to our enemies or adversaries,' adding that the US is 'using hard power, military power, lethal force, to protect and defend the American homeland.' He further maintained that there is no 'criminal justice solution' for drug cartels, which he likened to armed groups like al-Qaeda and ISIL, asserting that organized crime 'can only be defeated with military power.'
️ The Trump administration has applied what experts describe as a 'global war on terror' approach to Latin America, including labeling drug cartels as 'foreign terrorist organizations.' Despite criticism over human rights and legal concerns, figures like Miller have championed this militaristic course. For instance, last September, the administration began striking alleged drug-smuggling boats in the Caribbean and eastern Pacific Ocean, which rights groups have decried as extrajudicial killings.
️ At the conference, Secretary of Defense Pete Hegseth said the US was 'prepared to take on' Latin America's cartels and 'go on the offence alone, if necessary.' He also praised Trump's parallel to the 1823 Monroe Doctrine, dubbed the 'Donroe doctrine' by administration officials, aimed at establishing a US sphere of influence in the Western Hemisphere. Hegseth framed the attacks on drug-smuggling vessels as a keystone of efforts to maintain regional influence.
️ The US military has carried out at least 44 aerial strikes on vessels in the Caribbean Sea and eastern Pacific Ocean, resulting in an estimated 150 deaths, with victim identities unreleased. Hegseth claimed this approach was meant to 'establish deterrence,' but a pause in strikes in February may be linked to surging assets to the Middle East. This raises questions about the US regime's ability to sustain such intense military activity across two regions simultaneously, particularly amid the war with Iran, highlighting potential overextension and strategic challenges.