️ O‘zbekiston farmatsevtika sanoati korxonalari uchun soliq va moliyaviy imtiyozlar kengaytirildi. Bu qaror tadbirkorlar murojaatidan so‘ng qabul qilindi, ular mamlakatning barcha hududlarida farmatsevtika klasterlari yo‘qligi sababli ayrim kompaniyalar mavjud imtiyozlardan foydalana olmasligini ta’kidladilar.
️ Shavkat Mirziyoyev raisligidagi videoselektor yig‘ilishida prezident ko‘proq korxonalarga imtiyozlarni kengaytirish taklifini qo‘llab-quvvatladi va sanoat uchun yangi imkoniyatlarni e’lon qildi. 1 apreldan boshlab farmatsevtika preparatlarini ishlab chiqarish, dorivor o‘simliklarni yetishtirish va qayta ishlash loyihalari uch yil muddatga yer solig‘idan ozod etiladi, ularning amalga oshiriladigan joyidan qat’i nazar.
️ Loyiha ishga tushirilgandan keyin tadbirkorlar uch yil davomida foyda va mulk soliqlarini to‘lamaydilar. Bundan tashqari, biologik faol qo‘shimchalar va kosmetika mahsulotlari ishlab chiqaruvchilari xom ashyo, uskuna, ehtiyot qismlar va komponentlarni import qilish bo‘yicha boj to‘lovlaridan ozod etiladi. Farmatsevtika korxonalariga o‘z ishlab chiqarish liniyalarida biologik faol qo‘shimchalarni ishlab chiqarishga ruxsat beriladi.
️ Har yili 1 iyulgacha tadbirkorlarga mamlakatda mahalliylashtirish uchun tavsiya etilgan dori vositalari va tibbiy buyumlar ro‘yxati e’lon qilinadi. Ushbu ro‘yxatdagi preparatlarni ishlab chiqarish loyihalari uchun chet el valyutasida yillik 7 foiz stavkada kreditlar taqdim etiladi. Kompaniyalar, allaqachon ishlab chiqarilayotgan mahsulotlarni mahalliylashtirishni chuqurlashtirishni rejalashtirgan holda, sanoat hamkorligi fondidan 10 yilgacha muddatga chet el valyutasida yillik 6 foiz va milliy valyutada 12 foiz stavkada moliyalashtirish olishlari mumkin.

️ В Узбекистане расширены налоговые и финансовые льготы для предприятий фармацевтической отрасли. Это решение было принято после обращения предпринимателей, которые указали, что не во всех регионах страны есть фармацевтические кластеры, из-за чего часть компаний не может пользоваться существующими преференциями.
️ На видеоселекторном совещании под председательством Шавката Мирзиёева президент поддержал предложение распространить льготы на большее число предприятий и объявил о новых возможностях для отрасли. С 1 апреля текущего года проекты по производству фармацевтических препаратов, выращиванию и переработке лекарственных растений освободят от земельного налога на три года независимо от места их реализации.
️ После запуска проекта предприниматели в течение трех лет не будут платить налоги на прибыль и имущество. Также производителей биологически активных добавок и косметической продукции освободят от таможенных пошлин на импорт сырья, оборудования, запасных частей и комплектующих. Фармацевтическим предприятиям разрешат выпускать биологически активные добавки на собственных производственных линиях.
️ Ежегодно до 1 июля предпринимателям будут публиковать перечень лекарственных средств и медицинских изделий, рекомендованных для локализации производства в стране. Для проектов по выпуску препаратов из этого списка будут предоставляться кредиты в иностранной валюте под 7 % годовых. Компании, планирующие углублять локализацию уже выпускаемой продукции, смогут получить финансирование из Фонда промышленной кооперации — на срок до 10 лет под 6 % годовых в иностранной и под 12 % в национальной валюте.
️ К 2030 году доля отечественных препаратов на внутреннем рынке Узбекистана должна достичь 70 %, а в течение ближайших пяти лет объем экспорта продукции планируется довести до 1 миллиарда долларов.