️ Eronning O‘zbekistondagi favqulodda va muxtor elchisi Muhammad Ali Eskandari Toshkentda bo‘lib o‘tgan matbuot uchrashuvida Eronning qo‘shni davlatlardagi obyektlarga zarbalarini faqat mudofaa xarakteriga ega ekanligini va bu harakatlar Eron Islom Respublikasiga qarshi ushbu hududlardan foydalanishga javob ekanligini ta’kidladi. U Eron hokimiyatining ilgari ogohlantirganini eslatib o‘tdi: agar qo‘shni davlatlardagi harbiy bazalar hujum uchun ishlatilsa, ular qonuniy nishonga aylanadi.
️ Elchi tushuntirdi: "Bu mojaro boshlanishidan oldin biz aniq va ravshan bildirdikki, agar qo‘shni davlatlarimizdagi harbiy bazalar Eronga qarshi hujum uchun ishlatilsa, ular bizning qonuniy nishonimizga aylanadi. Biz ochiqchasiga aytdikki, chunki biz Amerikaga yeta olmaymiz, agar bizga hujum qilinsa, biz o‘z yetishimiz doirasidagi barcha AQSh harbiy obyektlari, inshootlari va kuchlariga zarba beramiz".
️ Diplomat shuni ta’kidladi-ki, Eron o‘z qo‘shnilari bilan eng yaxshi munosabatlarni saqlaydi va Birlashgan Arab Amirliklari respublikaning eng yirik savdo hamkoridir. Uning so‘zlariga ko‘ra, zarbalar faqat Amerika harbiy obyektlari va investitsiyalariga qaratilgan bo‘lib, mintaqadagi boshqa barcha voqealar boshqa bayroq ostida amalga oshiriladi.
️ Eskandari ta’kidladi-ki, Eron urush tarafdori emas va tajovuz to‘xtatilsa, mudofaa zarbalarini to‘xtatishga tayyor. U shuningdek, murakkab mintaqaviy vaziyatga qaramay, Eron va O‘zbekiston o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy hamkorlik barqarorligini saqlab, o‘sish ko‘rsatayotganini aniqladi.

️ Чрезвычайный и полномочный посол Ирана в Узбекистане Мохаммад Али Эскандари в ходе встречи с журналистами в Ташкенте заявил, что удары Ирана по объектам в соседних государствах носят исключительно оборонительный характер и являются ответом на использование их территории против Исламской Республики. Он напомнил, что Тегеран заранее предупреждал: если военные базы в сопредельных странах будут использоваться для атак, они станут законной целью.
️ Посол пояснил: "Еще до начала этого конфликта мы четко и ясно дали понять, что если военные базы в наших соседних странах будут использоваться для нападения на Иран, они станут нашей законной целью. Мы открыто говорили, что, поскольку мы не можем дотянуться до Америки, если на нас нападут, то мы нанесем удар по всем военным объектам, сооружениям и силам Соединенных Штатов, которые находятся в пределах нашей досягаемости".
️ Дипломат отметил, что Иран поддерживает лучшие отношения со своими соседями, а Объединенные Арабские Эмираты являются крупнейшим торговым партнером республики. По его словам, удары наносились исключительно по американским военным объектам и инвестициям, а все прочие инциденты в регионе совершаются под чужим флагом.
️ Эскандари подчеркнул, что Иран не является сторонником войны и готов прекратить оборонительные удары в случае прекращения агрессии. Он также уточнил, что, несмотря на сложную региональную обстановку, торгово-экономическое сотрудничество между Ираном и Узбекистаном сохраняет стабильность и демонстрирует рост.