Toshkent – Podrobno.uz. Isroilning O'zbekistondagi favqulodda va muxtor elchisi Gideon Lustig O'zbekistonni yuqori xavf zonasiga kiritmasligini aytdi. U 3-mart kuni jurnalistlar bilan uchrashuvida "O'zbekiston organlari ta'minlaydigan xavfsizlik darajasiga to'liq ishonamiz" dedi.
Jurnalistlar diplomatik vakolatxonalar atrofida xavfsizlik choralari kuchaytirilishi haqida so'raganda, Lustig O'zbekistonda o'ziga xos tahdid ko'rmasligini va mahalliy organlar bilan hamkorlikni yuqori baholashini bildirdi.
"Har qanday mojaro keskinlashganda turli mamlakatlarda potentsial tahdidlar paydo bo'ladi" – dedi u, ammo qo'shimcha choralar profilaktik xarakterda ekanligini va O'zbekistonga xos emasligini ta'kidladi.
Eron elchixonasi xavfsizligi haqida Lustig ma'lumotga ega emasligini aytdi. Toshkentda bo'lib o'tgan dzyudo turnirida qatnashgan Isroil terma jamoasining muddatidan oldin ketishi xavfsizlik sababli ekanligini tasdiqladi.

Ташкент – Podrobno.uz. Чрезвычайный и полномочный посол Израиля в Узбекистане Гидеон Лустиг заявил, что республика не рассматривается как зона повышенного риска. 3 марта на встрече с журналистами он отметил: "Мы полностью доверяем уровню безопасности, обеспечиваемому узбекскими службами".
На вопросы об усилении мер безопасности вокруг дипломатических представительств посол ответил, что Израиль не видит специфической угрозы в Узбекистане и высоко оценивает взаимодействие с местными структурами.
"При обострении конфликта возникают потенциальные угрозы в разных странах" – сказал Лустиг, подчеркнув, что дополнительные меры носят превентивный характер и не связаны конкретно с Узбекистаном.
Отвечая на вопрос об иранском посольстве, дипломат заявил об отсутствии информации. Он подтвердил, что досрочный отъезд израильской дзюдоистской команды из Ташкента был связан с соображениями безопасности.