3-mart kuni O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov Eron tashqi ishlar vaziri Sayyid Abbos Arakchi bilan telefon orqali suhbatlashdi.
Saidov o‘zining Telegram kanalida: "So‘nggi voqealar natijasida tinch aholi orasida qurbonlar bo‘lgani munosabati bilan ta’ziya bildirib, jabrlangan oilalarga hamdardligimizni izhor etdik", deb yozdi.
Vazirlar mintaqadagi vaziyatni muhokama qilishdi va har qanday keskinlashuvning jiddiy gumanitar va xavfsizlik oqibatlariga olib kelishi mumkinligini ta’kidlashdi.
Saidov: "Barcha kelishmovchiliklar faqat tinch yo‘l — muloqot va diplomatiya orqali hal etilishi kerakligi haqidagi pozitsiyamizni yana bir bor tasdiqladik", dedi.
Eron Qizil yarim oy jamiyati ma’lumotlariga ko‘ra, AQSh va Isroil hujumlari natijasida 555 kishi vafot etgan. Eron davlat OAVlariga ko‘ra, Minab shahridagi qizlar boshlang‘ich maktabiga berilgan zarba oqibatida kamida 165 kishi halok bo‘lgan.
Avvalroq Saidov Yaqin Sharq mamlakatlaridagi hamkasblari bilan telefon orqali muloqot qilib, mintaqadagi vaziyat haqida gaplashgan va Shavkat Mirziyoyevning qo‘llab-quvvatlash so‘zlarini yetkazgan.

3 марта министр иностранных дел Узбекистана Бахтиёр Саидов провёл телефонный разговор с министром иностранных дел Ирана Сейедом Аббасом Аракчи.
Саидов написал в своём Telegram-канале: «Мы выразили соболезнования в связи с жертвами среди мирного населения в результате последних событий и продемонстрировали солидарность с пострадавшими семьями».
Министры обсудили ситуацию в регионе и отметили, что любая дальнейшая эскалация может привести к серьёзным гуманитарным и последствиям для безопасности.
«Мы вновь подтвердили нашу твёрдую и последовательную позицию о том, что все разногласия и споры должны решаться исключительно мирным путём — через диалог и дипломатию», — заявил глава МИД.
По данным Иранского общества Красного Полумесяца, в результате атак США и Израиля погибли 555 человек. Согласно иранским государственным СМИ, в результате удара по начальной школе для девочек в городе Минаб погибли по меньшей мере 165 человек.
Ранее Саидов провёл телефонные переговоры с коллегами из стран Ближнего Востока — Катара, Кувейта, Омана, Иордании, Бахрейна и ОАЭ. Он обсудил с ними ситуацию в регионе и передал слова поддержки и солидарности от Шавката Мирзиёева.