Avval stansiya Smart Integrity me kompaniyasining ishonchli boshqaruvida edi. 2023-yil 18-sentabrda tuzilgan shartnoma asosida kompaniya Taxiatosh IESning 100 foiz ulushini ishonchli boshqaruvga olgan. Gazeta 2024-yil iyul oyida Smart Integrity me Toshkent va Navoiy IESlarini ham boshqarganini xabar qilgan edi.
Taxiatosh IES 2023-yilda 4,37 mlrd so‘m foyda ko‘rsatgan. 2021-yilda bu 382,9 mlrd so‘m, 2022-yilda esa 56,6 mlrd so‘m bo‘lgan. 2024-yil uchun 3,39 trln so‘m tushum va 4,4 mlrd so‘m sof foyda rejalashtirilgan edi.
2024-yilning to‘qqiz oyi natijalariga ko‘ra, asosiy samaradorlik ko‘rsatkichlari (KPI) bajarilmagan. Sof foyda 2,12 mlrd so‘m, tushum 2,17 trln so‘mni tashkil etgan. 2025-yilning to‘qqiz oyida sof foyda 4,7 mlrd so‘mgacha o‘sgan, tushum esa 2,3 trln so‘mga yetgan. Operatsion xarajatlar 45 foizga oshib, 96,4 mlrd so‘mni tashkil etgan.
Gazeta Energetika vazirligi va Iqtisodiyot va moliya vazirligiga so‘rov yuborib, Toshkent va Navoiy IESlar hali Smart Integrity me boshqaruvida ekanligini aniqlashni so‘ragan.
Smart Integrity me 2023-yil yanvar oyida ro‘yxatdan o‘tgan. Kompaniyaga dastlab Farhod Abdurahmonov, hozir esa Iskandar Basidov rahbarlik qiladi. Yagona ta’sischisi New Industrial Technologies hisoblanadi.
Taxiatosh IES Qoraqalpog‘istonda joylashgan bo‘lib, O‘zbekistonning asosiy energiya manbalaridan biri hisoblanadi. U 2019-yilda tashkil etilgan “Issiqlik elektr stansiyalari” AJ tarkibiga kiradi.

The Taxiatosh Thermal Power Plant (TPP) is being returned to the management and state control of JSC "Thermal Power Plants." This is stipulated in a presidential decree dated February 25.
Previously, the plant was under the trust management of Smart Integrity me. According to documents, the company acquired 100% of Taxiatosh TPP's shares in trust management based on a contract dated September 18, 2023. The newspaper reported in July 2024 that the same company also managed the Tashkent and Navoi TPPs.
Taxiatosh TPP ended 2023 with a profit of 4.37 billion soums. For comparison, this figure was 382.9 billion soums in 2021 and 56.6 billion soums in 2022. For 2024, revenue of 3.39 trillion soums and net profit of 4.4 billion soums were planned.
According to nine-month results for 2024, most key performance indicators (KPIs) were not met. Net profit was 2.12 billion soums, revenue was 2.17 trillion soums. Over nine months of 2025, net profit increased to 4.7 billion soums, while revenue reached 2.3 trillion soums. Operating expenses rose by 45%, amounting to 96.4 billion soums.
The newspaper sent inquiries to the Ministry of Energy and the Ministry of Economy and Finance to clarify whether the Tashkent and Navoi TPPs remain under Smart Integrity me's management.
Smart Integrity me was registered in January 2023. Initially led by Farhod Abdurakhmanov, the company is now directed by Iskandar Basidov. Its sole founder is New Industrial Technologies.
Taxiatosh TPP is located in Karakalpakstan and is a key energy source in northwestern Uzbekistan. It is part of JSC "Thermal Power Plants," established in 2019 as part of power sector reforms.