Avval stansiya Smart Integrity me kompaniyasining ishonchli boshqaruvida edi. 2023-yil 18-sentabrda tuzilgan shartnoma asosida kompaniya Taxiatosh IESning 100 foiz ulushini ishonchli boshqaruvga olgan. Gazeta 2024-yil iyul oyida Smart Integrity me Toshkent va Navoiy IESlarini ham boshqarganini xabar qilgan edi.
Taxiatosh IES 2023-yilda 4,37 mlrd so‘m foyda ko‘rsatgan. 2021-yilda bu 382,9 mlrd so‘m, 2022-yilda esa 56,6 mlrd so‘m bo‘lgan. 2024-yil uchun 3,39 trln so‘m tushum va 4,4 mlrd so‘m sof foyda rejalashtirilgan edi.
2024-yilning to‘qqiz oyi natijalariga ko‘ra, asosiy samaradorlik ko‘rsatkichlari (KPI) bajarilmagan. Sof foyda 2,12 mlrd so‘m, tushum 2,17 trln so‘mni tashkil etgan. 2025-yilning to‘qqiz oyida sof foyda 4,7 mlrd so‘mgacha o‘sgan, tushum esa 2,3 trln so‘mga yetgan. Operatsion xarajatlar 45 foizga oshib, 96,4 mlrd so‘mni tashkil etgan.
Gazeta Energetika vazirligi va Iqtisodiyot va moliya vazirligiga so‘rov yuborib, Toshkent va Navoiy IESlar hali Smart Integrity me boshqaruvida ekanligini aniqlashni so‘ragan.
Smart Integrity me 2023-yil yanvar oyida ro‘yxatdan o‘tgan. Kompaniyaga dastlab Farhod Abdurahmonov, hozir esa Iskandar Basidov rahbarlik qiladi. Yagona ta’sischisi New Industrial Technologies hisoblanadi.
Taxiatosh IES Qoraqalpog‘istonda joylashgan bo‘lib, O‘zbekistonning asosiy energiya manbalaridan biri hisoblanadi. U 2019-yilda tashkil etilgan “Issiqlik elektr stansiyalari” AJ tarkibiga kiradi.

Тахиаташская теплоэлектростанция (ТЭС) возвращается под управление и государственный контроль АО «Тепловые электростанции». Это установлено указом президента от 25 февраля.
Ранее станция находилась в доверительном управлении компании Smart Integrity me. Согласно документу, компания получила 100% доли ТЭС Тахиаташ в доверительное управление на основе договора от 18 сентября 2023 года. Газета в июле 2024 года сообщала, что эта же компания также управляла ТЭС Ташкента и Навои.
ТЭС Тахиаташ завершила 2023 год с прибылью 4,37 млрд сумов. Для сравнения, в 2021 году этот показатель составлял 382,9 млрд сумов, а в 2022 году — 56,6 млрд сумов. На 2024 год планировались выручка в 3,39 трлн сумов и чистая прибыль в 4,4 млрд сумов.
По итогам девяти месяцев 2024 года большинство ключевых показателей эффективности (KPI) не выполнены. Чистая прибыль составила 2,12 млрд сумов, выручка — 2,17 трлн сумов. За девять месяцев 2025 года чистая прибыль выросла до 4,7 млрд сумов, а выручка достигла 2,3 трлн сумов. Операционные расходы увеличились на 45%, составив 96,4 млрд сумов.
Газета направила запрос в Министерство энергетики и Министерство экономики и финансов для уточнения, остаются ли ТЭС Ташкента и Навои под управлением Smart Integrity me.
Smart Integrity me зарегистрирована в январе 2023 года. Изначально компанию возглавлял Фарход Абдурахманов, сейчас директором является Искандар Басидов. Единственным учредителем является New Industrial Technologies.
ТЭС Тахиаташ расположена в Каракалпакстане и является одним из основных источников энергии на северо-западе Узбекистана. Она входит в состав АО «Тепловые электростанции», созданного в 2019 году в рамках реформы электроэнергетики.