O‘zbekiston transport vaziri o‘rinbosari Jasurbek Choriyev 5-may kuni Samarqandda bo‘lib o‘tgan Osiyo taraqqiyot banki yig‘ilishi doirasidagi panel sessiyasida mamlakatning barcha to‘rtta yo‘nalishi bo‘yicha yuqori tezlikdagi temiryo‘l tarmog‘ini rivojlantirish rejalari haqida ma’lum qildi.
Choriyevning so‘zlariga ko‘ra, O‘zbekistonda standart temiryo‘l infratuzilmasining uzunligi taxminan 8000 kilometrni tashkil etadi. U Toshkent-Xiva yo‘nalishida yangi Hyundai Rotem tezyurar poyezdi yo‘lga qo‘yilganini alohida ta’kidladi.
“Menimcha, bu respublikamiz uchun ulkan yutuq. Chunki Xiva temir yo‘l qatnoviga uzoq vaqtdan beri ehtiyoj sezib kelgan turistik markazlar orasidagi yagona yetishmayotgan nuqta edi”, — dedi vazir o‘rinbosari.
U yangi yo‘nalish sayyohlik imkoniyatlarini yaxshilashi va turistik markazlardagi mavjud infratuzilmaning samaradorligini oshirishini ta’kidladi. “Sayohat vaqti deyarli ikki baravar qisqartirildi — endi sayohat 13 yarim soat o‘rniga taxminan 7 soat 30 daqiqa davom etadi. Bu katta yutuq”, — dedi Choriyev.
Vazir o‘rinbosarining ma’lumotiga ko‘ra, O‘zbekiston yuqori tezlikdagi poyezdlar parkini kengaytirmoqda: oltita yangi Hyundai Rotem poyezdlariga buyurtma berilgan, ulardan ikkitasi allaqachon yetib kelgan.
“Bundan tashqari, mamlakatning sharqi va janubida yangi temiryo‘l liniyalari qurilmoqda. Bular, shuningdek, O‘zbekiston 2030-yilgacha strategik rivojlanish dasturiga kiritilgan yuqori tezlikdagi temiryo‘l loyihalari bo‘lib, unda mamlakatning barcha to‘rtta yo‘nalishida yuqori tezlikdagi temiryo‘l tarmog‘ini yaratish ko‘zda tutilgan”, — dedi transport vaziri o‘rinbosari.
“O‘zbekiston 2030” strategiyasi doirasida mamlakat transport xizmatlari hajmini 188 trillion so‘mdan 320 trillion so‘mgacha, tranzit yuk tashish hajmini 15,2 milliondan 18,5 million tonnagacha va havo yo‘lovchilari sonini 15 milliondan 24 milliongacha oshirish rejalashtirilgan.
Temiryo‘l sohasida Samarqand va Qoraqalpog‘iston o‘rtasidagi yuk tashish vaqtini 2030-yilga kelib 10 kundan 6 kungacha qisqartirish rejalashtirilgan. Elektrlashtirilgan temir yo‘llarning ulushi 2025-yildagi 51% dan 2030-yilda 65% gacha oshishi kutilmoqda. Yuqori tezlikdagi poyezdlarda tashiladigan yo‘lovchilar sonini 1,3 milliondan 3,25 milliongacha oshirish rejalashtirilgan.
Jasurbek Choriyev avvalroq Gazeta’ga bergan intervyusida O‘zbekiston yangi Toshkent-Samarqand yuqori tezlikdagi temir yo‘lining so‘nggi texnik-iqtisodiy asosini olganini aytgan edi. Uning qo‘shimcha qilishicha, tender boshlanishidan oldin loyihaning investitsiya jozibadorligini baholash uchun loyiha yanada takomillashtiriladi.
2024-yil sentabr oyida Shavkat Mirziyoyev yuqori tezlikdagi poyezdlar uchun Toshkent-Samarqand va Samarqand-Navoiy-Buxoro yo‘nalishlari bo‘ylab yangi temiryo‘l yo‘nalishini qurish rejalarini e’lon qilgan edi. Mavjud temiryo‘l tarmog‘ining sig‘imi yo‘lovchi va yuk tashish xizmatlaridan bir vaqtning o‘zida foydalanish tufayli cheklangan.

Заместитель министра транспорта Узбекистана Жасурбек Чориев сообщил о планах развития высокоскоростных железнодорожных направлений по всем четырем сторонам страны. Заявление было сделано 5 мая в Самарканде в ходе панельной сессии в рамках заседания Азиатского банка развития.
По словам Чориева, протяженность стандартной железнодорожной инфраструктуры в Узбекистане составляет около 8000 километров. Он особо отметил запуск нового высокоскоростного поезда Hyundai Rotem «Джалолиддин Мангуберди» на маршруте Ташкент — Хива.
«Я считаю, что это огромное достижение для нашей республики. Хива была единственной недостающей точкой среди туристических центров, которые давно нуждались в железнодорожном сообщении», — заявил замминистра.
Он подчеркнул, что новый маршрут улучшит туристические возможности и повысит эффективность существующей инфраструктуры в туристических центрах. «Время в пути сократилось почти вдвое — теперь поездка занимает около 7 часов 30 минут вместо 13,5 часов. Это большой успех», — отметил Чориев.
По словам замминистра, Узбекистан расширяет парк высокоскоростных поездов: заказано шесть новых поездов Hyundai Rotem, два из которых уже прибыли.
«Кроме того, строятся новые железнодорожные линии на востоке и юге страны. Это также проекты высокоскоростных железных дорог, включенные в стратегическую программу развития Узбекистана до 2030 года, которая предусматривает создание высокоскоростной сети по всем четырем направлениям», — сказал Чориев.
В рамках стратегии «Узбекистан 2030» планируется увеличить объем транспортных услуг со 188 трлн до 320 трлн сумов, объем транзитных грузоперевозок — с 15,2 млн до 18,5 млн тонн, а число авиапассажиров — с 15 млн до 24 млн.
В железнодорожной сфере планируется сократить время грузоперевозок между Самаркандом и Каракалпакстаном к 2030 году с 10 до 6 суток. Доля электрифицированных железных дорог должна вырасти с 51% в 2025 году до 65% в 2030 году. Число пассажиров, перевозимых высокоскоростными поездами, планируется увеличить с 1,3 млн до 3,25 млн.
Ранее в интервью Gazeta Жасурбек Чориев сообщил, что Узбекистан получил окончательное технико-экономическое обоснование новой высокоскоростной железной дороги Ташкент-Самарканд. Он добавил, что проект будет доработан для оценки инвестиционной привлекательности перед началом тендера.
В сентябре 2024 года Шавкат Мирзиёев объявил о планах строительства новой железнодорожной линии для высокоскоростных поездов по маршрутам Ташкент-Самарканд и Самарканд-Навои-Бухара. Пропускная способность существующей сети ограничена из-за одновременного использования пассажирских и грузовых перевозок.