Braziliya prezidenti Luiz Inasio Lula da Silva AQSh prezidenti Donald Tramp bilan Oq uyda uchrashdi. Uchrashuv savdo, xavfsizlik va muhim minerallar kabi masalalarga qaratilgan bo‘lib, Lula ikki davlat o‘rtasidagi munosabatlarni yaxshilashga intilmoqda.
Payshanba kuni bo‘lib o‘tgan uchrashuv dunyodagi eng mashhur populist rahbarlardan ikki kishini birlashtirdi, garchi ular keskin mafkuraviy farqlarga ega bo‘lsa ham. Tramp o‘zining Truth Social tarmog‘ida Lulani “juda dinamik” deb atadi va uchrashuvni “juda yaxshi o‘tgan”ini ta’kidladi.
Ikkala rahbar ham o‘zlarini mavjud elitalarga qarshi qo‘yib, sodiq siyosiy izdoshlar to‘plashgan. Biroq ular iqtisodiy siyosat va xalqaro ittifoqlar kabi masalalarda keskin farqlanadi. O‘tgan yili Tramp Braziliya mahsulotlariga 50 foizlik tarif joriy qilgan, ammo keyinchalik ularni bekor qilgan edi.
Braziliya rasmiylari uchrashuvdan eng yaxshi natijani kutishgan, chunki o‘tgan yili Trampning tarif siyosati va sobiq prezident Jair Bolsonaroning sudlanishi tufayli keskinlik yuzaga kelgan edi. AQSh Oliy sudi fevral oyida Trampning milliy favqulodda holat qonuni asosida joriy qilgan global tariflarini bekor qildi.
Braziliya mahsulotlari hali ham iyul oyida muddati tugaydigan qo‘shimcha 10 foizlik tarifga duch kelmoqda. So‘nggi haftalarda Braziliya eksporti 301-bo‘lim tekshiruvi bilan bog‘liq yangi tariflarga duch kelishi mumkinligi haqida belgilar paydo bo‘ldi.
Raqamli savdo bo‘yicha keskinlik saqlanmoqda – Braziliya AQSh tomonidan qo‘llab-quvvatlangan Jahon Savdo Tashkilotining elektron tijorat tarif moratoriyasini uzaytirishni bloklagan. AQSh Savdo Vakili idorasi o‘tgan oy Braziliya yog‘och eksportining deyarli yarmi noqonuniy manbalardan kelganini da’vo qilgan.
Lula uchun AQSh safari og‘ir ichki sharoitda amalga oshmoqda. O‘tgan hafta Kongress unga ikki zarba berdi: quyi palata Bolsonaroning qamoq muddatini qisqartirish qonuniga veto qo‘yishni bekor qildi, Senat esa uning Oliy sudga nomzodini rad etdi. 80 yoshli rahbar oktyabr oyida bo‘lib o‘tadigan saylovlarda to‘rtinchi muddatga nomzod bo‘ladi.

Президент Бразилии Луис Инасиу Лула да Силва встретился с президентом США Дональдом Трампом в Белом доме. Переговоры были сосредоточены на вопросах торговли, безопасности и критически важных минералах, поскольку Лула стремится улучшить непростые отношения между двумя странами.
Четверговая встреча объединила двух самых заметных популистских лидеров мира, несмотря на их резкие идеологические различия. Трамп в своей соцсети Truth Social назвал Лулу «очень динамичным» и заявил, что встреча прошла «очень хорошо», пообещав дополнительные переговоры в ближайшие месяцы.
Оба лидера построили лояльные политические базы, позиционируя себя против устоявшихся элит, хотя они сильно расходятся во взглядах на экономическую политику и международные альянсы. В прошлом году Трамп ввел 50-процентные пошлины на бразильские товары, но позже отменил большинство из них.
Бразильские чиновники надеялись на наилучший исход встречи, учитывая напряженность прошлого года из-за тарифной политики Трампа и его возмущения по поводу суда над экс-президентом Жаиром Болсонару. Верховный суд США в феврале отменил глобальные пошлины, введенные Трампом по закону о чрезвычайном положении.
Бразильские товары по-прежнему облагаются дополнительными 10-процентными пошлинами, срок действия которых истекает в июле. В последние недели появились признаки того, что экспорт Бразилии может столкнуться с новыми пошлинами в рамках расследования по разделу 301 о недобросовестной торговой практике.
Сохраняется напряженность в цифровой торговле: Бразилия заблокировала продление моратория ВТО на пошлины в электронной коммерции, поддерживаемое США. Офис торгового представителя США также обвинил Бразилию в том, что почти половина ее экспорта древесины поступает из нелегальных источников.
Поездка в США проходит на фоне сложной внутренней ситуации для Лулы: на прошлой неделе Конгресс нанес ему два удара — нижняя палата отменила его вето на закон о сокращении срока Болсонару, а Сенат отклонил его кандидата в Верховный суд. 80-летний лидер будет баллотироваться на четвертый срок в октябре.