Sud jarayoniga Bygmalion PR agentligi ishi asos bo‘ldi. Sud 2012-yilgi kampaniyaga ruxsat etilgan limitdan 18 million yevro ortiq sarflanganligini va ortiqcha xarajatlar agentlikning soxta hisob raqamlari orqali yashirilganligini aniqladi. Dastlab Sarkozi bir yillik qamoq jazosiga hukm qilingan edi, biroq keyinchalik muddat olti oy uy qamog‘iga qisqartirildi.
Bu qaror 2007-2012 yillarda prezidentlik qilgan va mamlakat tarixida haqiqiy qamoq jazosini olgan birinchi sobiq rahbar bo‘lgan siyosatchining uzoq davom etgan sud tarixidagi navbatdagi bob bo‘ldi. 2021-yilda u korrupsiya va Kassatsiya sudi xodimiga pora berishda aybdor deb topilgan va qamoq jazosiga hukm qilingan, keyinchalik bu jazo elektron bilaguzuk taqish bilan almashtirilgan edi.
Eng shov-shuvli ish “Liviya hujjatlari” deb ataladigan ish bo‘lib qolmoqda. 2025-yil sentabrida Sarkozi Muammar Qaddafiy rejimidan 2007-yilgi kampaniyasini moliyalashtirish uchun mablag‘ olish va jinoiy til biriktirishda aybdor deb topildi. Shu epizod bo‘yicha o‘tgan yilning kuzida siyosatchi 20 kun qamoqda o‘tirgan, keyin apellyatsiya ko‘rib chiqilayotgan vaqtda sud nazorati ostida ozod qilingan edi. Ayblov hukmlari qatoriga qaramay, Nikolya Sarkozi barcha moddalar bo‘yicha o‘z aybsizligini da’vo qilmoqda.

Бывший президент Франции Николя Саркози получил условно-досрочное освобождение по делу о превышении расходов на избирательную кампанию 2012 года. Французский суд удовлетворил ходатайство 71-летнего политика о смягчении условий наказания, фактически освободив его от обязательства носить электронный браслет. Решение, принятое с учетом возраста экс-главы государства, вступило в силу 7 мая.
Основанием для разбирательства стало дело PR-агентства Bygmalion. Суд установил, что на кампанию 2012 года было потрачено на 18 миллионов евро больше допустимого лимита, а лишние расходы скрывались через фиктивные счета агентства. Изначально Саркози приговорили к году лишения свободы, однако позже срок сократили до шести месяцев домашнего ареста.
Это решение стало очередной главой в затяжной судебной истории политика, который занимал пост президента с 2007 по 2012 год и стал первым в истории страны бывшим лидером, получившим реальный срок. Еще в 2021 году его признали виновным в коррупции и подкупе сотрудника Кассационного суда, назначив наказание в виде лишения свободы, которое также было заменено ношением электронного браслета.
Наиболее резонансным остается так называемое «Ливийское досье». В сентябре 2025 года Саркози признали виновным в преступном сговоре и получении средств от режима Муаммара Каддафи для финансирования кампании 2007 года. По этому эпизоду осенью прошлого года политик уже провел в тюрьме 20 дней, после чего был отпущен под судебный надзор на время рассмотрения апелляции. Несмотря на череду обвинительных приговоров, Николя Саркози продолжает отрицать свою вину по всем пунктам.