Burundi o‘tgan oy sobiq Senegal Prezidenti Makki Sollni Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh kotibi lavozimiga nomzod qilib ko‘rsatdi. Antonio Guterresning ikkinchi va so‘nggi muddati 2026-yil 31-dekabrda tugaydi. Soll o‘zining lavozim uchun tayyorlagan dasturiy bayonotida BMTni isloh qilish, soddalashtirish va zamonaviy qilish zarurligini ta‘kidladi.
Biroq, Senegal Afrika Ittifoqiga (AI) yuborgan diplomatik xatda Sollning nomzodligini hech qanday bosqichda qo‘llab-quvvatlamaganligini va Burundi hukumati tomonidan boshlangan tashabbus bilan bog‘liq emasligini bildirdi. Sollning BMT rahbariyatidagi orzulari AI tomonidan to‘liq qo‘llab-quvvatlanmaydi, garchi u 2022-2023-yillarda AI raisi bo‘lgan bo‘lsa ham.
AIning 20 ga yaqin a‘zo davlati Sollning nomzodligini rad etdi, jumladan Janubiy Afrika, Jazoir, Ruanda, Liberiya va Senegal kabi muhim davlatlar. Burundi, hozirda AIning aylanma raisligi vazifasini bajarayotgan holda, 2-mart kuni Sollning nomzodligini BMT Bosh Assambleyasi raisiga maktub orqali rasman taqdim etdi.
Janubiy Afrikadagi Institute for Security Studies (ISS) tahlil markazi ta‘kidlashicha, bu taqdimot milliy tashabbus va qit‘aviy qo‘llab-quvvatlash o‘rtasidagi chiziqni xiralashtirdi. ISSning yozishicha, Burundi Prezidenti Evarist Ndayishimiy imzolagan maktub AI sammitidan atigi ikki hafta o‘tgach yuborilgani, rasmiy AI qo‘llab-quvvatlashi haqida noto‘g‘ri tasavvur uyg‘otgan va chalkashliklarga sabab bo‘lgan.
ISS qayd etganidek, AI tartib-qoidalari nomzodlarning rasmiy ravishda tayinlangan qo‘mitalar tomonidan ko‘rib chiqilishini, so‘ngra ijroiya kengash tomonidan konsensus yoki uchdan ikki ovoz ko‘pchiligi bilan ma‘qullanishini talab qiladi. A‘zo davlatlarning savol va e‘tirozlaridan so‘ng, Burundi 26-mart kuni nomzodlikni AIning “jimlik tartibi” ostida qayta kiritdi, bu esa a‘zo davlatlarga 24 soat ichida e‘tiroz bildirish yoki ma‘qullash imkoniyatini chekladi.
27-mart kuni ish kunining oxiriga kelib, AIning taxminan 20 a‘zo davlati qaror loyihasiga nisbatan jimlikni buzdi va uni qabul qilinishini to‘sib qo‘ydi. Ruanda, jarayon ochiq tanqid qilib va yuqori martabali amaldorlar orqali o‘z qarshiligini tasdiqlagan holda, Ndayishimiyning harakatini “tartib-qoidalarning qo‘pol buzilishi” deb ta‘rifladi.
Ruanda Tashqi ishlar vaziri Olivye Nduhungirehe X (sobiq Twitter) platformasida yozganidek, bu ko‘plab AI a‘zo davlatlari uchun haddan tashqari bo‘lib, ular bunday diktat va o‘z raisidan hurmatsizlikni qabul qila olmadi, shuning uchun jimlikni buzishga, uning qarorini to‘sishga va Ndayishimiyga Afrika Ittifoqi qonun ustuvorligi bilan boshqarilishini eslatishga qaror qildi.
Nigeriyaning AIdagi doimiy vakolatxonasi ham jimlikni buzdi va qaror qabul qilishda o‘rnatilgan tartib-qoidalar va tamoyillarga rioya qilinmaganligini ta‘kidladi. ISSning G‘arbiy Afrika va Saxel mintaqaviy idorasining katta tadqiqotchisi Djibi Sou ta‘kidlashicha, AI bu sohada o‘rnatilgan tartibga ega bo‘lib, u nomzodlarni chuqur baholash imkoniyatini beradi, ammo bu holatda jimlik tartibi Bosh kotib lavozimiga nomzodlik kabi juda muhim masala bo‘yicha muhokamaga imkon bermadi.
Nigeriya AI Komissiyasiga yuborgan xatda Afrika Bosh kotib lavozimiga da‘vogarlik qilmasligi kerakligini ta‘kidlab, bu lavozim Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh kotibini tayinlashda qit‘aviy aylanishning “uzoq vaqtdan beri qadrlanadigan tamoyili”ga ko‘ra Lotin Amerikasi va Karib havzasi navbatida ekanligini ta‘kiddi. AIning ma‘qullashi bo‘lmasa ham, Soll BMT Bosh kotibi lavozimiga nomzod sifatida qoladi va a‘zo davlatlar unga yakka tartibda ovoz berishda erkindir.
Soll Guterresni 2027-yil 1-yanvardan boshlab almashtirish uchun kurashayotgan boshqa uchta nomzodga qo‘shildi: Kosta-Rikaning sobiq vitse-prezidenti Rebeka Grinspan, Xalqaro Atom Energiyasi Agentligi (IAEA) bosh direktori Rafael Grossi va Chilining sobiq prezidenti Mishel Bachelet. Ular a‘zo davlatlar tomonidan aprel oyining ikkinchi yarmida suhbatdan o‘tkazilishi rejalashtirilgan.

Бурунди в прошлом месяце выдвинула бывшего президента Сенегала Макки Салла кандидатом на пост Генерального секретаря Организации Объединенных Наций, чей второй и последний срок Антониу Гутерриша истекает 31 декабря 2026 года. В своем программном заявлении для этой роли Салл заявил, что ООН нуждается в реформировании, оптимизации и модернизации.
Однако Сенегал в дипломатической ноте Африканскому союзу (АС) сообщил, что «ни на каком этапе не поддерживал» эту заявку и не «ассоциируется с соответствующей инициативой, предпринятой правительством Бурунди». Амбиции Салла на высшую должность в ООН не имеют полной поддержки АС, председателем которого он был в 2022-2023 годах.
Около 20 государств-членов АС отвергли кандидатуру Салла, включая ключевые страны, такие как Южная Африка, Алжир, Руанда, Либерия и Сенегал. Бурунди, которая в настоящее время занимает ротационное председательство в АС, 2 марта представила номинацию Салла в письме президенту Генеральной Ассамблеи ООН.
Согласно Институту исследований безопасности (ISS), аналитическому центру из Южной Африки, «это представление размыло грань между национальной инициативой и континентальной поддержкой». ISS отметил, что время отправки письма, подписанного президентом Бурунди Эваристом Ндайишимие, «всего через две недели после саммита АС, могло создать впечатление формальной поддержки АС, вызвав некоторую путаницу...».
ISS указал, что процедуры АС требуют, чтобы кандидатуры проходили формальный обзор назначенными комитетами до того, как исполнительный совет одобрит их либо консенсусом, либо двумя третями голосов. После вопросов и возражений государств-членов Бурунди 26 марта повторно внесла номинацию в рамках так называемой процедуры молчания АС, которая ограничила государства-члены 24 часами для возражений или одобрения.
К концу рабочего дня 27 марта около 20 государств-членов АС нарушили молчание по проекту решения, заблокировав его принятие. Руанда, открыто критиковавшая процесс и подтвердившая свое противодействие через высокопоставленных чиновников, описала усилия Ндайишимие как «грубое нарушение процедуры».
Министр иностранных дел Руанды Оливье Ндухунгирехе написал на X (бывший Twitter): «Это было слишком для многих государств-членов АС, которые не могли принять такой диктат и такое неуважение со стороны своего председателя. Они затем решили нарушить молчание, заблокировать его решение и напомнить президенту Ндайишимие, что Африканский союз управляется верховенством права». Постоянная миссия Нигерии при АС также нарушила молчание, утверждая, что установленные процедуры и принципы не были соблюдены при принятии решения.
Старший исследователь регионального офиса ISS для Западной Африки и Сахеля Джиби Соу заявил, что «у АС есть установленная процедура в этой области, которая позволяет проводить углубленную оценку кандидатур». «И в данном случае процедура молчания не позволила обсудить вопрос очень большой важности, такой как кандидатура на пост Генерального секретаря», — сказал Соу Deutsche Welle.
В письме Комиссии АС Нигерия заявила, что Африке следует воздержаться от претензий на пост генсека, утверждая, что по «освященному временем принципу континентальной ротации при назначении Генерального секретаря ООН» настала очередь Латинской Америки и Карибского бассейна. Даже без одобрения АС Салл остается кандидатом на пост генсека ООН, и государства-члены могут голосовать за него на индивидуальной основе.
Салл присоединился к трем другим кандидатам в борьбе за замену Гутерриша с 1 января 2027 года: Ребеке Гринспан, бывшей вице-президенту Коста-Рики; Рафаэлю Гросси, генеральному директору Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ); и бывшему президенту Чили Мишель Бачелет. Их запланировано опросить государствами-членами во второй половине апреля.