Qashqadaryo viloyati, Kasbiy tumanidan bo‘lgan 21 yoshli D.R. 2022-yil aprel oyida Rossiyaga ishlash uchun ketdi. U Moskvada shaxsiy taksida haydovchilik qilgan, ammo 2022-yil sentyabr oyida politsiya tomonidan to‘xtatilib, mashinasida giyohvand moddalar topilgach, 7 yil ozodlikdan mahrum qilishga hukm qilindi.
2024-yil 30-oktyabrda qamoqxona xodimlari D.R.ga O‘zbekistonda qolgan muddatni o‘tash uchun hujjatlar imzolashni taklif qilishdi. Rus tilini yaxshi bilmasligi sababli u imzo chekdi, ammo bu uning Ukraina qarshi urushda qatnashish uchun harbiy qismga yuborilishiga olib keldi. Sudda bergan ko‘rsatmalariga ko‘ra, u bu jarayonni aldov deb hisoblaydi.
D.R. taxminan bir yil davomida jangovar harakatlarda qatnashdi, 2025-yil 18-noyabrgacha. Oldinga chiqishdan qochish uchun u o‘z oyog‘iga o‘q uzdi, shundan so‘ng kasalxonada davolandi va Moskvaga qochib, keyin O‘zbekiston elchixonasi yordami bilan vataniga qaytdi. U keyinchalik o‘z ixtiyori bilan huquqni muhofaza qiluvchi organlarga borib, aybini tan oldi.
2026-yil 16-martdagi Kasbiy tuman sudining hukmiga ko‘ra, D.R. O‘zbekiston Jinoyat kodeksining 154-moddasi 1-qismi (Yollanma askarlik) va 154-1-moddasi 1-qismi (Chet davlatda harbiy xizmatga kirish) bo‘yicha aybdor deb topildi. Unga 4 yil 1 oy ozodlikni cheklash jazosi belgilandi, bu uning hayotida yana bir og‘ir bosqichni anglatadi.
Bu voqea Rossiyada ishlayotgan ko‘plab o‘zbek muhojirlarining xavfli vaziyatlariga, shu jumladan giyohvand moddalar bilan bog‘liq muammolar va harbiy majburlash xavfini ochib beradi. Hikoya shuningdek, chet elda yashovchi fuqarolarning huquqlari himoyasi va ularning qaytish jarayonidagi qiyinchiliklarni aks ettiradi.

Молодой человек Д.Р., 2001 года рождения, житель Касбийского района Кашкадарьинской области, в апреле 2022 года уехал в Россию на заработки. Он работал частным водителем в Москве, но в сентябре 2022 года был остановлен полицией, у которой в машине обнаружили наркотики, что привело к его осуждению на 7 лет лишения свободы.
30 октября 2024 года сотрудники колонии якобы предложили Д.Р. подписать документы о переводе оставшегося срока в Узбекистан. Из-за плохого знания русского языка он подписал, но это обернулось отправкой в воинскую часть для участия в войне против Украины, что он в суде назвал обманом.
Д.Р. участвовал в боевых действиях около года, до 18 ноября 2025 года. Чтобы покинуть передовую, он выстрелил себе в ногу, после чего был госпитализирован, сбежал в Москву и с помощью посольства вернулся в Узбекистан. Позже он добровольно явился в правоохранительные органы с повинной.
Приговором Касбийского районного суда от 16 марта 2026 года Д.Р. был признан виновным по части 1 статьи 154 (Наёмничество) и части 1 статьи 154-1 (Поступление на военную службу иностранного государства) Уголовного кодекса Узбекистана. Ему назначено наказание в виде 4 лет 1 месяца ограничения свободы, что добавляет ещё один тяжёлый этап в его жизнь.
Этот случай высвечивает риски, с которыми сталкиваются многие узбекские мигранты в России, включая проблемы с наркотиками и принуждение к военной службе. История также отражает трудности защиты прав граждан за рубежом и их возвращения на родину.