Toshkent shahar Ichki ishlar bosh boshqarmasi (GUVD) fuqaro tomonidan patrul-post xizmati xodimiga hujum qilingan va bu hodisa natijasida uning akasi podpolkovnik lavozimidan chetlashtirilgan voqea haqida tafsilotli reportaj tayyorladi. Voqea 30-mart kechasi Yashnobod tumanida sodir bo‘lib, ichimlikdan mast holda bo‘lgan haydovchi qizil chiroqdan o‘tib, avtohalokatga sabab bo‘lgan.
Patrul-post xizmati xodimi Sardorbek Hamroyevning aytishicha, ular chaqiruvga javoban Musavvir ko‘chasiga kelganlarida, mast holatdagi fuqaro qonuniy talablarga bo‘ysunmagan va xodimlarni haqorat qilgan. Hamroyev: "U menga jag‘imga zarba berdi. Keyin maxsus vosita – shoker yordamida fuqaroni zararsizlantirdik va bo‘limga olib ketdik", dedi. Voqea paytida yoyilgan videoda haydovchi politsiyachiga tirsagi bilan yuziga urgani va uning akasi deb atalgan shaxsning vaziyatga aralashishga urinishi ko‘rsatilgan.
36 yoshli haydovchi Bobur Pardayev o‘z harakatlari uchun pushaymon bildirib, ayniqsa akasi obro‘siga zarar yetkazganidan afsusda ekanligini aytdi. U: "Ichimlik ichganim uchun janjallashdik. Keyin yo‘l-patrul xizmati xodimlari kelishdi, o‘rtamizda nizo chiqdi. Mast holatda qo‘limni ko‘tardim. Men qilgan ishimdan ming marta afsusdaman, kechirim so‘rayman. Hammadan kechirim so‘rayman… Agar men avtohalokat qilsam, boshqalar jabr ko‘rishi mumkin edi. Men organlarda ko‘p yillar ishlagan akamning obro‘sini buzib yubordim. Barcha ayb ichkilikka tegishli. Bu boshqa takrorlanmaydi. Men tavba qilaman", dedi. Pardayevga nisbatan ichki ishlar organlari xodimlarining qonuniy talablarini bajarmaslik uchun jinoiy ish qo‘zg‘atilgan.
Voqea natijasida uning akasi – Sirdaryo viloyati Ichki ishlar boshqarmasining rahbariyati xodimi, podpolkovnik Sherzod Pardayev vaziyatga aralashishga urinishi uchun vazirlik buyrug‘i bilan lavozimidan ozod etildi. Bu holat fuqarolarning huquq-tartibot organlari bilan munosabatlarida mas’uliyat va qonuniy talablarga rioya qilish muhimligini yana bir bor ta’kidladi.

Главное управление внутренних дел (ГУВД) столицы подготовило репортаж с подробностями инцидента, в котором гражданин напал на сотрудника патрульно-постовой службы, что впоследствии стало причиной увольнения его брата, занимавшего должность подполковника. Происшествие произошло ночью 30 марта в Яшнабадском районе, где водитель в состоянии алкогольного опьянения проехал на красный свет и спровоцировал ДТП.
Сотрудник ППС УКД ОВД Яшнабадского района Сардорбек Хамроев рассказал, что, прибыв на вызов на улицу Мусаввир, они застали гражданина в пьяном состоянии, который не подчинялся законным требованиям и оскорблял сотрудников. Хамроев заявил: «Он ударил меня в челюсть. Затем с помощью спецсредства — шокера мы обезвредили гражданина и доставили его в отделение». В распространившемся в соцсетях видео видно, как водитель наносит сотруднику удар локтем в лицо, а мужчина, представленный как его брат, пытается вмешаться в ситуацию.
36-летний водитель Бобур Пардаев выразил глубокое раскаяние в своих действиях, подчеркнув, что они нанесли ущерб репутации его брата. Он сказал: «Из-за того, что выпил, мы поругались. Потом подъехали сотрудники дорожно-патрульной службы, между нами возник конфликт. В состоянии опьянения поднял руку. Я тысячу раз сожалею о содеянном, прошу прощения. Прошу прощения у всех… Если бы я устроил ДТП, из-за меня могли пострадать другие. Я подорвал репутацию брата, который столько лет работал в органах. Во всём виноват алкоголь. Этого больше не повторится. Я раскаиваюсь». В отношении Пардаева возбуждено уголовное дело за невыполнение законных требований сотрудников органов внутренних дел.
В результате инцидента его брат — руководящий сотрудник УВД Сырдарьинской области, подполковник Шерзод Пардаев — был освобождён от должности приказом министерства за попытку вмешательства в ситуацию. Этот случай подчёркивает серьёзные последствия неподчинения законным требованиям правоохранительных органов и важность соблюдения правопорядка в обществе.